Strona 1 z 3

Prosty zasilacz warsztatowy - prośba o ocenę koncepcji.

: czwartek 02 maja 2013, 09:56
autor: zgf1
Od lat używałem zasilacza warsztatowego, swojej produkcji, na LM317 i 7805. Sprawdzał się dość dobrze, niestety uległ uszkodzeniu, nie chce mi się go naprawiać, staruszek już, do tego ciężki i duży, pomyślałem nad nową konstrukcją.

Znalazłem zasilacz od starego laptopa(18.5V) pomyślałem aby dać mu drugie życie i użyć go jako serce mojego nowego zasilacza. Do regulacji napięcia wyjściowego myślę użyć przetwornicy step down na LM2596, mam kilka sztuk. Myślę aby odlutować z niej wbudowany potencjometr, dolutować kabelki i dać na front zasilacza, abym mógł dobierać spokojnie napięcie wyjściowe.

Dodatkowo z tego samego źródła chcę zasilić mały zasilaczyk wewnętrzny na 7805, będzie on zasilał wbudowany w zasilacz miernik napięcia/natężenia na popularnym ICL 7107.


Zasilacz mam zamiar używać w domu, czasem konstruuje jakieś układy na np Atmega, czy inne proste konstrukcje elektroniczne, wiadomo LEDy itp. Raczej wydajność 2A jest dla mnie wystarczająca, jak również regulacja napięcia 1.25-15V.


Oto moje znalezisko:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Przetwornica:
Obrazek


Co myślicie o takiej konstrukcji, do tej pory używałem zasilaczy ze stabilizatorami napięcia, teraz to będą impulsowe, czy idę w dobrym kierunku, jest szansa, że to będzie działać właściwie?
Czy są jakieś przeciwskazania?


I jeszcze schemat blokowy nowego:
Obrazek

: czwartek 02 maja 2013, 10:03
autor: Pyra
Witam
Troszkę ostudzę Twój zapał, ale niestety najlepsze są stabilizatory liniowe. Przetwornice się średnio nadają ze względu na zbyt szeroki zakres napięć wyjściowych i obciążenia.
Możesz zastosować rozwiązanie hybrydowe, które czasem się wybiera, najpierw dajesz przetwornicę z napięciem ustawionym na Uwy + 5V i potem stabilizator liniowy na regulacje właściwą.
Zasilanie miernika panelowego, musi być z odseparowanego źródła zasilania, inaczej będziesz miał bzdury na wyświetlaczu.

Pozdrawiam

: czwartek 02 maja 2013, 10:10
autor: Browar
Używam zasilacza podobnie wykoncypowanego, tylko zamiast przetwornicy mam układ na stabilizatorze L200C,a za trafo robi zasilacz do Lenovo 20V 3A.
Do przetwornicy dobrze jest zastosować dławik na wyjściu jeśli chcesz zasilać coś innego niż ledy, będzie pracować bardziej stabilnie. A do stabilizatora 7805 napięcie puść przez rezystor np 100ohm 5W coby je mocno obniżyć, bo będzie się ostro grzał.

Pyra, jeśli miernik jest w konstrukcji różnicowej na icl to jest mu obojętne skąd ma zasilanie. Używam takiego w swoim zasilaczu i pokazuje precyzyjnie właściwe wartości, sprawdzam na bieżąco kilkoma miernikami, w tym Metexem.

: czwartek 02 maja 2013, 10:17
autor: zgf1
Czyli najlepiej się sprawdzi poczciwy LM350 zamiast przetwornicy na LM2596.
Domyślam się, że ten zasilacz laptopowy jako źródło zasilania może zostać? Zasilacz->LM350->Wyjście

Właśnie nie wiem jak zrobiłem w tym pierwszym zasilaczu, podobny układ był, jeden transformator, dwa prostowniki po nim, woltomierz na 7107 pracował poprawnie.


Jak będą problemy woltomierz zasilę innym układem(płytka ładowarki od tel komórkowego).

tylko zamiast przetwornicy mam układ na stabilizatorze L200C
Chcę raczej wykonać zasilacz z dostępnych podzespołów, mieszkam w małej miejscowości, zadnego elektronicznego sklepu w pobliżu nie ma, na wysyłke nie chcę czekac, potrzebuje coś dość szybko zbudować ;)

: czwartek 02 maja 2013, 10:28
autor: sebeq
Witam , ja od dawna używam zasilacza własnej konstrukcji który składa się z dużego modułu zasilacza ze switcha HP 2x24V 9A i do tego dorobiłem dwie przetwornice na LM2596ADJ .Zakres wyjściowy to 1,3V-23,8V 3A , jest możliwość zamontowania tranzystora mocy aby zwiększyć prąd wyjściowy . Używam tego tworu już długo i nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań czy problemów . Według mnie przetwornica na ADJ super nadaje się na taki zasilacz z regulacją .U siebie mam jeszcze dwa woltomierze panelowe z DXa i potencjometry wyprowadzone na zewnątrz ,z tym że należy zastosować 10 obrotowe bo zwykłym ciężko dokładnie ustawić napięcie . Zasilacza używam do uruchamiania urządzeń , do zasilania ładowarki mystery itp itp . Jeżeli ktoś jest zainteresowany mogę wrzucic fotki jak to wygląda .


