Na 12 v jednak żarło to za dużo prądu i boję się, ze będzie za mało światła.
Pomyślałem nad wsadzeniem tam 4 diod Cree i wydaje mnie się,że muszą razem osiągać ok 1600 lumenów. Znalazłem taką diodę
(Potrzebuję barwę neutralną ok 4000 -4500K).
Czy wystarczą takie diody? Jeśli tak to jak je podłączyć pod 230v;) Interesowałby mnie jeszcze do tego regulator natężenia światła. Proszę o pomoc
hudy18, po zakupieniu ledów będzie trzeba dobrać zasilacz prądowy lub zasilacz + przetwornica.
Najlepiej dodaj zdjęcie jak wygląda lampa, ledy wymagają chłodzenia więc budowa lampy jest istotna.
Cała lampa i jeden reflektor. Zależy mi na dobrym i w miarę równomiernym oświetleniu pola operacyjnego. Barwa jak mówiłem neutralna. Miałem w planie wymontować stare mocowanie żarówki i umiejscowić tam moduł z diodą albo zrobić coś na zasadzie reflektora samochodowego z efektem odbicia. Diody mają i tak dość fajne kąty świecenia więc przy zastosowaniu 4 powinienem mieć dobre oświetlenie. 4 reflektory są regulowane do środka i na zewnątrz (skupione światło i rozproszone).Na każdy klosz można założyć filtr.
hudy18, bezpośrednio nad reflektorami trzeba będzie zamontować radiatory do chłodzenia ledów. Radiatory nie mogą być zamknięte w szczelnej obudowie, musi być cyrkulacja powietrza.
Trzeba będzie usunąć mocowanie żarówki, sprawdzić średnicę otworów i dopasować do nich wielkość podłoża. MPCB przydało by się przykręcić śrubami na kleju termoprzewodzącym więc przydały by się narzędzia... Dużo przy tym roboty.
Ostatnio zmieniony wtorek 18 mar 2014, 14:40 przez Jacek318, łącznie zmieniany 2 razy.
A nie myślałeś nad zastosowaniem oświetlenia MH?
Najwyższe dostępne na rynku CRI przy neutralnej barwie światła 4300 K.
Dla przykładu taki zestaw na 35W da Ci ok 3000 lumenów.
Jacek318 pisze:hudy18, bezpośrednio nad reflektorami trzeba będzie zamontować radiatory do chłodzenia ledów. Radiatory nie mogą być zamknięte w szczelnej obudowie, musi być cyrkulacja powietrza.
Trzeba będzie usunąć mocowanie żarówki, sprawdzić średnicę otworów i dopasować do nich wielkość podłoża. MPCB przydało by się przykręcić śrubami na kleju termoprzewodzącym więc przydały by się narzędzia... Dużo przy tym roboty.
Wiem zdaję sobie sprawę że trochę pracy będzie z tym;) Ale chyba sprostam. Od góry lampę mogę naciąć (jest pusta w środku poza mechanizmem regulacji) lub nawet zainstalować wiatrak (mam jakiś 80mm po starym kompie). Z mocowaniem diody też nie powinienem mieć problemu. Martwi mnie tylko jedna sprawa czy uda mnie się to podłączyć żeby to w miarę bezawaryjnie działało. Kable poprowadzić pikuś; coś polutować nauczę się.
a i jeszcze pozostaje problem z ledem. Ma być to jedna dioda w module czy kilka? Jestem niestety totalnie zielony;p Ale potrafię co nieco zrobić;P
Witam wszystkich serdecznie - to mój pierwszy post. Podobnie jak przedmówca, mam pytanie, do czego miałaby służyć taka przerobiona lampa? Jeżeli do prac wykonywanych w domu, to IMHO nie ma co wykorzystywać starego trupa. a jeżeli do zastosowań medycznych, to przeróbka może być całkowicie nieopłacalna. Pomijając kwestię oddawania barw ( Ra), zupełnie inne będą wielkości i kształty pola świetlnego. Dlatego w lampach ledowych stosuje się wiele diod, rozłożonych po czaszy ( wycinku sfery). Inaczej mogą być problemy z homogenicznością pola. Dwa, po takiej przeróbce stajesz się wytwórca wyrobu medycznego, czyli przed wprowadzeniem do obrotu i uzytkowania musisz zapewnić wszystkie wymagane dokumenty.
