BKK pisze:Mam do oświetlenia dość spory park maszyn
Więc zasilań jest kilka. I 12 i 24V.
BKK pisze:Na jednej maszynie mam powiesić kilkanaście punktów świetlnych nad powierzchnią roboczą, a także we wnękach technologicznych
Faktycznie nie sprecyzowałem, o jakie maszyny chodzi. Słusznie mi się oberwało. Więc chodzi o maszyny rolnicze. Duże ciągniki, kombajny, opryskiwacze (tutaj jest jeszcze większe wyzwanie). Jest co najmniej kilka sztuk do oświetlenia i przygotowanie do nocnych prac. Maszyny są dość nowe, bo mają nie więcej niż 6 lat. Nie są to poczciwe ursuski, tylko spore "konie". I tylko w jednej z nich jest fabrycznie zastosowane oświetlenie ksenonowe Helli, dokładnie takie
https://www.agropomoc.pl/Prod-30521,Hel ... boczy.html
Które właściciel "pożycza" sobie między pojazdami. Co go denerwuje, bo musi za każdym razem je przemontowywać.
Na największym kombajnie do zamontowania jest 4 - 8 mocnych źródeł światła z przodu do świetlenia pola pracy, a także punkty z tyłu, po bokach i w przestrzeniach technologicznych - komorze sit, podajniku ziarna, komorze przekładni pasowych. tutaj spokojnie zadowolę się słabszymi źródłami. Do tego dojdą jeszcze kamery, ale to inna historia. Do tego podobne mocne źródła światła na pozostałe maszyny. W opryskiwaczu, o ramionach o rozpiętości prawie 30 metrów dojdzie jeszcze indywidualne podświetlenie każdej dyszy, (około 60 punktów), by było widać, czy dana dysza pracuje. Tam mają być niezbyt jasne punkty świetlne, światło których będzie się rozpraszać na strumieniu z dyszy. Sprawa jest o tyle trudna, że źródła światła muszą być w obudowach o bardzo wysokim IP, rzędu 65 i odporne na chemię. Silikonowa taśma LED niestety matowieje i nie spełnia wymagań. Docelowo na maszynie montować będę jeszcze aktywny GPS wspomagający sterowanie maszyną i opryskiwaczami.
Ze względu na powtarzalność chcę, by na wszystkich pojazdach była zamontowane źródła światła tego samego typu, co ułatwi serwis i ewentualne doraźne zamiany.
Wśród źródeł ledowych, to najjaśniejsze, co znalazłem, to światła robocze WAŚ'a, bo strumień świetlny nawet ponad 5000 lm. Ważna też jest barwa. Bo chińskie produkty emitują zazwyczaj bardzo zimne światło.
Co do źródeł ksenonowych, to według informacji, które znalazłem, to jednak są trochę wydajniejsze niż LEDy. Co ważne, bo jednak jakieś ograniczenia dostępnej mocy w pojazdach są. Jednak ceny fabrycznych zestawów porażają i uważam, że dużo taniej jestem w stanie sam zmotać reflektor, nawet jeśli nie będę oszczędzał na przetwornicy i zastosują prawdziwą AC, a nie tanie imitacje DC oparte na TL494. Jedyny minus takiego rozwiązania, to konieczność stosowania palników H3, a nie D2S. Bo nie udało mi się znaleźć kloszy z gniazdami pod te palniki. Wiec albo H3, albo dorobienie jakichś redukcji.
Więc jeszcze raz - ma być to rozwiązanie rzetelne, powtarzalne i wydajne. Choć w przypadku źródeł ksenonowych dopuszczam samodzielne wykonanie zestawów, choć pamiętać trzeba o bardzo wysokiej klasie bezpieczeństwa.