CREE MC-E vs SSC P7 - porównanie obu diod w praktyce.

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Właśnie foto jak to w nocy wygląda do tej pory się nie dorobiłem, ale może dzisiaj coś wystrugam. Powiem tak, mocy jest aż nadto, przez dużą ilość światła latarka ma spory zasięg mimo że świeci dosyć szeroko. Na pełnej mocy idąc po lesie światło odbijające się od drzew oślepia.
Jak byłem na długi weekend nad morzem i szedłem nieoświetloną drogą z latarką w trybie high trochę niechcący oślepiłem ludzi z naprzeciwka którzy użyli potem niecenzuralnych słów ;).
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

greg pisze: Czyli zasięg. Znaczy, latarki z reflektorem 50mm SMO. Nawet na MC-E zasięg będzie duży. Np.: SmartFire V-65C, Brinyte D8 i temu podobne. Wbrew pozorom, MC-E doskonale skupia się w gładkich, głębokich reflektorach. Nawet da się tak ustawić ogniskową, że efekt krzyża w spocie jest prawie niezauważalny (w terenie kompletnie niewidoczny).
Widzisz, ja chciałbym to upchać do Rominsena RC-U4, reflektor nie jest gładki, 40 mm jak pisałem, wczesniej siedziała tam Q2. Teraz mam włożoną XPG R5 i zasięg jest ciekawy.

Co o takim rozwiązaniu myślicie ?
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

W moim temacie dodałem fotki jak świeci moje światełko ;).
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

Mam pytanie do bardziej obeznanych z diodami MC-E. W moim nowym światełku rowerowym mam driver dający max 1A mogący uciągnąć max 5 diod XP-G połączonych szeregowo - bFlex firmy TaskLED. Rozumiem, że nie mogę połączyć szeregowo wszystkich struktur diody MC-E by na każdej z nich było 1A bo może być max 0,7A? Czyli jedynym wyjściem by osiągnąć najwięcej światła przy 1A (wartość niezmienialna) jest połączyć szeregowo dwie pary struktur spiętych równolegle? Na każdej strukturze będzie wtedy po 0,5A a światła około 540 lumenów, dobrze kombinuję?
Bo zastanawiam się nad wykorzystaniem tej diody do skonstruowania pojedynczej, mocnej lampki rowerowej z przesłoną jako światła "krótkie", którą opisuję w tym temacie.
Z góry dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Kuras77 pisze:Czyli jedynym wyjściem by osiągnąć najwięcej światła przy 1A (wartość niezmienialna) jest połączyć szeregowo dwie pary struktur spiętych równolegle? Na każdej strukturze będzie wtedy po 0,5A a światła około 540 lumenów, dobrze kombinuję?
Dobrze, w końcu nawet "fabrycznie" diody są łączone równolegle
Wszystkie składowe czipy zachowują bardzo podobne parametry pracy, dodatkowo ich znakomite połączenie termiczne powoduje, że wszelkie zmiany dotyczą wszystkich elementów w podobnym zakresie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

Pyra, ale jeśli wszystkie cztery struktury diody MC-E "fabrycznie" połączone są równolegle to przy 1A każda dostanie po 250mA a to mało. Czy nie ma problemu by połączyć dwie równoległe pary szeregowo jak na rysunku poniżej? I czy mój driver to bez problemu obsłuży?
Can drive up to 24V (V3 shipping July 17 2009 and V2B shipping 6 Jun 2008) of series connected LEDs (from minimum input = (output voltage + 1V)).


Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 06 lis 2011, 20:24 przez Kuras77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Kuras77 pisze:Pyra, ale jeśli wszystkie cztery struktury diody MC-E "fabrycznie" połączone są równolegle to przy 1A każda dostanie po 250mA a to mało.

Ale "fabryczne dostają 2,8A w cztery struktury
Kuras77 pisze:Czy nie ma problemu by połączyć dwie równoległe pary szeregowo jak na rysunku poniżej?
Da radę, jest tak jak myślisz.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

Ok, dzięki za odpowiedzi :) Jeśli jeszcze mógłbyś zerknąć do opisu mojego drivera czy na 100% da sobie radę z tak połączoną diodą MC-E to byłoby super :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Oczywiście, ze sobie poradzi, jedynym warunkiem jest napięcie zasilania wyższe od napięcia przewodzenia 2 struktur + 1V, oczywiście chodzi o minimalne napięcie, tak więc zasilanie np.: 3 x Li-Ion lub 7 - 8 x NiMh

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

Zrobiłem sobie zasobnik rurowy na 6 x 18650 więc napiecia mam pod dostatkiem - dzięki za pomoc :mrgreen:
ODPOWIEDZ