Jak mniemam kolega Hudy18 ma jakąś stara lampę którą chce wskrzesić.
Nad stołem będzie wisiała. od dołu nie zmieniona. A co w środku to już inna sprawa.
Podejrzewam ze poza stekiem nic innego tam krojone nie będzie.
Ale jeżeli nie chodzi o tę konkretną lampę to wziąłbym pod uwagę MH
drhardware pisze:Witam wszystkich serdecznie - to mój pierwszy post. Podobnie jak przedmówca, mam pytanie, do czego miałaby służyć taka przerobiona lampa? Jeżeli do prac wykonywanych w domu, to IMHO nie ma co wykorzystywać starego trupa. a jeżeli do zastosowań medycznych, to przeróbka może być całkowicie nieopłacalna. Pomijając kwestię oddawania barw ( Ra), zupełnie inne będą wielkości i kształty pola świetlnego. Dlatego w lampach ledowych stosuje się wiele diod, rozłożonych po czaszy ( wycinku sfery). Inaczej mogą być problemy z homogenicznością pola. Dwa, po takiej przeróbce stajesz się wytwórca wyrobu medycznego, czyli przed wprowadzeniem do obrotu i uzytkowania musisz zapewnić wszystkie wymagane dokumenty.
TO jest na chwilę tylko żebym miał pod czym operować. (weterynarz). Wydaje mnie sie że uda się uzyskać w miarę dobre światło w kwadracie o boku ze 40 cm bo tyle mi będzie potrzebne gdzieś
No to jak weterynarz to tylko i wyłącznie MH jeżeli chcesz coś zmieniać. Chyba, że chcesz teraz dołożyć 300 zł na ledy i nie być zadowolonym z jakości światła.
Kup układ zapłonowy (jest uniwersalny -na 35W lub 70W) do tego żarnik 35W lub poszukaj 70W o barwie 942 i światła będziesz miał wystarczająco z jednego odbłyśnika.
W pierwszym przypadku światła będzie jak z 3 standardowych "setek" w drugim jak z 6u ... Tu trochę o metalohalogenach , i foty jak to świeci
W pozostałe 3 można by dać diody XP-G lub XM-L czy Nichię- ale to się wiąże z koniecznością zapewnienia im chłodzenia- można je zamontować na radiatorach od procesorów z wentylatorami.
Do tego zasilacz stałoprądowy i z tych trzech wyciśniesz światła trochę lepiej jak z jednej "setki".
Metalohalogen ma jedną wadę -rozgrzewa się około 5min i po zgaszeniu nie zapali do puki nie ostygnie.
Diody wymagają dobrego chłodzenia.
+ 1 do metalohalogena. Przy pracy tego typu barwa światła może się okazać krytyczna. Nawet 3 x 35W da światła w nadmiarze. Ja wspomnieli koledzy na porównywalną moc i jakość światła w LED wydasz majątek.
Leda nie skupisz w tym reflektorze, chyba żeby go skierować do tyłu... MH świeci jak żarówka - w każda stronę, czyli będzie współpracował dobrze z reflektorem (tylko mocniej oczywiście) Ja bym sugerował 2-3 MH 35W w tej oprawie, żeby mieć jak najmniej Cieni. (4 jeszcze lepiej, ale nie wiem czy az tak warto). Oczywiście w grę wchodzą tylko lampy o Ra/CRI >90, np. barwa 942 (4200K).
Jakiej mocy oryginalnie były żarówki w tej lampie?
LEDy albo dadzą dużo gorsze światło, ale będą o wiele droższe niż MH.
[ Dodano: 20 Marzec 2014, 07:14 ]
Jeżeli jednak diody, to by trzeba zastosować jakieś kolimatory (np. 30st) do nich, żeby uzyskać strumień pożądany.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255