Strona 1 z 1

Driver 1.5V 1A - LED IR 940nm

: piątek 01 mar 2013, 01:13
autor: Holgin
Witam!

Jest to mój pierwszy post, więc pragnę przywitać wszystkich użytkowników : )
Trochę się już naczytałem, teraz mam nadzieję na zrealizowanie kilku projektów z pomocą specjalistów z tego forum ; )

Pierwszy z nich - "iluminator" IR.
Zakupiłem na allegro diodę IR 3W, No-Name, bez żadnych oznaczeń. Specyfikacja:
Długość fali: 940 nm
Moc znamionowa: 3W
Kąt świecenia: 135 °
DC Forward Voltage (VF): 1.4V
DC Forward Current (IF): 1A
Maximum Pulse Voltage: 1.7V
Maximum Pulse Current: 1500mA

Zastosowanie ma znaleźć w ASG (o ile się sprawdzi) jako oświetlenie dla kamery podczas nagrywania w nocy i w przyszłości - doświetlenie dla noktowizora (w zestawie z laserem IR, zamontowane w tak zwanym AN/PEQ 15).

Niestety, jak się okazało, zrobienie sterownika dla takiej diody nie jest zbyt proste.
Plan zakłada kupienie jakiejkolwiek latarki z zoomem, rozbebeszenie jej i wsadzenie tam mojej cudownej diody i odpowiedniego drivera. Zasilanie - ogniwo Li-ion 18650.

Pierwotnie chciałem użyć przetwornicy DC-DC 1.5V 1A. W notach katalogowych takich przetwornic są gotowe schematy, jak np. tutaj: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2734.pdf , ale brakuje mi jednej rzeczy: CC, Constant Current czy po prostu stałego prądu.
Schemacik:
Obrazek

Inny pomysł zakładał użycie czegoś takiego: http://www.tme.eu/pl/Document/a60e5e51f ... 1117-3.pdf

I tutaj zwracam się o pomoc : ) Ktoś projektował kiedyś drivery do diod IR? Opcja "szukaj" nie naprowadziła mnie na nic konkretnego. Nie chcę żadnych dodatkowych funkcji w stylu regulacja mocy, interesuje mnie proste "on" i "off" ; ) . Jest jakiś prosty sposób na uzyskanie stałego prądu z takiej przetwornicy? Czy może ten układ się sprawdzi? Będę wdzięczny za każdą sugestię i pomoc : )

: piątek 01 mar 2013, 01:31
autor: Calineczka
Holgin, witaj :-)
Sprawa jest bardzo prosta, 3 układy AMC7135 na jednej płytce i gotowe :) . Są takie gotowce do kupienia.
Można ew. obniżyć straty napięcia na nich przez dodanie szeregowo z zasilaniem jednej lub dwóch diod w zależności od ich napięcia przewodzenia.

: piątek 01 mar 2013, 08:30
autor: Flora
Może rozważysz zakup drugiej diody IR i ich połączenie szeregowe. W takim przypadku przy zasilaniu przy pomocy AMC będą znacznie mniejsze straty mocy. Zastosowanie sterownika latarkowego z trybami umożliwi dodatkowo kontrolowanie 'siły' doświetlenia.

: niedziela 03 mar 2013, 02:26
autor: Hetman
Nie widzę tego, żeby jedna dioda wystarczyła do czegoś sensownego...

: czwartek 07 mar 2013, 19:19
autor: Holgin
Hm.
Czytałem o tych układach AMC, aczkolwiek w którymś momencie coś mi umknęło i uznałem że nie dadzą mi tak niskiego napięcia. Cóż, tak czy inaczej, zamówiłem na allegro i driver jest gotowy ;)
Hetman - miałem takie same obawy, jednak dzisiaj miałem okazję sprawdzić w praktyce, jak to współpracuje z noktowizorem i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony :) Dioda nieźle sobie radzi.

Sam driver zrobiony został dość prowizorycznie, jednak działa i chyba zostawię go na tej płytce.
Obrazek
Tak on wygląda. Jest tylko jeden problem - przy zasilaniu z li-ion 3.7V i spadku napięcia do 1.5V, AMC 7135 mocno się grzeją i wymagają chłodzenia. Sama dioda wygląda tak.

Zakupiłem też w chińskiej hurtowni latarkę za 8zł z zoomem.
Ma ona służyć jako podstawa mojego iluminatora lub też po prostu tani materiał do eksperymentów. Zamysł jest taki, by driver wraz z ogniwami dać na tył hełmu (będzie to też służyć jako przeciwwaga), a LEDa wraz z radiatorem (który mam zamiar wytoczyć z miedzi/mosiądzu) i głowicą latarki dać z boku hełmu. Na tą chwilę tak to się prezentuje. Jak widać, wszystko to jest dość masywne, dlatego tył latarki chce po ludzku uciąć i dać w to miejsce radiator. Jest parę problemów do rozwiązania, jak np kwestia montażu tego radiatora. Być może wywalę całkiem tą latarkę za 8zł, jak znajdę gdzieś za grosze niedużą, aluminiową latarkę z zoomem. Póki co, dużo luźnych pomysłów, ale wiem przynajmniej, że działa : )

: poniedziałek 11 mar 2013, 10:12
autor: Hetman
Oczywiście, że się grzeją, bo skoro dioda ma Vf 1,4V to cała reszta się na nich odkłada. Jak dasz drugą diodę w szereg to będzie świecić tak samo długo i mniej się będą grzały do tego.

Chętnie zobaczyłbym jakiś film z działania albo chociaż fotki.

PS: nie rozumiem, 1A x 1,4V nihuhu nie daje mi 3W... Nawet przy maximum pulse wychodzi zaledwie 2,5W. Ten !@#$ marketing...