Strona 1 z 2

Szklany panel ze zdjęciami podświetlany LED

: środa 06 sty 2016, 15:31
autor: novy
Witam ponownie.

Chciałem zrobić w domu na ścianie szklany panel 1.25 m x 55 m ze zdjęciami wydrukowanymi na foli, podświetlany od spodu diodami LED. Myślę o oświetleniu krawędziowym,
a dokładnie taśma LED wklejona w profile aluminiowe umieszczone na krawędziach tak aby oświetlała białą powierzchnię za szybą. Czy orientuje się ktoś z Was jaką najlepiej użyć taśmę LED?
Głównie zastanawiam się nad temperaturą światła i CRI, czy wystarczy CRI 80 czy raczej 90 ? Chodzi o to żeby kolory na zdjęciach prezentowały się jak najlepiej.

pozdrawiam.

: środa 06 sty 2016, 16:04
autor: Pyra
Witam
Najlepszym wyjściem będzie zastosowanie folii dyfuzyjnej z jakiegoś telewizora LCD, inaczej nie uzyskasz dobrego podświetlenia. Krawędzie będą za jasne, środek ciemny.

Pozdrawiam

: środa 06 sty 2016, 16:30
autor: novy
Dzięki za szybką odpowiedz. Z tego co się zdążyłem dowiedzieć to zdjęcia można wydrukować na folii translucentnej która jest półprzeźroczysta i rozprasza światło.

: środa 06 sty 2016, 18:15
autor: Pyra
Witam
Tak, ma ona właściwości dyfuzyjne, czyli rozprasza światło, ale oświetlenie musi być w pewnej odległości, tak więc albo kaseta głębokości jakiś 100mm i ze 3 - 4 paski ledowe wzdłuż, albo tak jak sugerowałem. Sądzę, że jak być się rozejrzał po "gratowiskach" to na pewno znajdziesz uszkodzone TV LCD. Wtedy może się nawet udać wykorzystać oryginalne podświetlenie, może nawet LED.

Pozdrawiam

: środa 06 sty 2016, 18:40
autor: novy
Pomysł dobry, ale trochę to komplikuje wykonanie, poza tym ciężko będzie znaleźć telewizor o szerokości 125cm :roll: Jeśli diody były by tak umieszczone na brzegach że rzucały by światło na biała powierzchnie jednak tak żeby ich światło było zasłonięte i nie widoczne bezpośrednio, to zastanawiam się czy byłby duży spadek jasności od brzegu ku środkowi. Liczę się ze spadkiem jasności tylko pytanie czy będzie on się bardzo rzucał w oczy.

pozdrawiam.

: środa 06 sty 2016, 18:46
autor: Pyra
Witam
novy pisze:poza tym ciężko będzie znaleźć telewizor o szerokości 125cm
A 3 szt po 55cm? ;)

Próbowałem kiedyś coś takiego, ale wyniki nie były obiecujące, podświetlanie było mocno nierównomierne.

Pozdrawiam

: środa 06 sty 2016, 20:34
autor: novy
Znalazłem jeszcze na stronie firmy która robi takie świetlne reklamy, rysunek jak taka płyta reklamowa jest zrobiona i stosują tam specjalne płyty PMMA do podświetlania krawędziami. Ale chyba nie jest to tanie rozwiązanie.

Jeszcze jedno: do takich reklam stosują światło 6500 K.

pozdrawiam.

: czwartek 07 sty 2016, 14:45
autor: kalafon
Ciężko powiedzieć czy można kupić gdzieś takie panele/arkusze.

Generalnie podświetlenie w TV wygląda następująco: na samym spodzie reflektor (biały arkusz odbijający światło) na to płyta "ala dyfuzor" o dość znacznej grubości, ledy na dłuższej krawędzi. Przy takiej konstrukcji masz już światło na całej powierzchni. Na to idzie jeszcze dyfuzor itp, a na końcu matryca. Nie wiem czy dokładnie o coś takiego Ci chodzi. Wykonanie czegoś takiego w domu raczej nierealne.

: czwartek 07 sty 2016, 19:32
autor: novy
kalafon, Dzięki za wyjaśnienie, próbowałem w internecie znaleźć własnie jak to wygląda w panelu LCD.
W każdym razie podobnie są zrobione panele reklamowe, tu jest schemat takiego panelu.