PS uzywalem lm350 i strasznie się nagrzewał w lm2596adj nie ma tego problemu , do tego ma zabezpieczenie przed zwarciem .



sebeq

: czwartek 02 maja 2013, 10:42
autor: zgf1
Wrzuć zdjęcia, chętnie zobaczę Twoją konstrukcję.
Właśnie trochę zniechęciłem sie do LM317 z powodu grzania.

Hmm chyba będę musiał polutować to na pająka i sprawdzić jak działa, czy jeśli ewentualnie zdecyduję się na użycie przetwornicy na LM2596 na wyjście mogę dodać jakieś większe kondensatory elektrolityczne? (dla filtrowania)

: czwartek 02 maja 2013, 12:18
autor: Pyra
Witam
zgf1 pisze:czy jeśli ewentualnie zdecyduję się na użycie przetwornicy na LM2596 na wyjście mogę dodać jakieś większe kondensatory elektrolityczne? (dla filtrowania)
Kondensatory w przetwornicach są dość krytycznym elementem i liczy się bardzo ich jakość. Możesz dać na wyjściu dodatkowy elektrolit, ale najlepiej przez dławik, aby odciąć impulsy o stromym zboczu.

Pozdrawiam

: czwartek 02 maja 2013, 12:23
autor: joon
I należy dodać że na wyjściach przetwornic dopiera sie kondensatory inaczej niż w zasilaczach sieciowych, w tym przypadku pojemność jest dużo mniejsza (ze względu na wyższą częstotliwość) jednak muszą to być jak napisał Pyra kondensatory dobre jakości o niskim ESR.

: czwartek 02 maja 2013, 14:58
autor: zgf1
No to na razie lutuje na pająka i zobaczę jak to działa.
Kondensatorów na razie nie lutuje dodatkowych.

: czwartek 02 maja 2013, 15:01
autor: sebeq
Testowałem przetwornice ADJ z większymi elektrolitami ,ale w przypadku ciągłej regulacji napięcia jest to uciążliwe ponieważ napięcie wolno spada(samorozladowywanie kondensatora).


sebeq

: czwartek 02 maja 2013, 15:35
autor: zgf1
A jeszcze jedno takie pytanie, wiadomo stabilizatory liniowe mają zabezpieczenie przeciw zwarciu, czy taka przetwornica LM2596 ma takie zabezpieczenia? Nie upale jej? Wiadomo czasem podczas kombinowania coś zewrzeć się może ;)


Edit
Pierwsze testy przetwornicy na zimno, działa świetnie, ten potencjometr mały... Zaczynam myśleć aby jednak nie wylutowywać go tylko pokombinować z montażem i aby on służył do regulacji napięcia...

: czwartek 02 maja 2013, 16:56
autor: maciex93
Podczas zwarcia może być krucho z scalakiem, takie przetworniczki są również dostępne z ograniczeniem prądowym, poszukaj na ebay.

: czwartek 02 maja 2013, 17:07
autor: zgf1
http://www.buyincoins.com/new_en/detail ... -9004.html

Takie coś mam, jest jakieś zabezpieczenie "Circuit protection: SS36"

: czwartek 02 maja 2013, 17:59
autor: sebeq
Mój zasilacz kilka godzin przeżył na zwarciu gdy krokodyki się zetkneły i nie buchneło .
Oto mój twór ,wszystkie elementy poza obudową i woltomierzami pochodzi z odzysku .
Radiator przy LMach jest spory ponieważ w niedługim czasie zamontuje tranzystory mocy .
Przewody pomaranćzowe żółte i czerwone są wlasnie do tranzystorów .Posiadam też do zamontowania automatyczny regulator obrotów wentylatora który zwiększa obroty jeżeli temperatura wzrośnie , zrobilem go na lm317 . Muszę też zamontować nowe potencjometry 10 obrotowe .
Szału nie ma ale w zupełności wystarcza.

sebeq
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

: czwartek 02 maja 2013, 19:09
autor: zgf1
Świetna robota! Przetwornice na LM sam robiłeś, może Twoja ma jakieś zabezpieczenia?



A ja chyba poległem i nie wiem o co chodzi...
Mam moduł woltomierza:
http://www.kamami.pl/dl/avt2270.pdf

Na wejście pomiarowe podpinam sobie ogniwo 18650, zasilacza obecnie nie miałem więc zasilanie dla woltomierza wziąłem z portu USB, podpinam mam ładne wskazanie 4.1V.

Teraz podpinam zasilacz od laptopa, do niego przetwornicę, ustawiam na wyjściu 5V, podpinam woltomierz panelowy, wskazanie 3.5V. Mierze napięcie na przetwornicy(5V), ogniwo dalej ma 4.1V. No to podpinam spowrotem do USB i ogniwo ma ładnie 4.1V, mierze napięcie na usb 4.94V, ustawiam tyle samo na przetwornicy, podpinam woltomierz i dalej mam wskazanie 3.5V...

Ktoś może mi wyjaśnić o co tutaj chodzi?