Strona 1 z 1

Kontrola klimatu w halach uprawowych

: poniedziałek 10 lis 2014, 13:10
autor: madkeinam
Witam!

Jest idea produkcji boczniaka, na początek byłyby to cztery hale po 180 m2 (460 m3). W takich halach musi być stale regulowana temperatura, wilgotność, stężenie CO2, oświetlenie i wymiana powietrza. Dobrze też, żeby wszelkie pomiary były dostępne zdalnie przez internet ponieważ póki co mieszkam ok. 60 km od miejsca gdzie ma być uprawa. Kontaktowałem się z kilkoma firmami zajmującymi się takimi systemami klimatyzacji, kilka z nich milczy, z niektórymi ciężko się dogadać, jedna przedstawiła mi bardzo fajną ofertę, trochę jednak drogą, nie wiem jak inwestorzy na to spojrzą.
No i tu pojawia się moje pytanie do was, czy ktoś może ma lub miał jakieś spotkania z takimi systemami lub firmami mogącymi to stworzyć? Mógłby ktoś coś polecić?

: poniedziałek 10 lis 2014, 18:18
autor: PawelG.
Możesz zapytać takie firmy: EL PAK z Konina, Elmatyk z Ostrowa Wielkopolskiego, Proster z Brzeska, Astor z Krakowa (mają kilka oddziałów), Almatic z Leszna.
Projekt o którym piszesz jest dość skomplikowany, więc musisz się liczyć z tym, że tanio nie będzie.
Firmy zajmujące się klimatyzacją, to wiele tu nie poradzą, potrzebujesz zintegrowany system zarządzania.

: poniedziałek 10 lis 2014, 19:53
autor: madkeinam
Dzięki, w środę spróbuję coś ogarnąć z firmami, które wymieniłeś PawelG.. Wiem, że projekt jest skomplikowany i zwykle klimatyzatory tu nic nie dadzą i wiem, że tanio nie będzie. Póki co rozmawiałem z firmą Elmak z Łodzi, ładnie mi to wszystko ogarnęli, jednak chciałbym poszukać jeszcze czegoś. Na początku myślałem o zestawie z firmy Konwektor, do tego sterowniki LabEl no i jeszcze jakiś system zamgławiania. Ciężko się z nimi jednak rozmawia, zwłaszcza biologowi :-P, no i wolałbym, żeby wykonała to jedna firm.

: poniedziałek 10 lis 2014, 20:20
autor: PawelG.
Firmy Elmak nie znam, ale widać po referencjach, że mogą być najodpowiedniejsi ze wszystkich.
Przy okazji tak rozbudowanego systemu, można też od razu pomyśleć o powiadamianiu SMSem o przekroczeniu skrajnych wartości etc.
Czym to będzie ogrzewane?
Bo jeżeli klimatyzatory mają też działać jako ogrzewanie, to rachunki będą gigantyczne.
Tak więc do klimatyzatorów trzeba jeszcze dołożyć jakiś system ogrzewania i nim także sterować w razie potrzeby.
Prawdopodobnie największy problem będzie z regulacją wilgotności i stężenia CO2, reszta do ogarnięcia.
Jeśli chodzi o systemy mgłowe, to wydaje mi się, że w Polsce tę technologię najlepiej ma opanowane Telesto z Warszawy.
Co prawda współpracowałem z nimi tylko przy instalacjach tłumienia mgłowego, ale mają wiele ciekawych technologii.
Szukają też nowych niszy rynkowych, więc warto z tym do nich uderzyć.

: poniedziałek 10 lis 2014, 20:35
autor: madkeinam
PawelG. pisze:Szukają też nowych niszy rynkowych, więc warto z tym do nich uderzyć.
O, to może będą mieli ochotę powalczyć w tym temacie, zorientuję się. Jeśli bym się zdecydował na Konwektor to właśnie systemu podnoszenia wilgotności tam brakuje, byłoby "w sam akurat".
Jeśli chodzi o ogrzewanie, i zestaw z Konwektora i Elmak są wyposażone w nagrzewnice i wentylatory o odpowiedniej wydajności. Wydaje mi się, że z ogrzewaniem nie będzie aż tak strasznie, boczniaki podczas wzrostu same generują ciepło rozkładając słomę, trza bardziej dbać o to by podłoże się nie przegrzało. Hale będą też dobrze izolowane termicznie od otoczenia.
Nad stężeniem CO2 czuwać będzie pojedynczy czujnik, do którego doprowadzane będzie cyklicznie powietrze z każdej hali, podpięty będzie do sterownika sterującego wszystkimi urządzeniami. Grzyby podczas wzrostu też generują dużo CO2 tak więc regulacja stężenia będzie się odbywać poprzez wietrzenie, tu właśnie będzie potrzebny dobry system zamgławiania żeby nie obniżyć za bardzo wilgotności (ma być od 70 do 95% w zależności od fazy wzrostu).
Co do powiadamiania, to jasna sprawa. Są urządzenia alarmujące mailem lub SMS o zmianie parametrów, to będzie. Prawdopodobnie sterowniki będą również podpięte pod komputer z możliwością kontroli zdalnie, czy to przez dedykowany program czy przez pulpit wirtualny, to zależy jeszcze na co się zdecyduję. A na co się zdecyduję największy wpływ mają inwestorzy oczywiście :-P

