Witam
Ostatnio wpadła w moje ręce taka lampa (http://allegro.pl/lampa-podlogowa-stoja ... 44401.html) Szczerze to kupiłem ją z zamiarem przeróbki na LED Żona oglądała czy Jej się podoba wizualnie i ja pod kątem czy da się fajnie przerobić na LED Używaną kupiliśmy za 50zł
Od razu zabrałem się za przeróbkę. W podstawie ukryłem zasilacz 12V 5A (jakiś stary z odzysku, ale sprawny) Nie było łatwo wkład podstawy był zrobiony z bryły betonu oblanego cienką warstwą plastiku. Troche było zabawy żeby wyciąć miejsce na zasilacz. Całość zalałem klejem montażowym MS60 i klejem "na gorąco" . Podstawa straciła trochę na wadze, ale nie wpłynęło to na stabilność całej lampy. Oryginalne okablowanie wydało mi się trochę słabe ale na razie zostawiłem tak jak jest.
Z panelu kontrolnego wyrzuciłem praktycznie wszystko:) Dorobiłem płaskownik z dwoma otworami do którego zamontowałem dwa potencjometry liniowe 20k. Całość na klej montażowy do środka. Szczęśliwie nawet oryginalne gałki potencjometrów pasowały:)
W czeluściach obudowy panelu kontrolnego upakowałem również driver 3200mA z radiatorem który wyciągnąłem z mostka starej płyty głównej PC.
Do lampy pomocniczej (do czytania) użyłem dość dużego radiatora (idealnie wpasował się do obudowy) który od tyłu wkleiłem na klej termo przewodzący i zwykły klej montażowy. Tak aby oddawał jak najwięcej ciepła do obudowy. Na radiator wkleiłem taki zestaw led http://www.kaidomain.com/Product/Details.S022932 . Nie wiem czemu ale driver podaje max 2.05A zamiast 3.2 ale to i tak za dużo bo przy takim prądzie światła jest o dużo za dużo i radiator dość szybko się nagrzewa. Podczas użytkowania na 50% radiator nie robi się nawet gorący a światła nadal jest bardzo dużo. Barwa jak na CRI92 przystało - bardzo przyjemna.
Do głównej lampy zastosowałem duży radiator od procesora zamontowany "do góry nogami" a na nim 2 pary szeregowo podłączonych diod Nichia CRI92 http://www.kaidomain.com/Product/Details.S022973 . Próbowałem kilku konfiguracji (3 szeregowo, 4 szeregowo) ale tylko w tej driver podawał pełne 5A.
Driver 5000mA zamontowałem na osobnym radiatorze. Całość chłodzona średnio obrotowym wentylatorem bocznym (podobny do tych stosowanych w laptopach) który wymontowałem kiedyś z nie działającego nawilżacza do powietrza. Wszystko w jednej linii tak aby powietrze z wentylatora przechodziło przez oba radiatory. Wentylator podłączyłem przez termostat 50stopni. W efekcie przy potencjometrze ustawionym na 60-70% lub mniej, wentylator w ogóle się nie załącza. A przy 100% jasności wentylator włącza się z krótkimi przerwami, tak więc zapas chłodzenia jakiś tam jest. Ilość światła wystarczająca, barwa również bardzo przyjemna.
Na kablu zasilającym zamontowałem włącznik nożny/podłogowy aby była możliwość wyłączenia całej lampy i zasilacza na noc. A na spodzie głównej lampy coś takiego http://www.dx.com/p/jrled-g4-3w-290lm-9 ... 2qaZ_l_s7E . Ta żarówka została na stałe podpięta do zasilacza i informuje mnie o tym, że cała lampa jest włączona.
Na części wydałem
Używany dawca 50zł
4x Nichia CRI92 ok 10$
1x Triple Nichia CRI92 7.34$
Driver 5A - 33zł
Driver 3.2A 22zł
Potencjometry 2zł
Termostat 3zł
Led G4 5zł
Reszta z odzysku
Mam bardzo słaby aparat (bez manualnych nastawów) dlatego ciężko pokazać rozkład światła. Więcej zdjęć środka zrobię później (jak ładnie poupinam kable itp).
Lampa jest dość wysoka więc w ogóle nie widać że coś zostało przerobione. Jedynie pobór prądu nie porównywalnie mniejszy:)
To mój pierwszy projekt, dlatego proszę o komentarze . Chętnie przyjmę konstruktywną krytykę i porady co jeszcze mógłbym polepszyć.
Wątek chyba lepiej pasuje do działu "oświetlenie stacjonarne". Jeśli tak to proszę o przeniesienie.
Lampa podłogowa na diodach nichia CRI92
Lampa podłogowa na diodach nichia CRI92
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2