Jakie ogniwo do latarki Ultrafire Cree XML-T6?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
kams
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 20:30
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: kams »

u mnie nie ma opcji, żeby to odkręcić...
jutro sobie nawiercę tę pigułę, bo jest tak dokręcona, że nawet nie drgnie. :roll:
Wtedy właśnie spróbuję dwugroszówkę podłożyć - może faktycznie pomoże. :)
Awatar użytkownika
ufolufol
Posty: 22
Rejestracja: środa 12 sty 2011, 20:15
Lokalizacja: lodz

Post autor: ufolufol »

Dioda póki co świeci więc chyba się nie ugotowała (pod palcem gorąca ale nie parzyła).
18650 nie posiadam żeby sprawdzić jak należy (dopiero będę zamawiał z forum od kolegi fon) . Napędzam ją jakimś zdobycznym zasilaczem (max 1.2A zmierzone).Większy prąd chyba jednak jej krzywdę zrobi.
kams
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 20:30
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: kams »

dobra, ja coś tam ruszyłem dzisiaj - całej piguły odkręcić się nie da, albo jestem za słaby, ale dioda i cały sterownik poszedł - z problemami ale się udało :)

pod diodą żadnego - zupełnie żadnego chłodzenia - tak jak u kolegi ufolufol. Przygotowałem sobie radiatorek, który przykleję do podłoża diody za pomocą taśmy termoprzewodzącej. Radiatorek wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Oczywiście jego część stykająca się z podłożem diody, jak i samo podłoże diody zostanie zeszlifowane. Myślicie, że to będzie spełniać swoją funkcję? Te 4 zewnętrzne "nóżki" odgiąłem, żeby ładnie zmieściło się w pigułę.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 976
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Średnio to widzę, pokaż jak to cudo wygląda w pigule?
kams
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 20:30
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: kams »

Tak by to wyglądało:

Obrazek

Dlaczego średnio to widzisz? słabo odbierze ciepło z diody?
Może między ten radiator, a podłoże diody dodać jeszcze jakąś pastylkę z mosiądzu?

Oczywiście między pomiędzy jakiekolwiek połączenie - thermal pad. :)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

kams, Cały szkopuł w odprowadzaniu ciepła z diody polega na tym aby jego nadmiar przetransportować do otoczenia. Czyli Twój radiatorek powinien jak największą powierzchnią stykać się z pigułą, a ta powinna przekazać ciepło na korpus, który odda je do otoczenia. Są konstrukcje które tego nie robią i to nawet markowe, najczęściej to są czołówki, ale również ledowe latarki specjalne z normą ATEX. Niestety prądy jakie dostaje dioda w tych lampkach są bardzo niskie co przekłada się na ilość światła i potem płacisz 300zł za latarkę, która świeci jak świeczka z lusterkiem.

Podejrzewam, że dioda w twojej latarce dostaje więcej niż 350mA, a to jest max jaki może dostać dioda w termosie na dłuższą metę. Już przy 700mA zapalona na kilka czy kilkanaście minut może nagle zmieniać barwę na nieprzyjemny niebieski kolor, albo po prostu się spalić. Dlatego jeśli w pigule jest dziura, należy ją wypełnić ciasno wprasowanym materiałem o minimum 1,5mm grubości. I tu pojawia się kolejny problem. Mianowicie skupienie. Jeśli mamy do czynienia z latarką zoom, to podniesienie diody w stosunku do soczewki o 2mm może spowodować rozjechanie się spotu i brak możliwości osiągnięcia maksymalnego skupienia.
Na początek zmierz dokładnie suwmiarką, jaką średnice wewnętrzną ma piguła od strony diody i wrzuć tu wynik pomiaru.
kams
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 20:30
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: kams »

Ok. Teraz już wszystko rozumiem.
Od wewnątrz piguła ma 18,9mm.

Problem jest taki - jak i co tam wprasować? :)
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 976
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Ciepła wydziela się dość sporo, zadaniem piguły jest przekazanie go na obudowę. Ten Twój radiatorek ma strasznie małą powierzchnię styku z pigułą, przez co nie odprowadzi ciepła skutecznie dobrze. Z resztą sprawdź sam, o ile radiator będzie cieplejszy od piguły.

EDIT: Zbychur mnie wyprzedził;)
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

kams pisze:Od wewnątrz piguła ma 18,9mm.
Możesz zakupić sobie dobre podłoże typu Noctigon (poszukaj w sklepiku, koledzy Bocian czy Greg mieli w ofercie). Jego średnica to ponad 20mm więc możesz precyzyjnie doszlifować jego boki aby bardzo ciasno wcisnąć je w otwór piguły. Nie zmienia to faktu, że jednak samą pigułę należałoby do tej operacji wykręcić. Jak pisałem wcześniej nawiercasz otworki 1-2mm głębokie w jej rantach i możesz śmiało włożyć tam szczypce proste lub na przykład szczypce do segerów i wtedy będzie łatwiej wykręcić.
kams
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 20:30
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: kams »

Mam w domu parę miedzianych krążków o wymiarach 20mm x 1,2 mm. Jeżeli bym np. 3 - 4 takie połączył ze sobą za pomocą taśmy termoprzewodzacej i ciasno wpakował w pigułę (po bokach pasta termo), a na ich końcu radiatorek ten, co pokazałem wyżej - będzie okej? Do podłoża też połączone za pomocą taśmy.

Myślicie, że zda to egzamin?
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Taśma to zły pomysł.
kams
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 20:30
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: kams »

Słabo przewodzi?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Wystarczą dwa krażki zgrzać ze sobą cyną i doszlifować na ciasno do tej wewnętrznej dziury. Zamontować tak aby były na równi lub ciutkę wyżej niż rant na którym opiera się obecnie podłoże diody. Zachowasz tym samym długość ogniskowej.

[ Dodano: 13 Październik 2014, 11:21 ]
Jeśli masz takie krążki to ten radiatorek zostaw już w spokoju.
kams
Posty: 66
Rejestracja: niedziela 18 sie 2013, 20:30
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: kams »

Ok. I na to pasta i podłoże z dioda, tak? Między krążki, a pigułę dać kapkę pasty?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Dokładnie, jednak krążki nad gaz trochę kalfonii i cyny i ścisnąć jaj cynq się roztopi. Jak nie masz cyny to dobra i pasta, zawsze lepiej niż obecnie.
ODPOWIEDZ