Strona 1 z 1

UniqueFire UF-1405

: sobota 08 lis 2014, 18:36
autor: Zbychur
Po sporych perypetiach stałem się posiadaczem UniqueFire uf-1405. Jest latarka typu zoom, ale w odróżnieniu od większości oferowanych tego typu sprzętów, ma spory potencjał, niezłe wykonanie i słuszne gabaryty. Lampka zasilana jest z dwóch ogniw szeregowo, co ma swoje wielkie zalety. Obsługuje ogniwa w rozmiarze"650", również protected. Średnicowo maks 26650, a w zestawie dostajemy świetne redukcje na 18650, (fotki niżej).

Zacznę od wykonania.
Mam mieszane uczucia. Sam zamysł i projekt jest w porządku, jak również poszczególne części składowe. Anodyzacja zdaje się solidna, a samo body zawiera sporo aluminium, producent nie żałował materiału i widać że większa część elementów była wykonana z pełnego wałka aluminum, z 70-cio milimetrową głowicą włącznie. Jednak samo wykończenie montażu pozostawia wiele do życzenia. Piguła niedokręcona, dioda z jakimś śladem jak po lutownicy na soczewce, pełno kurzu i śmieci pod soczewką latarki. Włącznik też miał luźny pierścień dociskowy. W zasadzie dla mnie, montaż nie miał większego znaczenia, bo plan modyfikacji powstał w mojej głowie, zanim kliknąłem "CheckOut". Najważniejsze jednak, że podzespoły są wykonane dość solidnie.

Jak już wspomniałem, latarka dla zwykłego "zjadacza" convoya C8 :) może się wydawać spora.
ObrazekObrazek

Obrazek

tu w porównaniu z SRK zmodowanym na reflektor z Thrunite Catapult.
Obrazek

Gwinty solidne, precyzyjnie nacięte, może nie trapezowe ale przyjemnie się kręcą.
ObrazekObrazek

Głowica to spory kawał aluminium

ObrazekObrazek

Soczewka ładna, bez artefaktów jak to było w przypadku UniqueFire T-20, czyli mniejszej siostry.
Obrazek

Piguła, powiedzmy wporządku, solidna, ładnie przenosi ciepło na tubus, z sporą ilością materiału pod podłożem diody. Dość długi gwint i przyzwoicie nacięty. Pod sterownik 17mm, ma wciśnięty mosiężny pierścień, ułatwiający montaż przez lutowanie. Diodę też można usadowić na paście, a nie na kleju, dzięki zastosowaniu pierścienia z gwintem. Oczywiście zrobiłem kilka rysek na pigule, zanim wpadłem na to, że ma lewy gwint.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Sterownik, to chyba najsłabsze ogniwo. W oryginale daje zaledwie okolice 1A w diodę, co przy takiej konstrukcji i zasilaniu z 2S, jest co najmniej śmieszne. Oczywiście problem został naprawiony i w odpowiednim miejscu zalutowałem na kanapkę dodatkowy rezystor, co spowodowało że teraz dioda dostaje 4A. Tryby standardowe Hi-Mid-Lo-Strob-SOS. Z czego różnice pomiędzy poszczególnymi trybami stałymi są dość małe, a po podrasowaniu różnica jeszcze zmalała. Wg pomiarów wychodzi na 100%-50%-25%. Sprężyna na sterowniku bardzo mocna, dostała już plecionkę i miedziany styk.

ObrazekObrazek

Włącznik, trudno powiedzieć co to za ustrojstwo, bo zamknięty jest w swoistej kapsule, nie otwierałem, bo skoro w leda leci 4A, to po co poprawiać.

Obrazek.

Jeszcze redukcje na ogniwa
ObrazekObrazek

Tyle wiadomości ogólnych.

Teraz jak t oświeci
Tak to świeciło przed modem z XM-L2 ale już poprawionym sterownikiem, w porównaniu do XP-L V6 skalp@4A w catapult.
Obrazek
i obniżona ekspozycja.
Obrazek

Teraz na XP-G2 S2@4A porównanie z tym samym XP-L V6
Obrazek

i obniżona ekspozycja
Obrazek.

A efekt końcowy mamy taki :twisted:
Obrazek
Obrazek

Do poprawy jest jeszcze mocowanie głowicy, ponieważ ma mały luz, ale nie znalazłem jeszcze odpowiedniego oringu, aby się kręciło a nie latało. Planuję jeszcze pomalowanie piguły oraz podkładki centrującej mocno matowym czarnym, może spowoduje to zniknięcie artefaktów w spocie.

To chyba na razie tyle, jak coś jeszcze sobie przypomnę, to dopiszę.

: niedziela 09 lis 2014, 22:14
autor: piciex
Fajna :twisted:
Zapamiętaj dokładnie wszyskie szczegóły bo pod koniec roku, będę dłubał moją i pewnie poproszę o pomoc merytoryczną. :roll:
Jaką mniej więcej średnicę ma spot na 300 metrze?