: poniedziałek 10 lis 2014, 20:56
autor: PawelG.
CO2 jest dość niewdzięczne w pomiarach i przy dużych halach powinno być kilka punktów pomiarowych.
Jeśli chodzi o zdalne sterowanie, to dedykowany program, lub wirtualny pulpit, to już tylko kwestia technologii wykonawcy.
Ja bym stawiał na dedykowany program, omijasz wtedy dodatkowe aplikacje niezbędne do wyświetlania wirtualnego pulpitu etc. (a to zwykle one generują problemy).

: poniedziałek 10 lis 2014, 20:59
autor: joon
madkeinam, możesz podać przykładowe parametry które są wymagane w halach?

: poniedziałek 10 lis 2014, 21:16
autor: madkeinam
Parametry z grubsza:
Temperatura powietrza: 13 st (wilgotność 70%) - 20 st (wilgotność 95%)
Wilgotność: jak wyżej
CO2: 600 - 1800 ppm
Przepływ powietrza: 3 - 15 m3/h/m2
Światło: 50 - 250 lx

jeśli chodzi o pomiar CO2 to już wykonawca jakoś to ogarnie myślę. Może pobór powietrza z kilku miejsc hali po kolei i pomiar albo pobór z kilku miejsc na raz i pomiar w powietrzu wymieszanym, nie wiem, firmy zajmujące się takimi rzeczami myślę, że mają jakieś doświadczenie i wiedzą jak to rozwiązać.
Też się skłaniam bardziej ku dedykowanemu oprogramowaniu, z domowych rozwiązań wiem, że wirtualne pulpity mają swoje fochy ;-)

: poniedziałek 10 lis 2014, 21:22
autor: PawelG.
Rozstrzał parametrów dość duży, więc z utrzymaniem się w tych warunkach brzegowych nie powinno być problemu.
Pomiar powinien być z kilku miejsc w tym samym czasie, będzie najpewniejszy i umożliwia szybkie wykrycie padniętego czujnika.
Grunt to znaleźć kogoś, kto to wszystko sensownie zaprogramuje i dobierze odpowiednie urządzenia.

: poniedziałek 10 lis 2014, 21:33
autor: Polsky
Ja za swojej strony mogę Ci dać namiar na mojego przyjaciela, który "odpala" i programuje takie systemy. Jest automatykiem wysokiej klasy. Wiem ze robił takie projekty klimatyzacji czy ogrzewania np. Dla kopalni itp. Wiem, że akurat jest teraz w PL wiec masz szansę z nim przynajmniej spokojnie porozmawiać bo jest freelancerem i lata po całym świecie tam gdzie trzeba uruchomić jakieś fabryki itp.
A jak będziesz potrzebował zaizolować lub termoizolować tego typu hale to ja się takimi rzeczami zajmuje to tez mogę coś doradzić ;)

: poniedziałek 10 lis 2014, 21:36
autor: madkeinam
Rozstrzał parametrów jest taki ze względu na różne wymagania w różnych fazach rozwoju grzyba :-P Ogólnie podczas konkretnej fazy temperatura może się wahać o jakieś 2 st, CO2 o 100 ppm, wilgotność o 5% (ważne by nie przekraczać granicznych wartości przez dłużej niż kilka godzin).
Jak na razie, te systemy które przejrzałem, mają pomiar temperatury podłoża w kilku miejscach hali, kilka psychrometrów, psychrometr w komorze mieszania powietrza w centrali klimatyzacyjnej oraz pomiar parametrów powietrza na zewnątrz budynku.

[ Dodano: 10 Listopad 2014, 21:43 ]
Polsky, daj na PW namiary na Twego przyjaciela i na siebie, na pewno nie zaszkodzi :-)
Ogólnie hale będą się znajdować w budynku po chowie bydła. Budynek będzie odpowiednio zaadoptowany, w nim będą 4 hale. Myślałem coby sam budynek termoizolować a hale stawiać z płyt warstwowych. Chodzi o to, żeby konstrukcja ich była lekka i łatwo demontowalna, w razie gdyby nie poszło z boczniakami można by je rozebrać a cały budynek przeznaczyć na przechowalnię owoców czy warzyw bo inwestorzy zajmują się produkcją rolną.