Akumulator w Mobiusie chyba już umarł. Kamera jeździ w aucie więc najlepiej byłoby zamontować superkondensator zamiast akumulatora. To co sprzedają na ebayu wydaje się być drogie. Czy te superkondensatory są podłączane na żywca do kamery? Nie wygląda, żeby to miało jakieś PCB.
: środa 25 lis 2015, 21:46
autor: Doctore
A w czym problem kupić nowy akumulatorek?
Za 2$ kupisz małego lipola np. na BG, wpisz 100mAh i coś znajdziesz.
: środa 25 lis 2015, 21:49
autor: igi
A mi się podoba to rozwiązanie i się zastanawiam czy do sjcam by się nie dało zastosować w miejsce oryginalnej baterii. Ja osobiście niestety w aucie latem usmażyłem już dwie kamery. Obie żyją ale obudowy im się zdeformowały od baterii która nie wytrzymała ładowania w nagrzanym aucie
: środa 25 lis 2015, 22:27
autor: Doctore
Czyli po prostu chcecie zrobić zasilanie TYLKO z akumulatora samochodowego - przez usb?
Wtedy chyba wystarczy jakikolwiek kondensator elektrolityczny, bo chodzi tylko o to by oszukać mobiusa.
Ew ten wasz suepr cap: http://allegro.pl/kondensator-gold-cap- ... 69061.html
Re: Superkondenstor do Mobius
: środa 25 lis 2015, 22:49
autor: Lampek
Fluxor pisze: Czy te superkondensatory są podłączane na żywca do kamery? Nie wygląda, żeby to miało jakieś PCB.
Do kondensatora nie potrzebne żadne zabezpieczenie, łączy się bezpośrednio. Super kondensatory są z reguły drogie jeżeli trzymają odpowiednie parametry w małej obudowie żeby wlazły do mobiusa.
Mój mobius jest zabudowany w miejsce czujnika zmiany świateł z lusterka fotochromatycznego Audi(auto mam inne), a kondensatory Tokin 3x1F umieściłem w lusterku. Z racji tego że auto często jest nieużywane tydzień i dłużej, to kondensator jest pod stałym napięciem 4V o wydajności 1,5A. Stabilizator zamontowałem ponieważ zastosowane kondensatory są o małej wydajności prądowej i niestety ostatni plik nie był zapisywany.
: środa 25 lis 2015, 22:53
autor: Lampek
Doctore pisze:Wtedy chyba wystarczy jakikolwiek kondensator elektrolityczny, bo chodzi tylko o to by oszukać mobiusa.
Nie oszukać, tylko musi być dużej pojemności i wydajności prądowej do podtrzymania zegara i zapisania ostatniego pliku.
: czwartek 26 lis 2015, 08:45
autor: Fluxor
Superkondensatory, które sprzedają do Mobiusa mają pojemność 5F i są na napięcie 2,7V. Dwie sztuki połączone szeregowo. Na filmiku gościu ma 10F, widać że podtrzymanie starcza na dosyć długo.
: czwartek 26 lis 2015, 10:55
autor: Lampek
Fluxor pisze:Superkondensatory, które sprzedają do Mobiusa mają pojemność 5F i są na napięcie 2,7V. Dwie sztuki połączone szeregowo. Na filmiku gościu ma 10F, widać że podtrzymanie starcza na dosyć długo.
Tak wiem że mają 2,5F, a te z filmiku 5F, ale jak długo trzymają to nie napisał i czy wchodzą do obudowy. Zrozumiałem że długość podtrzymania może się różnić o 2-3 dni w zależności od prądu upływu kondensatorów.
Z forum na rcgroups o Mobiusie mówią że te 2,5F podtrzymują do około tygodnia, dla mnie to za mało. Dlatego ja dałem stałe zasilanie(4mA prąd stabilizatora) co w samochodzie żaden problem. Kilka razy mi się wyładował aku i okazało się, że to po zmianie karty na 64G w formacie exFAT, która po zapisaniu może nie pójśc w pętli i po wyłączeniu auta dalej była włączona. Zrobiłem format na FAT32 i powinno być dobrze, przedtem miałem 32G i jechała na okrągło.
: środa 16 gru 2015, 15:53
autor: Issac
Hej,
Orientujecie się jak wygląda kwestia balansowania tych kondensatorów (Vmax ~2,7V)
Fluxor, czy podczas podtrzymania kamerka nagrywa ?
Czy nagrywa dopiero jak wykryje +5V na wejście ?
Co się stanie jak spadną poniżej ustawionego napięcia pracy trybu "stand bay"?
: środa 16 gru 2015, 20:49
autor: Fluxor
Issac, jeśli napięcie spadnie poniżej poziomu krytycznego to rozprogramuje się zegarek i data.
Jeśli jest ustawione włączanie nagrywania przy wykryciu napięcia na USB to kamerą włączy się i zacznie nagrywać sama. Podtrzymanie akumulatorowe/kondensatorowe nie ma tutaj znaczenia.
Podczas podtrzymania może nagrywać ale na filmie widać, że czas liczony w sekundach. Jeśli napięcie będzie spadać to sama wyłapie, że zaraz zabraknie prądu i kończy nagrywanie tak by zapisać jeszcze ostatni plik. Ustawienie 10 sekund nagrywania po wykryciu braku zasilania może być zbyt długie, chyba że odpowiednia bateria kondensatorów. Przerwanie natychmiastowe nagrywania po odłączeniu zasilania bez problemu współpracuje z kondenstorem.
: środa 16 gru 2015, 21:16
autor: Manekinen
Kwestia balansowania dla mnie jest również zagadką. Przecież one mają te swoje skrajne napięcie pracy, mają nieco różne charakterystyki pracy a więc w innym tempie będą się samorozładowywać, i w końcu napięcie na jednym z nich może przekroczyć to dopuszczalne. No chyba że o czymś nie wiem to mnie oświećcie. Ja przy zabawie z tymi kondziołkami robiłem proste balansery na układach TL431 (vref zwarta do katody to 2.5V więc na 2szt 5V)...
: czwartek 17 gru 2015, 20:28
autor: Lampek
Manekinen pisze:Kwestia balansowania dla mnie jest również zagadką. Przecież one mają te swoje skrajne napięcie pracy, mają nieco różne charakterystyki pracy a więc w innym tempie będą się samorozładowywać,...
Jeden typ kondensatorów, bez przesady. Po co takie cuda wymyślać? Chyba że do Sondy na Marsa.
: czwartek 17 gru 2015, 21:18
autor: Manekinen
Jeden typ ogniw li-ion, więc po co balansować?
: piątek 18 gru 2015, 09:58
autor: Issac
Manekinen,
Wydaje mi się że charakterystyka ładowania i b.niskie ESR kondensatorów robi za swoisty balanser... (a rozładowanie do 0V kondensatorom nie straszne)
Puki ładowanie kamerki nie przekracza 5,4V to myślę że nie nie trzeba się przejmować balansowaniem.