: niedziela 09 lis 2014, 22:45
autor: Zbychur
Trudno mi powiedzieć, nie przyglądałem się pod tym kątem, ale na 340m mniej więcej jak korona drzewa. Dziś jest mgła, więc ciężko będzie sprawdzić. Może jeszcze uda się foty jakieś terenowe zrobić.

: wtorek 09 gru 2014, 19:06
autor: FreeMagenta
A ile światła traci się w maksymalnym zoomie? Chyba że wszystko idzie w soczewkę (w co wątpię... jaka ogniskowa?)

: wtorek 23 gru 2014, 00:11
autor: Zbychur
Dziś przyszedł czas na testy diody XP-E2 w tej latarce i efekt mamy taki
ObrazekObrazek

Po lewej dioda X-PE2, pędzona prądem 1,85A, po prawej XP-G2 przegoniona 4A. Jasność spotu jest niemal identyczna, różni się tylko wielkością, może trochę na korzyść XP-G2, ale to już luksmiarką trzeba mierzyć, ale ja nie mam. Jako statysta posłużyła XP-L V6 2C po skalpie, puszczona 4A, w reflektorze z Thrunite Catapult. Oba zdjęcia zrobione przy tych samych ustawieniach aparatu ISO 100, czas 1/1000, f/6,3. Zasięg będzie taki sam w obu przypadkach, tylko na XP-E2 będzie lepsza "igła". Potwierdzałoby to słowa Maćka, myślę, że się nie obrazi jak zacytuję
maciex93 pisze:No właśnie już to liczyłem, żeby dla XP-G2 uzyskać podobną jasność powierzchniową co ma XP-E2 @1,85A trzeba puścić w nią jakieś 4A
.

: wtorek 23 gru 2014, 01:09
autor: piciex
Skalpowałeś XP-E2, czy w całości dałeś?

: wtorek 23 gru 2014, 01:14
autor: maciex93
Dzięki Zbyszku za porównanie!
Moja teoria widać spotyka się z praktyką.
XP-G2 puszczona na 4A niestety szybko może paść.

: wtorek 23 gru 2014, 01:51
autor: Zbychur
piciex pisze:Skalpowałeś XP-E2, czy w całości dałeś?
Skalp nie wiele wnosi do zoom'a, kąt rozsyłu światła rośnie i mimo pozornie mniejszego emitera, światła na soczewkę pada mniej, choć to pewnie nie reguła. Skalpowana XP-L w reflektorze daje większy zasięg niż XP-G2, jednak w tej soczewce wyszło to jakoś mizernie, ale jeszcze zrobię próbę, ze skalpem XP-G2, gdzieś chyba jeszcze mam taki egzemplarz.
maciex93 pisze:XP-G2 puszczona na 4A niestety szybko może paść.
To fakt, ale u mnie ta latarka nie ma jakiegoś konkretnego zastosowania, tylko się pobawić. Opracowuję dla niej teraz nakładkę, zamiast koronki głowicy, aby umieścić tam soczewkę 78mm, ze świateł Volvo. Ma identyczny spot przy skupieniu, ale krótszą ogniskową o jakieś 3mm (oryginał coś koło 39mm - z Volvo ~36 mm) i powłoki AR z dwóch stron. Szkło jest delikatnie teksturowane i spot jest bardziej miękki ale jakby jaśniejszy.

: wtorek 23 gru 2014, 09:53
autor: vin324pl
Zbychur,
Jaki rezystor poszedł na kanapkę ?

: wtorek 23 gru 2014, 10:00
autor: Zbychur
vin324pl pisze:Zbychur,
Jaki rezystor poszedł na kanapkę ?
No właśnie żaden, jest to egzemplarz od kolegi piciex, i w odróżnieniu od mojego daje ładne 1,85A w diodę, a mój dawał 1A (0,95A). Choć wyglądają identycznie. Pytanie teraz, czy jeśli dołożę taki sam rezystor, będzie taki sam wynik końcowy, coś mi się zdaje że nie. Więc tutaj sterowniki widać losowo działają.

: wtorek 23 gru 2014, 10:58
autor: vin324pl
Ale na 4A jaki lutowałeś ?

: wtorek 23 gru 2014, 12:06
autor: piciex
W oryginale był R100 i na to poszło drugie R100, wtedy Zbychur osiągnął 4A.
A mój ma 1,85A, bo jak mu elektrowstrząsa zrobiłem (nieudolną próbą pomiaru prądu) to zaraz się opamiętał. :razz:

: wtorek 23 gru 2014, 14:08
autor: vin324pl
piciex, Dzięki ;) Ja wczoraj w yezlu y3 dodałem na kanapkę 0,15 i na King Kong żółtych szło w diodę 5,2A mierzone na dupce... Wiec te drivery to ładny rozrzut mają, na 18650 już były 4A.

: wtorek 23 gru 2014, 14:24
autor: Zbychur
piciex pisze:W oryginale był R100

Oryginalnie chyba R120. Chyba, że w Twoim było R100, szczerze mówiąc nie sprawdzałem. Ale prąd zmierzony na diodzie u Ciebie bez moda jest bliższy prawdzie niż u mnie, bo 1A przy dwóch ogniwach to śmiech na sali.