Strona 1 z 1

Stacja lutownicza

: niedziela 26 maja 2013, 20:56
autor: GrzechVip
Witam
Ostatnio moja mająca 6 lat i dotychczas niezawodna stacja sic-540 odmówiła współpracy. Diagnoza prosta, grzałka uszkodzona. W sklepie za rogiem znalazłem kolbę do ZD931 która po pomiarach okazała się elektrycznie kompatybilna i prawie tak samo wykonana. W sklepie niestety mieli spory wybór i znalazłem pasującą kolbę o większej mocy, pomyślałem że 60W jest fajniejsze od 48W. Przed podpięciem nowej kolby pomyślałem że sprawdzę czy stacja da sobie radę z mocniejszą kolbą i znalazłem w środku BT136 z malutkim radiatorem, podłączyłem kolbę o mocy 48W i chcąc organoleptycznie sprawdzić czy muszę zmienić radiator na większy po około 10s grzania dotknąłem radiatora. Palec zmienił miejscowo kolor czyli było bardzo ciepło. Moje pytanie do jaśnie oświeconych czy to normalne ponieważ teoretycznie element nie powinien działać powyżej 90stopni a miał sporo więcej, ewentualnie może ktoś posiada jakiś schemat podobnej stacji. Pierwsze raz miałem kontakt z triakiem i to bolesny więc każda rada bardziej doświadczonych będzie cenna.

: niedziela 26 maja 2013, 22:06
autor: krzycho_
Ten triak ma max prąd 4A ale przy takim prądzie wymaga chłodzenia bo będzie wydzielać się na nim sporo ciepła .

Zgodnie z notą katalogową max temp to 125C ale oczywiście skraca to drastycznie żywotność elementu , a co do kolby - zamiana na mocniejszą nie zawsze może dać efekt bo jest sporo stacji gdzie transformator ma mniejszą moc od zastosowanej grzałki także sprawdź co w niej masz.

: poniedziałek 27 maja 2013, 06:53
autor: paolo1976
Witaj

Jeżeli masz możliwość, to zmień radiator triaka na większy, a przynajmniej grubszy w przekroju, bo nawet przy standardowej kolbie pracuje on na granicy swoich możliwości termicznych. Nawet przykręć od wewnątrz większy radiator i triaka przylutuj do PCB na odpowiednio grubych przewodach.

Pozdrawiam

: sobota 01 cze 2013, 06:44
autor: GrzechVip
Dzięki za rady, chłodzenie triaka poprawione, 10cm profilu aluminiowego do taśm led i odrobina pasty utrzymuje temperaturę na poziomie poniżej 15-20°C ponad otoczenie nawet przy kolbie 60W. Praktycznym efektem jest przy kolbie o fabrycznej mocy czyli 48W wyraźnie szybsza gotowość stacji do pracy i większa moc przy lutowaniu ciepłożernych elementów. Niestety mimo zapasu mocy pomysł zastosowania kolby 60W wymagałby zmiany oprogramowania ponieważ po osiągnięciu nastawionej temperatury stacja podtrzymuje temperaturę przez impulsy PWM które przy większej mocy kolby powodują stały i systematyczny wzrost temperatury.
I jak to zwykle bywa mam nowe wyzwanie czyli skoro mam kolbę to wypadało by dorobić resztę bo co się będzie marnować.