Strona 1 z 1

Nastrojowe do ogrodu

: wtorek 25 cze 2013, 22:54
autor: Tom123
Witam serdecznie wszystkich.
Bardzoooo dawno nie zaglądałem na forum i widzę dużo zmian. Przede wszystkim widzę, że się rozrasta...co mnie cieszy, bo sam nie jestem zbyt aktywnym użytkownikiem....ale do rzeczy.

Potrzebuję się was poradzić.

Zadanie - oświetlenie nastrojowe w ogrodzie.
Oświetlony ma być płot, który będzie porośnięty bluszczem.
Kolor podświetlenia - zielony + biały (oświetlenie chodnika w donicach bluszczu).

Chcę uzyskać efekt takiej ładnej zielonej ściany podświetlonej od dołu. Oczywiście efekt będzie jak bluszcz urośnie...ale patrzmy w przyszłość z optymizmem :)
W donicach (a raczej jednej długiej) ma być oświetlenie chodnika. Raczej takie naprowadzające....a nie do poszukiwań zagubionych szpilek czy nawlekania igieł.

Długość ściany to 13-14 metrów. Punktów świetlnych planuje 16 szt (zielone - średnio co 80 cm) i 12 szt białe (średnio co 1,2 m).

W sumie trzeba by zamontować 28 szt LED + 10 led dodatkowych jako podświetlenie (koło wejścia - furtki). Sporo ledów no i jeszcze trzeba zasilacze....może drivery ?
Koszty grają rolę :/

Teraz pytanie.

Z ograniczoności zasobów finansowych oglądam allegro-we cuda.
Są tam LED-y 3W zielone z takim opisem w aukcji:

" Przedmiotem aukcji jest dioda POWER LED 3W zielona.
Licytowana ilość: 1szt za 3,35zł

Informacje:
Długość fali: 520-525nm
Napięcie zasilania (VF): 3,4-3,7V (typowo 3,5V przy prądzie 700mA)
Prąd (IF); 700mA
Jasność: 80-100LM
Kąt świecenia: 120-140 stopni
Żywotność: powyżej 50000 godzin

Waga: ok. 0,6g
Gwarancja: 12mcy "

Allegrowicz ponoć "bezpośredni importer".


Co sądzicie o tym by ich użyć ? Może mi ktoś podpowie czy to wystarczy (po jednej takiej na punkt świetlny) ? Nie bez przyczyny w opisie zostawiłem cenę.

Oczywiście dioda poszła by na ten radiator "gwiazda" i w obudowę z aluminiowego profilu (co by robił od razu za radiator), jak szybka plexi..wszystko uszczelnione silikonem czy coś w tym rodzaju.

Zasilanie też zrealizował bym na czymś z allegro o wydajności prądowej w okolicach 700mA. Obeszło by się wówczas bez drivera ?
Do tego pewnie jeszcze dojdziemy...najpierw trzeba wybrać źródło światła.



Proszę o jakąś podpowiedź, podzielenie się przemyśleniami itd.

: środa 26 cze 2013, 07:44
autor: marmez
Tom123 pisze: jak szybka plexi..wszystko uszczelnione silikonem czy coś w tym rodzaju.


Dużo nie pomogę, ale się wtrącę. Silikon przy plexi moim zdaniem nie zapewnia uszczelnienia w ogrodzie. Nieraz mam okazję wymieniać lampy i puszki w ogrodach (od oświetlenia wszystko) i do tej pory nie wiem co zapewnia uszczelnienie, ale na pewno nie silikon, bo zasilikonowanych puszek wymieniamy sporo. W ogrodach są bardzo ciężkie warunki, wilgoć i rozpiętość temperatur bardzo duża, słońce. W naszej firmie stosuje się różne puszki i lampy z IP44 albo IP65, po kilku latach we wszystkich typach jest woda w środku - niekoniecznie we wszystkich egzemplarzach. Szef nie chce się przerzucić na puszki zalewane "żywicą" czy czymś. Widzieliśmy jeden ogród poprawiany po nas przez elektryków i oni stosowali puszki w które wlewa się jakąś płynną żywicę, która potem robi się jak taki bardzo miękki elastyczny silikon (w zestawie z puszką, jest żywica i lejek, ponoć drogie (70-120zł - różnie o tych cenach mówią - za puszkę).

Dobrze przemyśl, czy chcesz na pewno mieć zieloną diodą oświetlane te bluszcze, takie monochromatyczne światło może być z czasem męczące. Może gdzieś widziałeś takie realizacje - ja przyznaję, że nie widziałem. Trochę oświetlonych ogrodów widziałem i wszędzie tylko białe światła (halogeny, diody, a w jednym nawet metahalogenkowe lampy mieli - też z wodą w środku :/ ).

Pozdrawiam

: środa 26 cze 2013, 08:14
autor: Marcin S.
Poza tym silikon (taki zwykły, sanitarny) zawiera kwas i jest żrący dla elektroniki.

