Strona 1 z 1

Modyfikacja Jacob A60

: środa 14 maja 2014, 10:19
autor: wolfram
lorak pisze:Właśnie boję się, że plastikowy reflektor nie wytrzyma i pęknie. Przylutowanie niestety jest nie za bardzo możliwe bo piguła jest aluminiowa. Latarka to Jacob A60. Z tego co czytałem to ludzie tam ładują po 3A i wytrzymuje, więc mam nadzieję, że wytrzyma. Chyba najlepiej będzie tak jak mówi skaktus, nagwintować dwa otwory i przykręcić podłoże, bo miejsca jest sporo.
Mam i ja Jakob A60 :) Dzisiaj się troszkę nim pobawiłem. Fabrycznie latarka wyposażona w diodę Xr-e pomiar na dupce 1.45A. Latarka w trybie max nawet po dłuższym czasie się nie robi ciepła. Po zmianie na diodę xp-g2 (nadal na fabrycznym driverze) pomiar na dupce wskazuje na 1.75A Latarka po chwili robi się wyraźnie ciepła. Nie stwierdziłem jakiejś wyraźnej zmiany w ilości światła. Prawdopodobnie ma to związek z tym że xp-g jest osadzona zbyt nisko i pomiędzy reflektorem a podłożem powstaje szpara. Moim zdaniem jest to ślepa uliczka w drodze do modyfikacji tej latarki- nie ma możliwości prawidłowego spasowania xp-g z tym reflektorem. Lepszym rozwiązaniem było by pozostawienie Xr-e i popędzenie jej większym prądem , lecz tu pojawia się inny problem oryginalny driver ma większą średnicę niż typowe latarkowe 17mm . Trzeba by pomyśleć nad jakąś redukcją - Jak sobie kolego z tym poradziłeś? zastosowałeś jakiś pierścień ,czy też toczyłeś nową pigułę? Co do reflektora to bardziej bym się obawiał jego stopienia przy wysokim prądzie.

[ElSor] Pozwoliłem sobie wydzielić ten wątek z tematu o overdrivingu diod.

: środa 14 maja 2014, 11:46
autor: lorak
U mnie nie ma żadnego prześwitu pomiędzy diodą a reflektorem. Na diodzie w prawdzie jest jeszcze podkładka plastikowa ale i bez niej wydaje mi się, że reflektor dotyka podłoża diody. Może jest to kwestia chyba trochę grubszego podłoża niż fabryczne. Jeśli chodzi o driver, zamontowałem njang 105 wlutowany w pierścień (kupiony za całe 0,99$ :smile:) i dokręciłem fabrycznym aluminiowym krążkiem. Nie wiem tylko czy wystarcza taki kontakt z obudową, ale na pewno nie jest gorzej niż w oryginalnej wersji.

: środa 14 maja 2014, 13:13
autor: wolfram
lorak pisze:U mnie nie ma żadnego prześwitu pomiędzy diodą a reflektorem. Na diodzie w prawdzie jest jeszcze podkładka plastikowa ale i bez niej wydaje mi się, że reflektor dotyka podłoża diody. Może jest to kwestia chyba trochę grubszego podłoża niż fabryczne. Jeśli chodzi o driver, zamontowałem njang 105 wlutowany w pierścień (kupiony za całe 0,99$ :smile:) i dokręciłem fabrycznym aluminiowym krążkiem. Nie wiem tylko czy wystarcza taki kontakt z obudową, ale na pewno nie jest gorzej niż w oryginalnej wersji.
Dzięki za podpowiedz.
Ciekawe czy mamy taki sam typ reflektora. Ja z rozkładu swiatła nie do końca byłem zadowolony z fabrycznej konfiguracji. Na spillu występowały dość znaczne aferakty. Mój reflektor wokół otworu na diodę ma niewielkie zgrubienie, to, oraz fakt iż reflektor opiera się na przewodach zasilających diodę powoduje ten prześwit. Jedyną możliwością było by wycięcie w podłożu kanałów w których się przewody schowały oraz bardzo płaskie zalutowanie do padów.Ale wydaje mi się że nawet takie rozwiązanie nie w pełni rozwiąże problem i nadal reflektor nie będzie się opierał na podłożu lecz na miejscach lutowań. Tym bardziej że trzeba dać jakąś przekładkę żeby reflektor nie powodował zwarcia.
Napisz proszę jaką założyłeś diodę, jaki prąd w nią puściłeś i na ile zadowolony jesteś ze zmian.
Zastanawiam się czy zastosowanie diody na podłożu 20mm nie poprawiło by sytuacji gdyż punkty lutowań odsunęły by się na zewnątrz tam gdzie reflektor już zaczyna iść w górę.
Na chwilę obecną to tylko takie moje "misianie" gdyż nie posiadam żadnej diody na podłożu 20mm ,a i latarka została w samochodzie więc nie jestem pewien czy te 20 mm się zmieści.Ja chyba jednak zostanę przy Xr-e z tym że z prądem 2100mA
Proponuje wyodrębnić temat Jacob A60, by nie robić bałaganu.

: środa 14 maja 2014, 19:08
autor: lorak
Na chwile obecną nie mam latarki przy sobie, ale z tego co kojarzę po skróceniu przewodów reflektor nie powinien dotykać przewodów, ale jeszcze to sprawdzę. Czy się by stopił, gdyby dotykał podłoża tego nie wiem, ale jak podkładka centrująca żyje to może reflektor też sobie poradzi. Może mamy różne reflektory, ale w moim egzemplarzu też jest pełno okręgów na wiązce.
Z podłożem 20mm może być problem, bo wokół miejsca na diodę jest podniesiony rant, wiec pewnie trzeba by podszlifować podłoże.
Wsadziłem XP-G2 3C na 16mm podłożu Noctigon i driver 2.8A. W porównaniu do XR-E zasięgu trochę ubyło, ale jest znaczny przyrost jasności. Nie podoba mi się jedynie rozkład światła przez kiepski reflektor, więc jak tylko znajdę jakiś na wymiar to z chęcią wymienię.

: czwartek 15 maja 2014, 10:22
autor: wolfram
Pierwsze "nocne ' testy wykazały że po mimo pogorszenia skupienia zasięg pozostał podobny lub nawet trochę większy. Na pewno światła jest teraz dużo więcej. Zmieniła się także barwa światła na trochę cieplejszą (dioda binu S2-2B, 5700-6000K) choć lodowo zimna w tym szperaczu mi specjalnie nie przeszkadzała. Minusem natomiast jest sporo aferaktów występujących na spillu w postaci okręgów czy też pierścieni. Z zakupem reflektora nie będzie chyba zbyt prosto ma on wymiary 46mmX 46mm