Błyskająca taśma led i samowłączający się czujnik PIR

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Błyskająca taśma led i samowłączający się czujnik PIR

Post autor: kubaswiatelka »

Witam. Jakiś czas temu zakupiłem taśmę 5050, sterownik z pilotem i czujkę PIR 12V. Wszystko jest chwilowo zasilane ze zwykłego zasilacza 12V 1A od routera :P Bez czujki wszystko świeci ładnie ale oczywiście nie z pełną mocą bo zasilacz nie wyrabia i zaczyna mrugać. Po zmniejszeniu jasności znowu jest ok. Ale do rzeczy....
W nocy zauważyłem że taśma sama się włącza lub błyska co jakiś czas. W pierwszej wersji podmieniłem czujkę ale to nie pomogło. Następnie podmieniłem zasilacz na trochę mocniejszy również od routera z tym że na tym zasilaczu taśma się nie wyłączała wcale co też jest dziwne i może mi wytłumaczycie dlaczego.
W innym pomieszczeniu też mam taką samą czujkę, sterownik i taśmę z tym że mam inny zasilacz. Zasilacz jest od ładowania lampek typu Solarstorm, taki o z diodką pokazującą kiedy pakiet się ładuje a kiedy nie. Na tym zasilaczu nie zauważyłem błysków jak i samo włączania. Z tym że ten zestaw pracuje z napięciem około 8,4V.
Zestaw który się sam włącza jest zamontowany pod łóżkiem. Czujka została ustawiona tak żeby łapała łóżko z dwóch stron oraz przy wchodzeniu do pokoju. Przeprowadziłem testy w stylu czy jak się leży na łóżku i materac się ugina czy się nie włączy no i wszystko było ok nawet podczas rygorystycznych testów typu skakanie. Czujka nie reaguje też na otwieranie drzwi czy na kołdrę która może się w nocy ześlizgnąć. Reaguje tylko na człowieka.
Jak sądzicie? Czy następny zasilacz może zmienić sytuację? Może jakieś inne rozwiązania typu coś gdzieś wstawić? :P
czujka
sterownik
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Ok. Widzę że nikt mi za bardzo w temacie nie pomaga :P Teraz doszedł inny problem. Wyczaiłem że taśma led podłączona przez czujnik PIR sama się wzbudza kiedy załącza się agregat zamrażarki. Macie na to jakiś pomysł poza wyłączeniem taśmy lub zamrażarki? :P
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Może zmiana położenia czujnika lub zakrycie części soczewk?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Niestety ale zmiana położenia nic nie daje. Teraz czujnik skierowany w ścianę tak że nic nie ma prawa go wzbudzić a wzbudza go lodówka która się włącza i wyłącza. Wcześniej był przy szafie gdzie szafa zasłaniała obszar w którym jest łóżko i żadne ruchy nie powinny go wzbudzić a i tak zapalał taśmę :( Nie wiem, nie znam się ale może jakiś filterek czy coś na kabel pomiędzy czujnikiem a zasilaczem coś pomoże? Jeśli tak to jaki zastosować?
msc3
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 07 wrz 2017, 13:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: msc3 »

Problemu należy dopatrywać w braku filtrowania zasilania czujki PIR. Lub w tym, że jest ona kiepskiej jakości. Spróbuj otworzyć tą czujkę i zrobić zdjęcia płytki.
Na początek wstaw kondensatory na zasilaniu czujki 10uF i 100nF - jak najbliżej czujki.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Nie dawaj żadnych kondensatorów. Wstaw dławik przed zasilaczem. Kontakt → dławik → zasilacz. Oczywiście odpowiedniej mocy. U mnie było to samo. Lodówka, włączenie świetlówki itp. powodowało samoczynne załączanie lampy. Dławik rozwiązał 100% problem.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Obrazek Obrazek
murgrabia1410 pisze:Nie dawaj żadnych kondensatorów. Wstaw dławik przed zasilaczem. Kontakt → dławik → zasilacz. Oczywiście odpowiedniej mocy. U mnie było to samo. Lodówka, włączenie świetlówki itp. powodowało samoczynne załączanie lampy. Dławik rozwiązał 100% problem.
Z tym dławikiem to może być trochę problem bo wynajmuje mieszkanie i zbytnio w sieć nie mogę ingerować. Możesz podesłać link do takiego dławika jak to wygląda?
Ostatnio zmieniony niedziela 10 wrz 2017, 10:41 przez kubaswiatelka, łącznie zmieniany 1 raz.
msc3
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 07 wrz 2017, 13:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: msc3 »

Spróbuj zamienić miejscami zasilacze na ten który masz sprawdzony.
Wzbudzanie się układu świadczy o tym że jest zaprojektowany do d...
1) - zasilacz, bo nie filtruje interferencji z sieci 230V i puszcza dalej
2) - czujka - bo nie filtruje interferencji z zasilania lub pola em.

