Wybór dynama do ładowania pakietu 3s

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wybór dynama do ładowania pakietu 3s

Post autor: greg »

W planach wakacyjnych jest dłuższy wyjazd rowerowy w dzikie góry, gdzie z dostępnością energii elektrycznej będzie raczej słabo. Pod tym kątem składam bank energii do zastosowań różnych, czyli zasilanie lampy przedniej, oraz wyjścia USB do ładowania nawigatora turystycznego i telefonu. Pakiet li-jon 3s, 10Ah. Ładowanie z 230V będzie dość szybkie, przetwornica CC 12,6V 3A, balansowanie pakietu wewnętrzną elektroniką.

Niestety dostęp do 230V będzie bardzo sporadyczny i konieczne jest alternatywne źródło ładowania. Planuję zatem zastosować piastę z prądnicą (dynamo). I tu pojawia się problem z wyborem konkretnego modelu, ponieważ doświadczenie w tym temacie mam akurat małe.

Chodzi o model odporny na warunki atmosferyczne w trudnym terenie, wydajny, z jak największą mocą wyjściową. Poproszę o propozycje i ewentualne linki do opinii, testów itp.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
SP5VR
Posty: 155
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 15:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SP5VR »

Też się kiedyś interesowałem takim źródłem energii do zasilania radiostacji amatorskiej i po analizach teoretycznych i praktycznych odpuściłem. Moc użyteczna to około 3-4 waty przy napięciu 6 Volt. Trzeba zastosować przetwornicę podwyższającą napięcie czyli straty.
Dynamo takie http://ctbike.pl/shimano-dh-t675-przedn ... ynamo.html

Zdecydowałem się na baterie słoneczne. Dwa 5 watowe elastyczne panele słoneczne MH Flex dają już rozsądną ilość energii. Zamontowałem je na tylnych sakwach. Przetwornica step up down 3 A http://propix.com.pl/pl/p/Modul-LM2577-STEP-UP-DOWN/351 też daje straty ale ogólny bilans wychodzi na plus. I co ważne pracują również na postoju. Warunkiem jest trochę słońca.

Edit: A ostatni wpadłem na jeszcze prostszy pomysł. Wszystkie potrzebne urządzenia mam zasilane z USB więc pakiet będzie z 4x18650 równolegle. Ładowanie elektroniką z powerbanku. Obniżenie napięcia z baterii solar (17-19 V bez obciążenia) przy pomocy ładowarki samochodowej USB 12-24 Volty, takiej wtykanej do zapalniczki.
Moduł powerbanku zabezpiecza i ładuje akumulatory. Gdy potrzebuje wyższego napięcia podłączam przetwornicę bezpośredni do zacisków pakietu aku. Tak sobie wykońbinowałem... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony niedziela 10 maja 2015, 16:13 przez SP5VR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Jeśli decydowałbyś się na solary to krótki temat o tym jest na BLF z kilkoma przydatnymi linkami i filmami: http://budgetlightforum.com/node/29977
ODPOWIEDZ