Strona 1 z 1

KD 2 x Cree XM-L U2 4-Mode 2200 Lumens Bicycle Light

: czwartek 20 cze 2013, 22:48
autor: Pyra
Witam

Lampka zakupiona na KD
Po rozpakowaniu szarego pogniecionego kartona, w który wrzucono inne zakupione przedmioty, ukazała się ...
Obrazek
Dodatkowo w komplecie znajdują się dwa paski rzepowe do przymocowania aku. Swoją drogą jest to ciekawa konstrukcja.

Obrazek
Jak widać producent zdecydował się na swego rodzaju pośrednie rozwiązanie pakietu. Jest to obudowa zawierająca 4 sztuki ogniw 18650, jednak nie są one połączone blaszkami a jedynie przez styki i sprężynki, co umożliwia stosunkowo łatwą wymianę uszkodzonych ogniw na nowe, lub na lepszej jakości. W związku z tym, że pojemnik jest skręcany wkrętami, raczej nie jest możliwa wymiana ogniw w trasie, szczególnie że aby uruchomić zabezpieczenie, należy na chwilę podać zasilanie od strony wtyku.

Obrazek
Pakiet posiada zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem, niestety bez balansowania, które można jednak zrobić co jakiś czas po rozkręceniu obudowy i wyjęciu ogniw.

Obrazek
Przyciski do sterowania lampką znajdują się z tyłu obudowy. Wykonane z mlecznego silikonu, są podświetlane. Ma to dwie zasadnicze funkcje, po pierwsze można łatwo zlokalizować przyciski w nocy, po wtóre podświetlanie zmienia kolor z zielonego na czerwone przy rozładowaniu pakietu, tak więc nie zostaniemy zaskoczeni nagłym wyłączeniem oświetlenia.
Lewy przycisk załącza i wyłącza oświetlenie, a prawy zmienia tryby w pętli. Tryby są trzy, według mnie dobrane zbyt blisko siebie i mamy do dyspozycji, jasny - jaśniejszy - najjaśniejszy ;)

Obrazek
Strumień świetlny jest generowany przez dwie diody XML, jak się później okazało, połączone szeregowo. Reflektorki OP, wszystko bardzo ładnie uszczelnione, z przodu mamy dwa zielone oringi GITD.

Obrazek
Jak widać producent postarał się o dedykowane uszczelki silikonowe, które doskonale spełniają swoje zadanie.

Obrazek
Tył stanowi ładnie obrobiona CNC klapka, dokładnie spasowana i anodowana na czarno, odcień taki sam jak reszta obudowy.
Sterownik ma dwa mikroswitche, jak można z tego wywnioskować, driver jest zasilany cały czas. Widać tu też cztery LEDy SMD odpowiedzialne za podświetlanie gumek przycisków.

Obrazek
Sercem driverka jest procek trochę większy, niż standardowe 8 pin, to ewentualnie ciężko go będzie zastąpić, ponadto została usunięta jego nawa. Za pomiar prądu odpowiedzialny jest rezystor 0,1Ω

Niestety tu kończą się pozytywy...
Obrazek
Tutaj już widać, że z odprowadzaniem ciepła nie jest różowo, obudowa niestety nie jest jednolita, posiada dwa wyfrezowane otwory, w które wsunięto piguły aluminiowe.

Obrazek
Trudno wyrokować dlaczego producent zdecydował się na takie rozwiązanie, bo precyzja obróbki była by wystarczająca do wykonana elementu jako całość.

Piguły z LEDami, są raczej niewielkie, dodając do tego luz pomiędzy nimi a obudową rzędu 0,2mm, można przypuszczać, że diody tu łatwego życia nie mają.
Obrazek
Diody na aluminiowych MCPCB, osadzone w pigułach na paście termo, niestety dość grubej warstwy.
Obrazek

Pomiary wykazały prąd w LEDy na poziomie:
1. 0,4A
2. 0,99A
3. 1,52A

Po małych poprawkach może z tego być fajna lampka na rower, szczególnie, że sterowanie mikroswitchem, umożliwia proste wykonanie "pilota" pod kciuk na kabelku. Spot niestety typowo latarkowy.

Pozdrawiam

: sobota 22 cze 2013, 11:28
autor: skaktus
Dzięki za reckę. Miałem kupować to cudo dla siostry ale widzę że nie warto :)

PS-Jakieś mody się szykują ?

: sobota 22 cze 2013, 23:04
autor: Pyra
Witam
skaktus pisze:PS-Jakieś mody się szykują ?
Już są
Teraz już lampka zachowuje się poprawnie.

Pozdrawiam

: piątek 04 paź 2013, 12:06
autor: Tomek11
Wielkie dzięki za ten wątek i opis moda. Świetny materiał dla takich świeżaków jak ja.