Strona 1 z 1
Modernizacja latarki nurkowej
: niedziela 12 mar 2017, 13:01
autor: rzuber
Cześć
Ponieważ sporo się pozmieniało w technice led ostatnimi czasy postanowiłem zmodernizować moją latarkę nurkową. Posiadam model GrallMarine K2, jak ta tutaj:
http://www.bto.pl/produkt/55343/latarka ... -k2-max-4w
Chciałem wymienić w niej diodę CREE na taką, która zapewni mi lepsze doświetlanie pod wodą i robiąc mały research zdecydowałem się na diody CREE XP-L o mocy 5W (ta w środku to XR-E o gorszej wydajności). Przy zasilaniu 3 bateriami L14 ustalając prąc na ok 1A powinienem mieć ładnych kilka godzin świecenia, co jest w zupełności wystarczające.
Znalazłem takie oto diodki na znanym portalu:
http://allegro.pl/cree-xp-l-bin-u6-kolo ... 93277.html
http://allegro.pl/led-cree-xp-l-hi-v3-3 ... 82419.html
Różnią się tym, że jedna ma soczewkę, a druga nie. Zależy mi raczej na skupionym itensywnym strumieniu (latarka w oryginale ma skupienie 6stopni)
Którą wybrać?
A może powinienem poszukać zupełnie innej diody led?
: niedziela 12 mar 2017, 14:09
autor: ElSor
Nowsze diody nie skupiają się tak dobrze jak XR-E i mimo gorszych parametrów starej, wymiana diody sprawi, że zasięg się zmniejszy kosztem szerszego strumienia. Zmiana diody pociąga za sobą potrzebę zmiany optyki ale na jaką, tego już nie wiem. Raczej reflektor da najlepsze efekty a najlepiej gdyby był sporej średnicy i równie głęboki a to z kolei wymaga sporych przeróbek mechanicznych obudowy latarki.
Można próbować z XP-L HI, XP-G2/XP-G3 + odpowiednia optyka ale nie oczekuj efektu WOW w kwestii poprawy ogólnej, bo poza większą mocą i sprawnością raczej stracisz na pozostałych parametrach.
Dla przykładu podam 2 latarki: UltraFire UF502B z diodą XR-E zasilaną ~1,2A (może 250-300lm) - zasięg użyteczny dla mnie 150-180m, ta sama latarka z nowszą XM-L pędzoną na 2,8A (z 3x więcej lumenów niż poprzedniczka) zasięg tak 100m i tylko nieco szerszy snop światła. Dla mnie ta zmiana była bardziej rozczarowaniem aniżeli krokiem do przodu ale kiedyś byłem miłośnikiem oświetlania dalszych planów, teraz taka zmiana bardziej by mi przypadła do gustu, bo lubię szeroko przyświecić.
: niedziela 12 mar 2017, 18:16
autor: rzuber
Szczerze mówiąc, to nie mam nic do stracenia, bo ta latarka świeci bardzo kiepsko na obecne możliwości. Zawsze może ewentualnie pozostać jako zwykła latarka outdoorowa.
Nie mam jej obecnie w domu, ale z tego co kojarzę, to ma jakąś soczewkę w obudowie i do tego zwierciadło, które ma kierunkować światło. Zmiana diody na wrzucone przeze mnie faktycznie da mizerne efekty? Porównując parametry tych LEDów wydaje się ksmos.
Mam jeszcze nadzieję, że nie ma tam zbyt skomplikowanego układu zasilającego (spodziewam się rezystora ograniczającego prąd i tyle), bo wymiana żarówki = zniszczenie płytki w latarce.
: niedziela 12 mar 2017, 19:11
autor: raptofil
A moze zostawić diodę i wymienić sterownik na wydajniejszy? Oraz na inny typ zasilania? Jak latarka jest pod wodą to ma dobre chłodzenie.
: niedziela 12 mar 2017, 21:09
autor: ElSor
rzuber pisze:Porównując parametry tych LEDów wydaje się ksmos.
Kosmos na papierku ale oko widzi moc światła w skali zbliżonej do logarytmicznej i z kosmosu wraca się na ziemię. Polecam wygooglować "kwadratowe prawo ściemniania" i pamiętać, że nowsza dioda oświetli większą powierzchnię i np zamiast 270lm/1m² będzie np 500lm/2m² więc natężenie światła w 2gim przypadku będzie mniejsze. Trzeba eksperymentować i szukać tego złotego Graala.
: poniedziałek 13 mar 2017, 13:21
autor: rzuber
raptofil: latarka nie bardzo ma miejsce na sterownik. Tam była podłączona chyba bezpośrednio do baterii, bo nie zlalazłem żadnych elementów elektronicznych. Ta latarka nie ma przycisku ani nic w tym rodzaju. Działa tylko włącz - wyłącz.
ElSor:
Szkoda, bo eksperymenty mogą mnie kosztować tyle, co druga latarka. Ceny Cree trzymają poziom.
Niestety (co było do przewidzenia) podczas demontażu starej diody poleciał kolimator w pył a dioda w środku to XM-L z soczewką.
Czy w takim razie lepszym rozwiązaniem będzie zachwalany przez ciebie XR-E? Czy proponowany później XP-L?
: poniedziałek 13 mar 2017, 19:41
autor: rzuber
Prawdopodobnie padnie na diodę XP-L, bo do takowej dostanę kolimator. XR-E wydaje się lepszym wyborem, ale nie można dostać kolimatora (jest sporo większa od XP-L i tamtejsze kolimatory nie pasują).
Jak uporam się z wymianą to podzielę się wrażeniami.
Dziękuje za porady.
: poniedziałek 13 mar 2017, 19:52
autor: ptja
Jesteś pewien, że nie jest tam OBECNIE zamontowana taka sama XR-E?
: poniedziałek 13 mar 2017, 20:06
autor: rzuber
Jestem pewien. Wyprułem wszystko. XR-E z tego co widzę na aukcjach to spora dioda - 9mm. Na pewno bym zwrócił uwagę. Podpisana jest na pcb jako XML
: poniedziałek 13 mar 2017, 22:58
autor: ElSor
rzuber pisze:Czy w takim razie lepszym rozwiązaniem będzie zachwalany przez ciebie XR-E? Czy proponowany później XP-L?
Nie wiem jak latarka wygląda w środku. Może chłodzenie ma słabe (przenoszenie ciepła z diody na obudowę) i wtedy lepiej bez sterownika nie zakładać nic lepszego niż XR-E czy XT-E (obie mają wysokie napięcie przewodzenia, przez co nie popłynie bardzo duży prąd bez sterownika z 3szt R14). Nie wiem też jakie wymiary miała oryginalna optyka ... Kolimatory bez problemu są dostępne do prawie każdej diody > np tu
https://www.aliexpress.com/store/all-wh ... 19000.html a trochę różnych reflektorów np tu >
http://www.kaidomain.com/c/228.DIY-Flas ... Reflectors ... coś z tych 2ch sklepów bankowo się dobierze ale najpierw trzeba wiedzieć na czym się stoi.