Z ciekawości zasil z akumulatora jak masz, i zmuś lodówkę do włączenia się - zobacz czy się wzbudzi.
Jeśli nie - ewidentnie interferencja wchodzi zasilaniem.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Ok. Sprawdzone na LIPO modelarskim 3S. Napięcie około 11,5V. Taśma świeci bez zastrzeżeń. Kilka godzin było wszystko podłączone i 0 reakcji na jakiekolwiek włączanie i wyłączanie lodówki czy innych odbiorników. Czyli winne są jakieś zakłócenia w sieci kiedy zasilanie jest z zasilacza. Czy kupno zasilaczy typowo ledowych rozwiąże problemy? One mają jakieś lepsze zabezpieczenia przed syfem z sieci?
msc3
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 07 wrz 2017, 13:02
Lokalizacja: Kraków

Post autor: msc3 »

Ciężko powiedzieć bez przyjrzeniu się konkretnej konstrukcji. Jaki maksymalny prąd pobierany jest przez taśmę LED? Tamten zasilacz na którym miałeś takie hece nadaje się na złom.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Ja mam taką czujkę:
http://allegro.pl/mini-czujnik-ruchu-pi ... 94200.html
są 2 wersje zasilana z 12V zasilających listwę LED oraz zasilana z sieci 230V. Ja mam tą drugą i załączając listwę załączam zasilacz 12V który następnie zasila pasek.
Tak układ mi działa już kilka lat i działa OK bez żadnych zakłóceń bez niczego.

Układ tego włącznika (w sumie już 3 takie zamontowałem) PIR zmodyfikowałem wywalając przekaźnik i w to miejsce włożyłem transoptor z detekcją zera i triak mocy. Wszystko ładnie się zmieściło w oryginalnej obudowie.
Modyfikacja była potrzebna bo po chyba roku czy dwóch przekaźnik wysiadał - styki się sklejały (załączając zasilacz impulsowy jednak duży prąd płynie w chwili włączenia). Poszukiwania innego są problematyczne z uwagi na impedancję przekaźnika i słabą wydajność samej części zasilającej włącznik PIR.
Jak byś się zdecydował to mogę podesłać jakiś schemat i ew. fotki.
misiekbelchatow
Posty: 39
Rejestracja: środa 13 kwie 2011, 18:20
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: misiekbelchatow »

Witam.
Podłącze się pod temat, do rzeczy. Nieco ponad dwa lata temu zamontowałem w salonie trzy odcinki taśmy led(każda około 4,5-5m), i zasilacz 50w, 12v , taśmy połączyłem dedykowanymi łącznikami, ponieważ nie opanowałem zlutowania tych taśm :-) . Kilka dni temu na końcu pierwszej taśmy wypaliły się miedziane końcówki, i przez pewien czas oświetlenie świeciło tylko na jednym odcinku taśmy. Teraz poprawiłem łączenie, ale po kilku sekundach ledy zaczynają migać niczym stroboskop. Moje pytanie brzmi, czy zacząć od wymiany transformatora, czy winne są taśmy led ??
Ostatnio zmieniony wtorek 12 wrz 2017, 21:26 przez misiekbelchatow, łącznie zmieniany 1 raz.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Ja obstawiam zasilanie. Mam to samo na jednym zasilaczu.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Pomierz miernikiem napięcie na poszczególnych odcinkach taśm. Zależy od prądu pobierającego taśmy nie powinno się łączyć taśm w odcinki dłużej niż 3-4m
misiekbelchatow
Posty: 39
Rejestracja: środa 13 kwie 2011, 18:20
Lokalizacja: bełchatów

Post autor: misiekbelchatow »

Zasilacz bez obciążenia ma stałe napięcie, a czy mogę podłączyć każdą listwę równolegle pod jeden zasilacz? W/g mnie tak, ale wolę zapytać.
ODPOWIEDZ