Latarka profesjonalna LED z Lidla - ktoś kojarzy?

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
mkorbel
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 18:18
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mkorbel »

Oryginalnie siedzi tam jakaś XR-E i tylko ten typ pasuje bez przeróbek, najlepszy BIN ma 107 lm/W dla 350 mA, czyli niecałe 200 lm dla 700 mA.
Jeżeli uda się tam zastosować XM-L to będzie 280 lm dla 700 mA i BIN T6. ale wtedy będziemy stosowali klej lub lutowali aluminium.
Seria XP ma lepsze skupienie, ale ma też wyższą rezystancję termiczna, ma też dużo mniejszy pad termiczny - wymaga to większej przeróbki.
Latarkę można stosować bez żadnych przeróbek - brak elektroniki - powinna zawsze działać jako typowe awaryjne źródło światła,
albo wstawić dobry driver i ewentualnie zmienić źródło zasilania na Li-Ion jako oświetlenie podstawowe w trudnych warunkach.
Pozdrawiam,
Michał
kamil21xxs
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 05 lis 2009, 10:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: kamil21xxs »

Czyli kupując diodę mocniejszą zyskam na pewno większą odległość i skupienie zapewne a jeśli nie wsadzę tego drivera to co się stanie ?
Ostatnio zmieniony piątek 04 lut 2011, 19:26 przez kamil21xxs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kamil21xxs pisze:Czyli kupując diode mocniejszą zyskam na pewno większą odległość i skupienie zapewne
Nie jest to oczywiste, bo co masz na myśli "mocniejszą" dla mnie to np. MC-E, czy SST-50, a w tym wypadku stracisz na skupieniu i zasięgu.
kamil21xxs pisze:a jeśli nie wsadzę tego drivera to co się stanie ?
Będziesz dalej miał kichę, brak stabilizacji prądu itp...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kamil21xxs
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 05 lis 2009, 10:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: kamil21xxs »

Czyli lepiej włożyć tam diodę zamiast serii jak kolega wyżej podał XM-L albo XP i cieszyć się większym światłem na pewno ?
Ostatnio zmieniony piątek 04 lut 2011, 19:27 przez kamil21xxs, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

kamil21xxs pisze:Czyli lepiej włożyć tam diodę zamiast serii jak kolega wyżej podał XM-L albo XP i cieszyć się większym światłem na pewno ?
Wybacz, ale nie rozumiem tego zdania....
mkorbel podał dobre przykłady, gdyż jemu nie chodziło o moc diody, a większą sprawność przetwarzania, czyli przy tym samym prądzie masz więcej swiatła, ale w przypadku XM-L będzie to dużo szerszy spot, a zasięg będzie podobny, w razie użycia diody serii XP (np. XP-E) uzyskasz większy zasięg przy porównywalnym spocie.
Aktualnie trudno wyczuć z jakiego "binu" jest ta dioda, ale osobiście uważam, że każda z serii PX będzie lepsza....
Możesz też postarać się o XR-E R2 i też gwarantuje więcej światła....

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela 06 lut 2011, 15:13 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
kamil21xxs
Posty: 19
Rejestracja: czwartek 05 lis 2009, 10:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: kamil21xxs »

A sklepy gdzie mogę te diody dostać w okolicach katowic lub śląska jest jakiś sprzedawca ?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

