Raspberry Pi - jak ugryźć malinę ...

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Ale kosmos, teraz do tego przenośny, podoba mi się zasilanie ale jak by tam wrzucić NCR 3100 zamiast ICR to by jeszcze dłużej wytrzymało. Jak by coś takiego było sprzedawane to idę w ciemno :D
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ramzi
Posty: 1
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 01:59
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ramzi »

Witam wszystkich serdecznie
Jako user opetany Pi, chciałem dwa słowa od siebie
Kiedyś ktoś powiedział że komputer jest tak dobry jak dobre jest na niego oprogramowanie, sądzę że na tą chwilę malinie nic nie może zagrozić.
tOmki pisze: [ Dodano: 6 Listopad 2012, 00:55 ]
No i malinka mi dziś podpadła (chyba się tego spodziewałem). Jak dla mnie wadą okazała się karta sieciowa 10/100, która nie daje rady przy materiale 1080p 40mbps - klatkuje. Nie widzę sensu dokupowania karty 10/100/1000, której koszt to ok. 80-100zł. Prawdopodobnie na dniach sprzedam malinę z akcesoriami (zasilacz, 2x karta Kingston 4GB class 10, akrylowa obudowa, klucz licencyjny MPEG-2 i VC-1).

Bardzo możliwe że przesiadkę zrobię na Asrock'a E350M1.
Używam obecnie raspbmc procek na 1000 Mhz Core 500 Mhz sdram i gpu na 333 Mhz i wszystko śmiga że aż miło nawet powyżej 50 Mbps, proponuję koledze podkręcenie albo raspbmc.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Mi też wszystko śmiga po przesiadce na E350M1.
Łączny koszt nie wiele większy, ale możliwości duuużo większe.

[ Dodano: 16 Maj 2013, 15:03 ]
Fajne malinkowe projekty:
http://malinowepi.pl/
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Ze względu na wiele innych zajęć wątek umarł ;)

Przypominam jednak o RaspMagazine który ukazuje się regularnie i sporo ciekawostek można tak zobaczyć :
http://www.themagpi.com/

Pojawia się coraz więceje różnych rozszerzeń i akcesoriów ,ich wybór spowodował że Rasp jest ciekawą platformą ewaluacyjną do zabawy z różnymi czujnikami , wyświetlaczami - szczególnie dużo tych modułów w ofercie ma SparkFun.

Ja ostatnio nabyłem moduł kamery , cena nie jest najniższa ale sądze że możliwości jej wykorzystania jest sporo .

Czekam na jej dostawę , postaram się ukazać Wam kilka możliwych zastosować w najbliższym czasie.
Kamera oparta jest na sensorze OV5647 - 5MP dla stałych obrazów (2592x1944) , 1080p30, 720p60 , 640x480p60/90.

Obrazek

-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------

Serwer wideo na bazie kamery CSI

Jako że zamówiona kamerka dotarła miałem okazję chwilę się nią pobawić , jakość obrazu jest dosyć przyzwoita i odpowiada jakością kamerkom stosowanym w smartphonach :)

Poniżej w skrócie jak odpalić prosty monitoring na PC i Raspberry , niestety musimy używać dwóch aplikacji w celu odebrania streamu , najlepszym rozwiązaniem byłby odbiór obrazu przez www byłoby to wtedy niezależne od platformy ale o tym pomyślimy później.


Na początek konfigurujemy naszego Raspbiana do obsugi kamery czyli robimy update softu z terminala - polecenia :

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get upgrade
Upgrade chwilę trwa , później wydajemy polecenie :

Kod: Zaznacz cały

sudo raspi-config
Wybieramy kamere i dajemy "enable" po czym finish i restartujemy malinę .
Po restarcie odpalamy konsole i próbujemy odpalić programiki do obsługi naszej kamerki tj . raspivid i raspistill

Możemy zrobić przykładową fotkę poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

raspistill -o (nasz_katalog)/image.jpg



Na PC pobieramy dwa programiki - mplayer i netcat

Rozpakowujemy na dysk C do głównego katalogu.
W celu uruchomienia transmisji do naszego PC odpalamy pod windows konsole czyli cmd.
(wcześniej warto sprawdzić jakie mamy IP poleceniem ipconfig)

