Strona 1 z 1
SEM aku li-ion a jego zużycie.
: sobota 29 cze 2013, 12:17
autor: Browar
Mam taką obserwację - jeśli naładuje się prawidłowo aku li-ion a następnie odstawi na np dobę i zmierzy jego napięcie jałowe, to to napięcie jest odwrotnie proporcjonalne do ogólnego zużycia ogniwa. Np dobre aku utrzymuje napięcie końcowe ładowania 4,2V a na słabszym, zużytym aku to napięcie jest niższe np 4,12 - 4,18V Czy ktoś z Was zajmował się tym tematem bardziej szczegółowo? Znacie jakieś linki omawiające tą sprawę (ja nie trafiłem) ?. Może są znane ilościowe zależności, wzory itp?
: sobota 29 cze 2013, 12:22
autor: megabit
A czym ładowane?
: sobota 29 cze 2013, 12:28
autor: Browar
Obojętnie czym, ważne że prawidłowo. Ja ładuję zasilaczem laboratoryjnym wg karty katalogowej, z dokładnością do 0,005V i prądem 400mA, odcinka przy 50mA. Wielokrotne doświadczenia dają powtarzalne wyniki, np mam ogniwo dość zużyte (badałem pojemność przez kontrolowane rozładowanie stałym prądem) i za każdym razem po jakimś czasie od ładowania ma podobne SEM - większe od bardziej zużytego ogniwa, a mniejsze od mniej zużytego. Porównanie wśród aku z jednej baterii - ten sam typ i pojemność - ale widzę że to jest niezależne od pojemności znamionowej, a zależne od stopnia zużycia aku.
: sobota 29 cze 2013, 13:12
autor: megabit
Wraz z zużyciem ogniwa rośnie jego rezystancja wewnętrzna a przez to ogniwo się rozgrzewa podczas ładowania. Wiadomo, że im ogniwo cieplejsze tym wyższe napięcie posiada. Po naładowaniu i odstawieniu temperatura a więc i napięcie spada. Nie wiem czy mój tok myślenia jest poprawny, mógłby ktoś bardziej doświadczony zweryfikować
: niedziela 30 cze 2013, 17:10
autor: Browar
megabit, możesz mieć trochę racji, ale ja ładuję małym prądem (400mA) a na koniec to jest nawet 50mA,raczej na pewno się nie grzeją.
: środa 13 lis 2013, 14:42
autor: Defcio
Wynika to z faktu że wzrastająca rezystancja ogniwa powoduje szybsze wyłączenie ładowania w wyniku osiągnięcia docelowych 50mA w obwodzie, siła elektromotoryczna ogniwa nie osiągnęła 4,2V ponieważ jakaś część napięcia ładowarki odłożyła się na rezystancji wewnętrznej. Stare ogniwa wymagają dłuższego ładowania prądem o niższej wartości. napięcie końcowe na pewno będzie prawidłowe.
: środa 13 lis 2013, 17:08
autor: Browar
Defcio pisze:Wynika to z faktu że wzrastająca rezystancja ogniwa powoduje szybsze wyłączenie ładowania w wyniku osiągnięcia docelowych 50mA w obwodzie, siła elektromotoryczna ogniwa nie osiągnęła 4,2V ponieważ jakaś część napięcia ładowarki odłożyła się na rezystancji wewnętrznej. Stare ogniwa wymagają dłuższego ładowania prądem o niższej wartości. napięcie końcowe na pewno będzie prawidłowe.
Ładuję małym prądem -max 400mA i nie ładowarką, tylko zasilaczem laboratoryjnym. SEM osiągnęła 4,200 i dość długo przy tym napięciu aku jest doładowywane, aż do tych 50mA. Po ładowaniu JEST 4,2V Dopiero po kilkunastu godzinach SEM spada i o tym piszę. Spada wprost proporcjonalnie do ogólnego zużycia aku. Już wiem od pewnego profesora zajmującego się ogniwami naukowo/zawodowo że są na ten temat prace, niestety po obcemu
: środa 13 lis 2013, 18:29
autor: Defcio
Też zawodowo zajmuje się akumulatorami, ale tak szybki spadek napięcia to aż dziwne jak na li-ion. U mnie spadek duży bo aż około 1 V jest na starych ogniwach i bardzo zużytych po okresie około roku, ale to jest takie zużycie że przy prądzie obciążenia 500mA spada na nich napięcie do około 2V.
Ale w sumie każdy sposób oceny ogniwa jest dobry gdy jest dobry.
Ogniwa li-ion bardzo mało tracą pojemność a bardzo rośnie u nich rezystancja wewnętrzna , wystarczy zmierzyć spadek napięcia przy zadanym obciążeniu i natychmiast jest wynik stanu życia ogniwa.
Ale też gdyby SEM uzyskało 4,2V prąd ładowania wyniósł by zero
: środa 13 lis 2013, 21:33
autor: Browar
Defcio pisze:
Ale też gdyby SEM uzyskało 4,2V prąd ładowania wyniósł by zero
Napisałem "SEM osiągnęła 4,200 i dość długo przy tym napięciu aku jest doładowywane" a powinno być "napięcie osiągnęło...", moja pomyłka. Dlaczego miałby prąd wynosić zero? Przecież aku ładowany jest systemem CV/CC do
określonej ilości energii, można go tak naładować do dowolnego napięcia (oczywiście w ramach rozsądku i fizyki) np 4,1 czy 4,3 V i taka będzie SEM po zakończeniu, to dość plastyczne aku pod tym względem. Oczywiście datasheet mówi o 4,2 +/- 0,03V i tego się trzeba trzymać żeby nie zniszczyć aku przedwcześnie.
: środa 13 lis 2013, 22:18
autor: Defcio
Prąd w obwodzie wynosi zero gdy napięcie zasilacza równa się sile elektromotorycznej ogniwa, tylko tyle chciałem napisać, taki ideał, być może trzeba by poczekać kilka dni lub dłużej albo wieczność w teorii
.