Strona 1 z 1

monitor z starego LCD

: piątek 02 sty 2015, 17:18
autor: arekm
Też zmontowałem monitorek z HDMI z starego laptopowego panelu LCD. Przydaje się do raspberry pi i tym podobnych wynalazków.

Co nam potrzeba?
  • 1) driver V59 i firmware (to firmware dla urządzenia z BG, które jest wyposażone w tuner TV rafael micro 840). W firmware wyszukujemy podobnego do naszego panelu LCD, ta sama rozdzielczość, podobny symbol. Jak będziemy (opcjonalnie) podpinać klawiaturę 5 przyciskową wgrywamy firmware z katalogu z 5 w nazwie, jak 7 przycisków to 7 w nazwie. Można też V59 ciut taniej bez metalowego, źle wyciętego (nie trafili w pionie z dziurą usb) bezela. Istnieje również wersja V29 bez obsługi mediów z USB.

    2) kabel LVDS, można cały zestaw kabli albo kupować pojedynczo. Ewentualnie zmajstrować samemu. Istotne by (niezależnie czy kupowany czy DIY) sprawdzić poprawność połączeń w kablu. Sprawdzamy instrukcję do posiadanej matrycy z instrukcją do płytki V59. W przypadku gotowca najszybciej porównywać masy GND i zasilania by wyłapać ten właściwy dla naszej matrycy.

    3) opcjonalna klawiatura (tak naprawdę to kilka microswitchy, pcb i kabel; jest też miejsce na wlutowanie odbiornika podczerwieni; sam odbiornik przychodzi wraz z głównym interfejsem v59)

    4) uniwersalny inwerter, dla 1 świetlówki lub dla 2 świetlówek, bądź dla 4 świetlówek. Uniwersalny dlatego, że uruchomienie inwertera wyjętego z np. laptopa może być problematyczne. Ile świetlówek ma nasz LCD znajdziemy w dokumentacji albo po prostu oglądając "fabryczny" inwerter i ilość złącz do świetlówek. Kabel płytka -- inwerter robimy samemu z wykorzystaniem złącz HS (o których niżej).

    5) zasilacz, praktycznie dowolny 12V, ja używam 12V 1A] z allegro

    6) złącza używane na płytce HS-XX (4, 6 i 14 pinowe); 4 i 6 z lispola ale niestety 14 pinowych nie udało się nigdzie zdobyć. Skończyło się na spiłowaniu krawędzi wtyków 6 i 8 pinowych oraz sklejeniu ze sobą. Uwaga: styki są maluśkie i teoretycznie trzeba zaciskarkę pokroju PA-09.Można też od biedy szczypcami.
Po podłączeniu całości (uwaga na zworkę 3.3V vs 5V dot zasilania panelu) wgrywamy na pendrive firmware pasujące do naszego panelu LCD, włączamy zasilanie, firmware wgra się do urządzenia, urządzenie wystartuje i pendrive można wyjąć. Firmware zapisuje się w pamięci eeprom.

Odbiornik podczerwieni w "okienku" w którym wcześniej były zaczepy trzymające klapę po zamknięciu laptopa (lewy górny róg).

Klawiatury nie podłączałem - wszystko jest dostępne z pilota (na marginesie pilot z chińskimi krzaczkami oraz v.59 domyślnie przychodzi z włączonym językiem chińskim i chwilę trzeba w menu się naszukać gdzie to się przełącza na angielski).

Stópki z profilu aluminiowego z castoramy przykręcone do zawiasów.

TV niestety tylko analogowa. DVB-T nie obsługuje.

Bootujemy raspberry pi:
Obrazek

LCD z starego laptopa, wykorzystana pokrywa więc elektroniki do środka się nie upchnie:
Obrazek

X Window też działa, co prawda wygląda na to, że urządzenie wewnętrznie skaluje z 1920x1080 do rozdzielczości matrycy (tj by uzyskać obraz na cały ekran trzeba było ustawić X-om 1920x1080 mimo, że matryca to 1400x1050):
Obrazek

Odtwarzanie filmów z pendrive USB również działa (choć nie wszystkie formaty):
Obrazek

Można też audio i zdjęcia - nie testowałem:
Obrazek

Wejście analogowe również się spisuje poprawnie:
Obrazek

: środa 14 sty 2015, 22:11
autor: ProLight
Hej świetna sprawa!

Właśnie po oględzinach szafy znalazłem piękną matrycę QD15TL03 Ver 04

Znalazłbyś chwilkę żeby mnie naprowadzić na właściwe tory :D?

: środa 14 sty 2015, 22:26
autor: arekm
Czytaj i pytaj. Poszukaj też datasheetu. Firmware, które się zapewne nada to
PNL_QD15TL04_1280X800_SI6L_3V_...

: środa 14 sty 2015, 22:30
autor: cobra427
Tu megawątek na ten temat.
Sam również popełniłem taki monitor.