mkorbel, podrzucił mi lampkę do oceny. Postaram się możliwie szybko coś więcej napisać. Pierwsze wrażenie-pancerna konstrukcja. Grube ścianki, ciężka, niełatwo reguluje się ZOOM-a.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Panowie, wreszcie znalazłem chwilę, targany wyrzutami sumienia, by rozebrać lampkę. Konstrukcja pancerna, ścianki naprawdę grube, całość waży w ręce sporo....
Co do mocowania LED-a-myślę, że odprowadza ciepło należycie. Led jest położony na wypuście a dociskany plastikową nakładką, dokręcaną z kolei do piguły. Mam nadzieję, że plastik nie skruszeje z czasem i nie przestanie dociskać diody do pręta/wypustu. Piguła to solidny kawał aluminium. Koszyk nie sprawia dobrego wrażenia, ot tania chińszczyzna. Elektroniki w pigule nie ma, plus jest prowadzony prosto do anody, a katoda diody jest....sami zobaczcie na fotce-przewód przykręcony do piguły.
Ograniczenie prądu jest w zakrętce, w postaci rezystora, dla HIGH bodajże 1 OHM ,dla trybu LOW smd 24 OHM. Dla najwyższego należy brac pod uwagę rezystancję koszyczka, styków włącznika i wydajność ogniw.
Fotki dopowiedzą chyba resztę...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Ogólnie żadna rewelacja ale mam wrażenie, że to wytrzymały produkt bez wodotrysków. Może pomierzę jeszcze prądy na świeżych bateriach...dodam foto włącznika-zapomniałem zrobić...
mkorbel, dzięki za udostępnienie latarki ;-)
Arbiter
Posty: 8
Rejestracja: piątek 27 maja 2011, 00:27
Lokalizacja: m.st. W-wa
Kontakt:

Post autor: Arbiter »

Witajcie, jest teraz w Lidlu latarka za 25PLN. Jest to produkt firmy Mellert Slt. 2 rodzaje - na 3 paluszki i na 2. Załączam fotki tej na 2 paluszki AA. Co o tym sądzicie? Czy to jest driver, czy DD?

http://fanlidla.pl/gazetka/2011.05.26.m ... dioda,Cree
na elektronice napis hs22845
Obrazek

Obrazek

na płytce jest napis CREE
Obrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj.
Arbiter, czy Ty posiadasz forum o EV? Czy Ty nie jesteś "ten" Arbiter? :wink:
Co do latarki.
W sumie nic na tych fotach nie widać. Postaraj się je zrobić bez lampy błyskowej.
Co do driverka, to to jest prosty w sumie jeszcze nie najprostszy step-up.
A dioda, nie widac dokładnie ale może być to XP-E, zobacz ile jest "pasków" na emiterze.
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Dziś odwiedziłem "wiadomy" sklep i obejrzałem lampki. Niestety przez plastyk blistra nie widać dokładnie, ale to wygląda na XP-C. Na opakowaniu napisali " 1W dioda o wydajności 60lm".....

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Arbiter
Posty: 8
Rejestracja: piątek 27 maja 2011, 00:27
Lokalizacja: m.st. W-wa
Kontakt:

Post autor: Arbiter »

DNF pisze:Witaj.
Arbiter, czy Ty posiadasz forum o EV? Czy Ty nie jesteś "ten" Arbiter? :wink:
tak, od forum EV. Witaj DNF

wklejam lepszą fotkę diodki

Czy warto kupować taki materiał? Myślę, by kupić 4 takie latarki(na 2xAA), wyjąć diodę z driverem i podłączyć 4 w szereg i zastosować w motocyklu jako światło pozycyjne. CZy jest to ekonomicznie uzasadnione, czy lepszy materiał kupię na allegro?

No i czy to bedzie działać połączone w szereg - nie spali się?
Załączniki
IMG_2167.JPG
IMG_2167.JPG (83.02 KiB) Przejrzano 401 razy
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Dioda XP-C, prąd maksymalny 500mA.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

A myślałem, że tych diod nigdzie nie stosują :wink:
Arbiter, jeśli poszukujesz diod do pozycyjnych, do kup w www.maritex.com.pl
Ew jak nie masz wielkich oczekiwań co do barwy diody to zakupy za granicą:
www.dealextreme.com
Pozdrawiam
DNF
Arbiter
Posty: 8
Rejestracja: piątek 27 maja 2011, 00:27
Lokalizacja: m.st. W-wa
Kontakt:

Post autor: Arbiter »

chlopaki. czy w tej mojej latarce sterownik ogranicza prad? czy moge podlaczyc szeregowo cztery do 12v?
ODPOWIEDZ