Są firmy które sprzedają takie specjalne płyty PMMA, jak również specjalne folie które można nakleić na zwykłą płytę PMMA. folia

Mówisz że LED są tylko na dłuższej krawędzi, to dobra wskazówka, też się zastanawiałem czy to wystarczy.

Myślę że w domu do zrobienie :lol: Ja w każdym bądź razie będę próbował.

: czwartek 07 sty 2016, 21:39
autor: Manekinen
Bawiłem się troszkę z tym rozpraszaniem światła w plexi. Jeśli źródło światła jest na krawędzi z jednej strony, i chcemy żeby emitowała je od frontu, i to równomiernie, to należy czymś ją zmatowić tak aby ta zmatowiona powierzchnia wyłapywała to światło. Im bliżej źródła światła tym delikatniej i płycej, jest dużo światła a my chcemy zabrać go tylko część. A czym dalej od źródła tym matujemy mocniej i głębiej, żeby zabrać jak najwięcej słabego już światła. Dookoła można okleić czymś odblaskowym żeby światło nie uciekało przez krawędzie tylko było odbijane wewnątrz i w końcu trafiło na front. Trochę eksperymentowałem w małej skali i ciężko jest uzyskać dobry efekt w warunkach domowych, za to znalezienie dwóch rozbitych ekranów LCD z działającym podświetleniem nie powinno przysporzyć problemów :)

: czwartek 07 sty 2016, 21:50
autor: kalafon
Mam styczność z produkcją ekranów LED TV i takie zabawy z plexi to sztuka dla sztuki... Tam też jest coś takiego jak pleksi z tym, że jest to materiał o niejednorodnej strukturze na całej grubości. Umieszczasz z boku płytkę z ledami i elegancko wszystko jest podświetlone. Żeby samodzielnie zrobić taką ściankę to sugerowałbym dyfuzor na plexi, a w środku równomiernie rozłożone świetlówki.

Tylko co ważne, powierzchnia za świetlówkami nie może absorbować światła. Najlepiej by był to jasny odbijający światło materiał. Wtedy jest duża szansa na równomierne podświetlenie.

: piątek 08 sty 2016, 10:18
autor: Manekinen
Owszem, sztuka dla sztuki. Ta niejednorodna struktura to jest to o czym pisałem, tylko że nie przyszły mi na myśl takie techniczne określenia :)

: piątek 08 sty 2016, 12:50
autor: kalafon
Stosuje się tam np. takie pryzemki (arkusze, o grubości kartki z bloku technicznego), które rozszczepiają światło w 2 kierunkach. Generalnie ciekawa sprawa, ale jak to wykorzystać w oświetleniu domowym? 1 źródło światła oświetlające 2 sąsiadujące elementy, ale to też sztuka dla sztuki :P :)

: piątek 08 sty 2016, 12:50
autor: novy
Wiecie może jak się ma grubość takiego "pleksi" do powierzchni? np w telewizorze 40 cali jakiej grubości mniej wiecej jest taki "dyfuzor".

Może rzeczywiście poszukam jakiegoś starego telewizora LCD LED :roll:
kalafon pisze:Żeby samodzielnie zrobić taką ściankę to sugerowałbym dyfuzor na plexi, a w środku równomiernie rozłożone świetlówki.
Przy takim rozwiązaniu niestety bedzie to musialo byc dosyć grube, zakładam że tasmy led/świetlówki muszą byś w jakiejś odległosci od dyfuzora.

: piątek 08 sty 2016, 12:56
autor: kalafon
To nie jest specjalnie grube (i nie nazywajmy tego plexiglasem :)) jakieś 4mm może? Na to bezpośrednio idzie dyfuzor czyli arkusz (żeby Ci to zobrazować coś jak biały papier dopieczenia z tym, że sztywniejszy i nieco grubszy jak blok techniczny) To działa na takie zasadzie, że zmienia kąt padania światła. Światło wchodzi bokiem i zmienia kierunek o 90 stopni. Jak masz białe tło w telewizorze to światło bije wprost przed ekran (diody masz wtedy umieszczone u dołu skierowane w górę.

novy pisze:Przy takim rozwiązaniu niestety bedzie to musialo byc dosyć grube, zakładam że tasmy led/świetlówki muszą byś w jakiejś odległosci od dyfuzora.
Hmm no za cienkie to to nie będzie :P ale wydaje mi się, że jakby się uparł to da się przy tym rozwiązaniu uzyskać pożądany efekt.