Lampy UV-C nadają się do unieszkodliwiania bakterii, grzybów, drożdży i wirusów.
Promieniowanie UV-C nie zabija wyżej wymienionych, uszkadza jedynie ich DNA, przez co nie mogą się namnażać.
Można powiedzieć, że promieniowanie to jest rakotwórcze, zarówno dla mikroorganizmów jak i dla ludzi.
Tutaj masz całą rodzinę produktów emitujących promieniowanie UV-C o długości fali 253nm firmy
Philips
Najbardziej skuteczną długością fali jest 264nm zgodnie z wykresem
![Obrazek](http://www.swiatelka.pl/upload_img/miniaturki/IMG_5132889f9e3b84121.jpg)
Lampy 253,7nm stosuje się dlatego, że nie znaleziono jeszcze stabilnego i efektywnego źródła promieniowania o długości fali 264nm. Chociaż cały czas trwają badania.
253,7nm uzyskuje się poprzez bombardowanie atomów rtęci, która jest wewnątrz lampy. To samo zjawisko stosuje się w zwykłych świetlówkach/lampach kompaktowych, tylko tam jest zastosowany luminofor zmieniający długość fali oraz szkło blokujące promieniowanie UV-C.
Z promieniowaniem UV-C należy bardzo uważać, gdyż można sobie uszkodzić wzrok lub poparzyć skórę narażając się na bezpośredni kontakt. Dlatego też pracując z tego typu lampami należy nosić okulary ochronne, które nie przepuszczają tej długości fali. Okulary ochronne 3M i Uvex'a mają takie właściwości - niestety nie pamiętam modeli.
Pomieszczenie, w którym miałaby być zmontowana lampa UV-C powinno mieć zabezpieczenie odłączające zasilanie od lampy (np. w drzwiach), aby przypadkowo nie narazić się na kontakt..
Znam przypadek w szpitalu (być może też o nim słyszeliście) jak pielęgniarka czy lekarz (nie pamiętam dokładnie) przyjmował pacjentów przy zapalonej lampie UV-C, wskutek czego pacjenci zostali poparzeni przez promieniowanie.
Promieniowanie UV-C (100-280nm) bardzo mocno degraduje wszelkie powierzchnie, z którymi ma kontakt.
Materiałem odpornym na to promieniowanie jest teflon. Również można stosować silikon, jednakże nie jest on tak odporny.
Do blokowania UV-C można stosować specjalne poliwęglany, jeżeli dobrze pamiętam, to Makrolon był odpowiedni. One również podlegają degradacji.
Reflektory najlepiej wykonywać z aluminium, gdyż ma ono najlepszy współczynnik odbicia promieniowania o tej długości fali.
Jeszcze raz proszę, uważaj ze źródłami światła UV-C.
Do dezynfekcji pomieszczenia mógłbyś używać lampy, takiej jak używa się w gabinetach lekarskich, przychodniach. Wygląda to jak zwykła oprawa oświetleniowa, tylko że świetlówka jest przezroczysta, tzn UV-C. Niestety nie znam producentów. Myślę, że mógłbyś zapytać w przychodni.
Jeżeli będziesz miał pytania, daj znać, może pomogę.