Przechodzimy do głównego katalogu (cd..) po czym wydajemy polecenie :

Kod: Zaznacz cały

nc\nc.exe -L -p 5001 | mplayer\mplayer.exe -fps 31 -cache 1024 -

Teraz uruchamiamy terminal na raspberry i wydajemy polecenie :

Kod: Zaznacz cały

raspivid -t 999999 -o - | nc [tutaj IP komputera PC] 5001
Dodatkowo możemy dorzucić przełączniki rozdzielczości bo wpisując powyższe polecenie na PC będziemy mieli obraz pełnoekranowy odpowiednio dodajemy np "- w 800" "-h 600"
elektroda.pl
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Ciekawostka którą odkryłem ostatnio , malina występuje też w wersji czerwonej :) produkowana na licencji RS/Farnell przez firmę Egoman .

Produkcja na rynek azjatycki ale można ją zakupić od Chinczyków bez problemu.

Obrazek
elektroda.pl
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Przytocz jakiś adres chińskiego sklepu z maliną.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Sprzętowy interfejs I/O
-------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------

Dziś z cyklu malinowego coś innego , sprzętowy interfejs dzięki któremu możemy dołożyć do naszej maliny prosto sprzętowe wyjścia / wejścia.

Oryginalny moduł sprzedawany jest przez Farnell i nazywa się PiFace ,pokazywany tutaj klon nazywa sie PP Interface i powstał dzięki zaangażowaniu Kolegi PiotrPitucha z forum elektroda.

Jest klonem zgodnym w 100% z oryginałem + dodatkowa funkcjonalność to zegar RTC w postaci układu PCF8563 który możemy używać dzięki interfesjowi I2C która ma RPi.

Nie będę kopiował opisu kolegi z elektrody ponieważ można się z nim zapoznać u źródła tutaj .

Płytka ta dzięki zintegrowaniu odpowiednich bibliotek (które musimy doinstalować) oferuje możliwość oprogramowania za pomocą skryptów Python.

Możemy napisać aplikacje która będzie sterować dowolnym urządzeniem włączając je zależnie np od czynników zewnętrznych - przykładowo sterowanie silnikiem krokowym zależnie z pomiarem odległości itd.

Używając telefonu lub tabletu za pomocą aplikacji Raspi-R możemy sterować całym urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie np w zastosowaniu automatyki domowej.

Zastosowań jest ogrom.
Sama płytka nie jest jakimś wielkim odkryciem ale w połączeniu z możliwościami samego RPi (serwer ftp/www , możliwości przetwarzania mediów i cena całości ) jest bdb rozwiązaniem alternatywą dla choćby platformy Arduino wraz z shield'ami które tanie nie są licząc gotowce.

Obrazek
elektroda.pl
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Dziś zamówiłem "mailinkę" z Farnella. Cena 113 zł z groszami + 20 wysyłka. Zabawa się zaczyna :)

Dziś dotarła i jestem oczarowany: uruchomiłem na razie tylko RaspBmc i wszystko działa od pierwszego strzału: HDMI, dźwięk, SSH, sterowanie przez http.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

czy komuś udało się odpalić mjpg-streamer'a z malinkową kamerą? Ja niestety poległem. Najdalej zaszedłem z tym tutkiem: https://github.com/foosel/OctoPrint/wik ... g-Raspbian

kończy to się błędem opening v4l interface: No such file or directory.
libv4l-0 zainstalowane.

[ Dodano: 29 Wrzesień 2013, 11:30 ]
chyba mam źródło problemu - malinkowa kamera nie jest wykrywana jako video0. Ktoś ma pomysł jak to obejść?
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

Na początek sprawdź w dmesg-u i/lub lsusb jako co jest wykrywana i wtedy szukaj rozwiązań.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Fajne :) , tylko ta przystawka niezbyt tania - chyba lepiej kupić stacjonarny z wyższym pasmem.
elektroda.pl
lucky
Posty: 345
Rejestracja: niedziela 18 lis 2012, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lucky »

A o to moja nowa zabaweczka :mrgreen:
Obrazek
Awatar użytkownika
pralat
Posty: 413
Rejestracja: piątek 16 kwie 2010, 12:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: pralat »

Co to?
ODPOWIEDZ