Z mojego doświadczenia do uszczelnień stosuję (jeśli nie ma IPx6 z uszczelkami itd.) uszczelniacz dekarski. Pozostaje bardzo długo elastyczny, lepi się do wszystkiego i nie kurczy się.

Pzdr.
M.

: środa 26 cze 2013, 11:39
autor: Tom123
Dzięki za zainteresowanie wątkiem.

No więc, uwagi jak najbardziej na temat. Dziękuję.

Szczerze mówiąc, to marmez masz chyba rację. Tak wymyśliłem, że powinno być fajne z zielonym...ale jak się teraz nad tym zastanawiam, to racja - białę będzie lepsze (ciepłe białe) bo bez względu na wszystko podkreśli kolor bluszczu. Słuszna uwaga.

Co do uszczelniania - też dzięki za podzielenie się spostrzeżeniami.
marmez skoro mówisz, że silikon nie da rady z plexi...to może szkło ?

Marcin S. dzięki za podpowiedź z tym dekarskim...przy okazji popatrzę ile to kosztuje w marketach w okolicy.


Ale skoro idzie w kierunku żywicy.....to może w ogóle zrobić całkiem hermetyczną oprawę...i diodę zalać żywicą (oczywiście poza soczewką diody). Widziałem na allegro, że ktoś coś takiego sprzedaje (ponoć producent).

Może ktoś może coś powiedzieć o źródle światłą jakie zaproponowałem ?
Czekam na opinie i przemyślenia / doświadczenia.

: środa 26 cze 2013, 11:55
autor: krzycho_
Silikon nie nadaje się klejenia plexi , początkowo wydaje się że wiąże ale po pewnym czasie poprostu odchodzi od niego.

: środa 26 cze 2013, 17:35
autor: marmez
Tom123 pisze: marmez skoro mówisz, że silikon nie da rady z plexi...to może szkło ?
Szło może... ale co poza szkłem? Sam się zainteresuję tym uszczelniaczem dekarskim :)

Z tym zielonym, to do zastanowienia, może wypróbuj z jedną diodę, przy małych kosztach, będziesz wiedział, czy Ci się podoba czy nie. Jeżeli białe do oświetlania roślin, to popieram, że białe barwy ciepłej, zielony dużo lepiej wygląda niż w zimnych oświetleniach. (przynajmniej na "moje oko" ;) )

: czwartek 27 cze 2013, 12:24
autor: Tom123
tak, też o tym myślałem - kupić ze 3 sztuki i zobaczyć jak to w realu.....

Na pytanie "szkło i silikon..do czego" - do aluminium.

Chociaż po naszej dyskusji tu na forum...i troszkę poszperałem..to też mi się zdaje, że lepiej będzie zalewane żywicą. Trzeba tylko popatrzeć lepiej po żywicach.
To by miało sens, gdyby nie trzeba było dawać żadnej elektroniki (driver) do obudowy źródła światła.

marmez sypnij jeszcze jakimiś uwagami i spostrzeżeniami skoro masz do czynienia z oświetleniem w ogrodzie.


A w ogóle, to może ktoś się wypowie na temat zaproponowanego źródła światła ??
Jakieś doświadczenia ?

: czwartek 27 cze 2013, 17:01
autor: marmez
Tom123 pisze: Na pytanie "szkło i silikon..do czego" - do aluminium. [...]

marmez sypnij jeszcze jakimiś uwagami i spostrzeżeniami skoro masz do czynienia z oświetleniem w ogrodzie.
Jakoś nie kojarzę, żeby silikon lepił się do aluminium (tzn. po zastygnięciu chyba się nie trzyma), chyba, żeby potestować go jako uszczelkę tylko, najpierw złożyć z silikonem z 2mm warstwą, a jak zastygnie całkiem (tydzień) to dokręcić do oporu... Niestety silikon często ma tendęcję żeby zostawały w nim szpary małe. Ogólnie nie chciał bym być osądzanym o to, ze proponuję uszczelnianie silikonem a potem się woda dostanie, tak, ze odradzam ale nie znam alternatyw ;)

W "ogrodach" pracuję od roku dopiero, w małej firmie, która wykonuje ogrody przydomowe, zazwyczaj bardo ładne, dobrze wykonane i dość drogie. Ostatnio montujemy lampy kierunkowe (muszę sprawdzić model i firmę, postaram się pamiętać jutro/pojutrze), z modułami led NIVISS: na trzonku Gu10 np NIV-LEDGU10L-4WW-24 (link do jednego ze sklepów http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/13777 ) Jedno takie źródło to ok 60zł. Źródła sobie radzą, ale w lampach często się zbiera para - i wtedy je wietrzymy :( Puszki co kilka lat wymieniamy :( (puszki leżą albo w ziemi, albo na ziemi pod korą, pewno jak by były choć trochę w powietrzu było by lepiej). Ogólnie nie znam sprawdzonej bezobsługowej metody montowania oświetlenia ogrodowego na lata :(

