Strona 1 z 2
śmierć jedengo szeregu w pakiecie
: wtorek 01 paź 2013, 13:41
autor: Thoms
mozecie mi pomóc, nie mam pojecia od czego ale jeden szereg padł trupem. Pakiet był 4s5p - 14.4v ~15Ah. Podłączyłem do Hida, pośmigało. Tydzień później włączam i kicha. Czy jest mozliwe że głowica wpięta w pakiet mogła rozładować go i zabić tylko jeden szereg?
Rozłaczyłem dzisiaj i 3 pozostałe szeregi są widziane przez imaxa, a ten felerny wywala na każdym ogniwie low voltage - w praktyce ogniwa te są pewnie już nie do odratowania?
: wtorek 01 paź 2013, 14:18
autor: greg
To oznacza, że pakiet był źle wykonany. Nie łączy się dużych szeregów równolegle, tylko wpierw pojedyncze ogniwa równolegle, potem szeregowo. Najsłabsze z ogniw w szeregu prawdopodobnie doznało odwrócenia polaryzacji, czyli umarło.
: wtorek 01 paź 2013, 14:37
autor: Thoms
gniwa równolegle, potem szeregowo
tak miałem zrobione, pewnie terminologię zagmatwałem. Miałem 5 ogniw połączonych równolegle - 3.7V ~14Ah i takich "pakietów" mam 4 połączone szeregowo = 14.4V.
Jak jedna z baterii mogła dostac odwrócenia polaryzacji i od czego? zwarcie? zabiło wszystkie 5ć...
: wtorek 01 paź 2013, 14:43
autor: greg
Więc jak to możliwe, że padł Ci jeden szereg, skoro w tym pakiecie jest tylko 1 szereg...
Z tego, co napisałeś w drugim poście, masz jeden szereg czterech baterii, każda bateria po pięć ogniw równolegle.
Rozłączyłeś cały pakiet i pomierzyłeś osobno ogniwa? Jedno padło, czy 5 sztuk połączonych równolegle?
: wtorek 01 paź 2013, 15:04
autor: Thoms
Rozłączyłem, podzieliłem je na baterie, padło 5 połączonych równolegle(każda z nich zgłasza low V), 3 pozostałe baterie przetrwały - cały pakiet ładował się na 11.1V dalej, przy 14.4 zgłaszał low voltage ale to logiczne no jedna komórka padła...przy 11 hid tylko merda
No i to działało wszystko dobry tydzień. Stąd pytanie czy hid (głowica) wpięta w pakiet mogła go rozładować w trupa i padła by tylko jedna komórka z 4?
3 pozostałe pakiety miały dziwny V
1)3.1
2)3.3
3)3.4
: wtorek 01 paź 2013, 15:23
autor: Bocian
greg pisze:
Jedno padło, czy 5 sztuk połączonych równolegle?
Chyba oczywistym jest, że jeśli pada jakaś sekcja szeregowa to wraz ze wszystkimi połączonymi równolegle w tym segmencie.
: wtorek 01 paź 2013, 15:39
autor: greg
Tak Bocianie. Nic nie jest oczywiste, dopóki nie dopytasz. Na początku było oczywiste, że padł szereg. Oczywistość jednakże okazała się mylna...
Zatem oczywistym jest również, że odwrócenia polaryzacji doznała cała sekcja równoległa. Czyli ogniwa tej sekcji do utylizacji.
: wtorek 01 paź 2013, 15:51
autor: Thoms
Czyli ogniwa tej sekcji do utylizacji.
no spoko greg domyśliłem się tego tylko co mogło być przyczyną?
żebym nie zrobił powtórki z rozrywki
: wtorek 01 paź 2013, 16:00
autor: Bocian
Co to w ogóle za pakiet? Sam budowałeś, czy gotowiec? Generalnie pakiety powyżej 2s powinny być ładowane z wykorzystaniem balansera. Średnio widzę odbudowanie tego pakietu z dodaniem nowych ogniw, raczej budowa nowego pakietu od podstaw.
: wtorek 01 paź 2013, 16:02
autor: greg
Powodem jest brak elektroniki zabezpieczającej każdą sekcję szeregową osobno. Zakup sobie taką w BTO na przykład.
: wtorek 01 paź 2013, 16:14
autor: Bocian
greg, nawet użycie PCB zabezpieczającego ale bez funkcji balansera (generalnie balanser też nie jest złotym środkiem jeśli mamy cele bez doboru) nie uchroni nas przed rozjechaniem pakietu (pozwoli jedynie zminimalizować konsekwencje). Jeżeli zadziała zabezpieczenie przed zbyt głębokim rozładowaniem którejś z sekcji to mówi nam to tylko tyle, że pakiet jest do wymiany/przebudowy. Generalnie temat budowy pakietów multi-s jest niewdzięczny i niełatwy bez informacji o kondycji i parametrach ogniw na jakich mamy zamiar je zbudować.
: wtorek 01 paź 2013, 16:47
autor: greg
Kolega zapytał, dlaczego popsuło się. Powód podałem.
Ładuje imax-em, więc
chyba oczywistym jest, że balansuje
Prawdopodobnie.
: wtorek 01 paź 2013, 17:35
autor: Thoms
rozładowanie to mały problem, pod wodą
widze jak się lampa zachowuje i wiem kiedy wyłączyć. Pytanie bardziej dotyczyło dlaczego w ogóle mogło dojść do takiej sytuacji?
tylko od rozładowania mógł je szlag trafić czy coś jeszcze wchodzi w grę?
Chwilowo załóżmy że balansuję ręcznie
każden oddzielnie
: wtorek 01 paź 2013, 18:04
autor: Pyra
Witam
Zasadniczo to przyczyną takiego stanu, jest zbyt głębokie rozładowanie, spowodowane najczęściej właśnie brakiem zabezpieczeń. w takich wypadkach, pada najsłabsza sekcja. Po pomiarach przez Ciebie dokonanych, wynika, że pakiet ładnie dostał po ... . nigdy nie wolno zostawiać rozładowanych ogniw podłączonych do czegokolwiek, co może z nich pobierać prąd.
Jak balansujesz ręcznie?
Pozdrawiam
: wtorek 01 paź 2013, 19:38
autor: Thoms
Jak balansujesz ręcznie?
głupoty plotę, nie ma balansowania. Ogniwa zostały "zbalansowane" w opcji równoległej, potem wyrównane w opcji szeregu. Balansera nie ma w
zwiazku z tym że jest ibmax i opcja rozkręcania kanistra nie wchodzi w grę, wiem że nie jest to zdrowe