Wydajność prądowa 18650

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Photon
Posty: 10
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 13:52
Lokalizacja: Szczecin

Wydajność prądowa 18650

Post autor: Photon »

Nie mogę nigdzie znaleźć info czy w zakresie napięcia od 4,2V do ~3V sprawny akumulator powinien mieć stałą wydajność prądową? W mojej latarce z driverem 2800mA po włożeniu świeżo naładowanego aku taki prąd jest z niego pobierany. Natomiast w trakcie stopniowego rozładowywania akumulatora prąd stale maleje aż do ok 400mA tuż przed wyłączeniem się latarki (przy napięciu ok. 3V). Aku mam firmowe, jedne niewiele używane (i raczej w pełni sprawne) Sanyo 2600mAh oraz drugie "laptopowe" Samsungi 2200 mAh.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Wydajność prądowa ogniw jest w miarę stała, wystarczy popatrzeć na charakterystyki. Problemem najczęściej jest obwód elektryczny latarki.
Co to jest?
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Zdrowe ogniwo powinno oddawać 2C (2x pojemność), wysokoprądowe 5C. Czyli dla ogniwa 2Ah są to 4A.
Są dwie kwestie:
1) Jaki to driver? Popularny Nanjg 105c obniża pobierany prąd przy spadku napięcia na ogniwie i to normalne (ale i tak regulacja na 2,8A powinna być przez dłuższy czas).
2) Jak mierzysz prąd? Przy 2,8A kable pomiarowe mogą obniżać napięcie znacząco i przy pomiarze na dupce latarka wypada z regulacji, a bez amperomierza w obwodzie byłoby ok.

W skrócie: nie podejrzewam tu ogniwa. :mrgreen: Chyba, że jest już naprawdę słabe.
Photon
Posty: 10
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 13:52
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Photon »

Pyra pisze:Witam
Problemem najczęściej jest obwód elektryczny latarki.
Co masz na myśli? Dlaczego prąd miałby maleć dopiero z czasem. Problem z driverem? emiterem? Problemy spowodowane wzrostem temperatury raczej wykluczam, zimna latarka z częściowo rozładowanym aku też pobiera mniejszy prąd. Może jednak te moje aku są coś nie teges. Mam Convoya S2.

[ Dodano: 23 Grudzień 2013, 12:24 ]
dsk pisze: 1) Jaki to driver? Popularny Nanjg 105c obniża pobierany prąd przy spadku napięcia na ogniwie i to normalne (ale i tak regulacja na 2,8A powinna być przez dłuższy czas).
2) Jak mierzysz prąd? Przy 2,8A kable pomiarowe mogą obniżać napięcie znacząco i przy pomiarze na dupce latarka wypada z regulacji, a bez amperomierza w obwodzie byłoby ok.

W skrócie: nie podejrzewam tu ogniwa. :mrgreen: Chyba, że jest już naprawdę słabe.
Tak driver to Nanjg 105c. Prąd mierzę na dupce latarki. Kable hmm.. na oryginalnych kabelkach od cyfrowego UNI-Ta nawet na naładowanym aku prąd osiągał ledwo 2A Do pomiarów wziąłem więc kable od starego niemieckiego miernika. Wyglądają dość solidnie. Na naładowanym aku przez ok 10 min płynie prąd 2,85A. Czy spadek napięcia na kablach może spowodować złe działanie drivera i brak stabilizacji prądu?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Sterownik nanjg 105c stabilizuje prąd, ale napięcie zasilania musi być większe niż napięcie przewodzenia diody + około 0,15V, jeżeli ten warunek jest spełniony mamy stabilizacje.
Przy dobrych ogniwach przez około 75-80% pojemności sterownik daje radę stabilizować prąd.
Włączając w obwód amperomierz, tym bardziej z cienkimi, długimi przewodami mamy na nim spadek napięcia, może to być nawet i 1V więc automatycznie sterownik "nie daje już rady" stabilizować prądu bo napięcie na wejściu jest mniejsze niż napięcie przewodzenia diody.
A więc żeby poprawnie zmierzyć prąd należy zaopatrzyć się w możliwie grube i krótkie przewody pomiarowe.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

Zazwyczaj masz te kilkanaście miliomów rezystancji włącznika latarki. Jeśli pomijasz włącznik, odpada Ci spadek napięcia na włączniku, ale dochodzi spadek na mierniku i na kablach. Na mierniku już masz 10, może kilkanaście miliomów rezystancji na drucie oporowym w środku. Dlatego jeśli nie chcesz zakłócić pomiaru, im mniej oporu na kablach pomiarowych, tym lepiej.

[ Dodano: 23 Grudzień 2013, 14:46 ]
Przykład: Mi dwa porządne kable silikonowe Uni-T dawały licząc z miernikiem ok. 100 miliomów oporu, co przy 2,8A przekłada się na 0,28V spadku napięcia. A to już robi różnicę.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Photon pisze:
Pyra pisze:Witam
Problemem najczęściej jest obwód elektryczny latarki.
Co masz na myśli? Dlaczego prąd miałby maleć dopiero z czasem. Problem z driverem? emiterem?
W tym wypadku mamy do czynienia z drugim prawek Kirchoffa, czyli suma wszystkich spadków napięć i SEM w obwodzie zamkniętym, równa jest zero.
Biorąc powyższe pod uwagę mamy:
-Vf diody,
oraz straty:
-na kabelkach łączących diodę z driverkiem,
-na połączeniu minusa driverka z pigułą,
-na połączeniu piguła - body,
-na sprężynce i styku z plusem ogniwa,
-straty na układzie pomiarowym (kable, miernik)
Powyższe straty są liniowe, czyli niezależne od napięcia zasilania.
-układ regulacji prądu, czyli driver. Tu straty są zależne od różnicy pomiędzy napięciem ogniwa a Vf diody.
Liniowy spadek napięcia obserwujemy w momencie kiedy przestaje być spełniona poniższa zależność:
Ubat > vf + 0,15V + straty

Przyczyny Twojego problemu mogą być różnorakie, od kiepskiej diody, poprzez uszkodzone połączenie driverka z pigułą, po układ pomiarowy.
Bez dodatkowych pomiarów się tego nie dowiemy.
Podstawa to, napięcie na diodzie podczas pracy, oraz napięcie na ogniwie podczas pracy.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