Wcześniej montowali (gdy mnie jeszcze nie było) gotowe reflektorki 3xLED, ale porażka... większość niby dalej działa, ale przed diodami mają plastikowe soczewki, które teraz są rdzawo-matowe. Pewno tanie nie były a i tak beznadzieja... Choć świecą jeszcze ;)

: czwartek 27 cze 2013, 21:16
autor: Hahar
Silikon doskonale trzyma się aluminium pod warunkiem że przed jego nałożeniem jest ono odtłuszczone i suche,można też przeszlifować krawędź styku.
Jeśli dwie części obudowy zostaną dodatkowo skręcone śrubami(uwaga na krawędzie przy otworach- najczęstsze miejsce przecieku) to bez młotka się tego nie otworzy ;)
Wejścia i wyjścia przewodów powinny być zabezpieczone dławikami kablowymi a puszki przynajmniej IP67 też z dławikami,przewody najlepiej w izolacji gumowej (lub silikonowej-ale mechanicznie słabsze są)-choć też nie są wieczne.
Co do obudowy samej lampy to albo skręcana na gwint i o-ring jako uszczelnienie jak w latarkach albo śruby i silikon.
Ale jeśli wszystko ma być zasilane niskim napięciem a zasilacz schowany gdzieś pod dachem to może w obudowach pozostawić otwory wentylacyjne od dołu-jak zaparują to same wyschną i po kłopocie :mrgreen:
Mówię o takim zasilaczu-diody łączysz w szereg a on utrzyma odpowiedni prąd nie zależnie ile ich podłączysz,są też wersje z regulowanym prądem wyjściowym .
Pomysł z profilem jest dobry-zamiast plexy daj szkło silikon na uszczelnienie i jak masz możliwości to wykonaj ramki do szybek montowane na śruby (jak nie-daj 4-6 śrub na krawędziach z podkładkami wkręcone na silikon)aby dociskały szybę.
Nie zapomnij o paście termo-przewodzącej pod "gwiazdami" -myślę że Cree XR-E w zupełności wystarczą,nie wiem tylko czy dostaniesz coś w ciepłym odcieniu.
Wszystko zależy jakimi dysponujesz umiejętnościami... ;-)

: czwartek 27 cze 2013, 22:07
autor: Jacek318
Nie wiem czy dobrze myślę ale wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem od silikonu będzie klej do szyb samochodowych. W ubiegłym roku nie mogłem skubańca oderwać od wcześniej zmatowionej części aluminiowej. Jest gęsty, dosyć twardy po wyschnięciu i dzięki gęstej konsystencji nie zostają "bańki z powierzem". Można też do niego dokupić specjalny grunt, do wzmacniania przyczepności powierzchni... No i musi czyć odporny na warunki atmosferyczne skoro jest stosowany do klejenia szyb w samochodach.

: czwartek 27 cze 2013, 23:03
autor: Zbychur
Tom123, Ja myślę, że najkorzystniej będzie kupić diody XP-G od kolegi kuba_1298 po 3,5zł bodajże, brałem u niego i nie było żadnych problemów. Skontaktuj się, pogadaj co do barwy światła, może coś dla Ciebie znajdzie.

: piątek 28 cze 2013, 11:24
autor: Hahar
Jacek318 pisze:Nie wiem czy dobrze myślę ale wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem od silikonu będzie klej do szyb samochodowych.
Mam nim wklejoną szybę w kolektorze w ramę z alu-potwierdzam że trzyma super i to już 6 lat...
Tyle że chyba jest dość drogi - ja zdobyłem go od znajomego który zawodowo wkleja szyby, mówił że prawie zawsze zostaje pół tuby ;)
Przed użyciem należy go podgrzać w ciepłej wodzie aby ułatwić wyciskanie- twargnieje w kilka godzin.
Silikon jest za to tani i łatwiejszy w obróbce .

: piątek 28 cze 2013, 11:33
autor: Jacek318
A tam drogi, tuba kosztuje koło 23zł. Można nabyć wersje szybkoschnącą lub zwykłą.

: piątek 28 cze 2013, 11:42
autor: Hahar
Jacek318 pisze:A tam drogi, tuba kosztuje koło 23zł. Można nabyć wersje szybkoschnącą lub zwykłą.
Jakiś link gdzie, albo choć nazwa tego specyfiku dla zainteresowanych? :)

: piątek 28 cze 2013, 12:05
autor: Jacek318
W każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym zwykle można nabyć ww. klej.
Czasami w sklepach budowlanych. Nie opłaca się kupować przez internet ze względu na koszty przesyłki.

Przykładowy link poniżej:
http://allegro.pl/boll-klej-do-szyb-sam ... 11205.html