Strona 1 z 1

latarka uv prosze o pomoc

: niedziela 13 paź 2013, 15:45
autor: tomasi
witam serdecznie. od pewnego czasu zbieram sie na zakup latarki ze swiatlem uv jako ze mieszkam kilka set metrow od naszego pieknego baltyku czesto chodze polawiac bursztyn latarka ze swiatlem ultrafioletowym nadaje sie do tego w 100% jest jednak maly problem niestac mnie na zakup dosc mocnej bo kosztuje w granciach 100-200zl w domu mi sie nie przelewa dlatego chcial bym sam taka zrobic. znajomy uzywal takiej diody do zrobienia swojej http://www.neoled.com.pl/pl/p/Dioda-LED ... wa-1W-/151 niestety nie wiem jak to polaczyc z latarka nie mam pojecia jaka latarke do tego dobrac:( jestem totalnym gamoniem w kwesti elektroniki i wszystkiegoco z nia zwiazane ..chcial bym zeby swiatlo byl jak najmocniejsze.... ma to ogromne znaczenie... oczywiscie nie musi to byc taka dioda jak podalem jesli mial by ktos jakies propozycje checi i czas aby mi wytlumaczyc jak to zrobic bede BARDZO WDZIECZNY ja ze swojej strony obiecuje wyslac w prezencie troche bursztynu ktory zreszta sam zlapalem osobie ktora mi pomoze...... pozdrawiam

Edit Pyra: Proszę stosuj polska pisownię znaki interpunkcyjne i wielkie litery tam gdzie trzeba, bo czasem trudno się zorientować o co chodzi.

: sobota 19 paź 2013, 22:30
autor: marmez
Cześć

Również proszę o zwrócenie większej uwagi na polszczyznę, to bardzo ułatwia zrozumienie problemu.

Do meritum. Dioda przez Ciebie podlinkowana może być zasilana prądem do 350mA (przy 3,4V), czyli jeżeli chcielibyśmy ją takim prądem zasilać, to idealnie będzie pasował sterownik z jednym układem AMC7135, albo nawet bez sterownika, po prostu sam ten układ. Tanio można takie sterowniki zamówić z fasttechu. np te:
http://www.fasttech.com/search?AMC7135

Gotowe sterowniki zazwyczaj mają tryby, co by umożliwiło zmiejszenie jasności. Choć przy 350mA to zmiejszać nie ma za bardzo co.

Gdybyś chciał pozostać przy tych 350mA, to prawie każda obudowa aluminiowa po prawie każdej latarce by wystarczyła, nawet te z dziurą pod podłożem diody. Przy większych mocach, to już by trzeba lepsze obudowy, np. od Convoy S2 (jedna z najtańszych sensownych, od $11 za obudowę z reflektorem (chyba)).

Zasilać by wypadało taką latarkę ogniwem litowym 18650, dostępne już za kilka zł w forowym sklepiku. Ładowarka najtańsza sensowna na FT za ok $6 (niecałe).

Przy zasilaniu tanimi ogniwami bez zabezpieczeń, konieczne jest, żeby zabezpieczenie miał w sobie sterownik. Te sterowniki na AMC dostępne na FT mają zabezpieczenie, zmniejszają tryb i mrugają, gdy należy wymienić ogniwo (naładować). Zbytnie rozładowanie ogniwa Li-Ion nieodwracalnie je uszkadza.

Jak byś miał skądś gotową obudowę do latarki, to w 100zł by można coś zrobić. Z obudową z sensownym chłodzeniem można by się pokusić o dużo mocniejszą diodę i dużo większy prąd puszczony przez sterownik w tę diodę.

Pozdrawiam
Kuba