Zakup listwy antyprzepięciowej

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Dziękuję za liczny odzew, spodziewałem się, że nic ciekawego w tych listwach nie ma :(
Jak 23 lata tu mieszkam, to nic jeszcze nie padło od przepięć, a zakup rozważam z innego powodu niż szalejąca instalacja.
Podczas zakupu nowego TV, sprzedawca twierdził, że mogą być problemy z gwarancją, jeśli sprzęt nie jest podpięty pod listwę.
Czy aby na pewno to prawda? Jego wypowiedź tyczyła się głównie okresu przedłużonej gwarancji, czyli tej dokupionej,
która nie jest już realizowana u producenta, a w zewnętrznym serwisie (po upływie 24 miesięcy od zakupu).
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Kup Ever'a z polisą. Nie tyle chodzi o polise jak o solidność takiego zabezpieczenia. Kolega miał 2 i wszystko co miał do nich wpięte ocalało - reszta popalona.
Generalnie lepiej kupić samemu warystor odpowiednio duży gabarytowo (żeby mógł odpowiednio duży ładunek przyjąć) i bezpiecznik półprzewodnikowy i po temacie. Zapłacisz kilka złotych. W niektórych urządzeniach solidniej konstruowanych można spotkać takie coś (kolegi wieża właśnie dzięki takiemu zabezpieczeniu przeżyła).
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Kolega miał przypadek gdzie nie uznali mu gwarancji lodówki bo nie miał listwy, ale czy to nie był wymysł serwisu - nie wiem, natomiast każda listwa to tylko przedłużacz z kilkoma gniazdkami i jak pisali koledzy kilkoma elementami.
Ja też kiedyś chciałem kupić coś lepszego i trafiłem na sprzedawcę który mi to odradził, powiedział że lepiej zainwestować w dobrego ups-a niż listwę która nic nie daje. Tyle że są to duże koszty...
Czytałem gdzieś, że kilka osób przerabiało listwy przez dołożenie układu z zasilacza komputerowego z aktywnym pfc, ale nie znam szczegółów.
W każdym razie lepiej mieć nawet byle jaką niż żałować że się nie miało :)
Ważne żeby miała zabezpieczenie przeciw dzieciom!
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

DNF pisze:Podczas zakupu nowego TV, sprzedawca twierdził, że mogą być problemy z gwarancją, jeśli sprzęt nie jest podpięty pod listwę.
Czy aby na pewno to prawda? Jego wypowiedź tyczyła się głównie okresu przedłużonej gwarancji, czyli tej dokupionej,
która nie jest już realizowana u producenta, a w zewnętrznym serwisie (po upływie 24 miesięcy od zakupu).
To przedłużone coś, to nie jest gwarancja, tylko ubezpieczenie. Będą chwytali się każdej sztuczki, żeby nie naprawiać... Nikt warunków ogólnych i tak nie przeczyta, a tam pewnie będzie stało, że ubezpieczyciel odpowiada tylko za trafienie meteorem ;)

Poza tym listwa przeciwprzepięciowa jest tylko ostatnim ogniwem zabezpieczeń - muszą być jeszcze zabezpieczenia w tablicy rozdzielczej itd. Zdaje się, że sama z siebie niewiele co da.

Pozdrawiam
Marcin S.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Sprzedawca wcisnął ci przedłużoną gwarancję ? No spoko, tylko że taka gwarancja to często taka sama wydmuszka jak te listwy po 30 zł - pic na wodę. Tam nawet będą starali ci się ją unieważnić pod pretekstem tego, że TV był za często dotykany i się naelektryzował...
ILPT
romanz
Posty: 67
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 11:09
Lokalizacja: pomorze

Post autor: romanz »

Wczoraj był u mnie sąsiad z taką tanią listwą . Wtyczkę można w nią włożyć tylko raz, za drugim podłączeniem , brak kontaktu, luzy na stykach. Po jej rozebraniu, rozpacz , w środku nie ma żadnego zabezpieczenia, blaszki kontaktowe są bardzo cienkie, brak jakiejkolwiek ich sprężystości. Polutowałem te blaszki koło wtyków, i dostał poradę aby używał tego jedynie jako przedłużacza, jedynie do płaskich wtyczek.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Zaciekawiony tematem postanowiłem rozebrać swoją listę która pracuje u mnie już 12 rok.
Jest to listwa polskiego producenta Ever model Standard za którą dałem około 20zł.
Jest warystor i bezpiecznik topikowy 10A, warto to coś jest?
Obrazek
Obrazek

A można by warystor zastąpić transilem bo jest szybszy czy nie ma to sensu?
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
dr.w
Posty: 130
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 23:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dr.w »

@DNF, popatrz jeszcze na Legranda przeciwprzepięciowego.
http://legrand-sklep.pl/50095

Jakiś czas temu kupiłem z tej serii zwykły przedłużacz i jestem zadowolony.
Przedłużacz bardzo porządnie wykonany i ma zabezpieczenie przed dziećmi.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
wwd
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 12:58
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: wwd »

Nawet nie wiedziałem że Legrand ma w ofercie listwy. Praktycznie wszystkie gniazda i łączniki mam z ich firmy - solidne a ceny nie wygórowane - nie jest to oczywiście reklama :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8524
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
fotorondo pisze:MCSubi, da się.
Teoretycznie tak, ale uważaj na czas pracy.
Transformatory w UPSach, są co najmniej połowę mniejszej mocy, niż to wynika z opisu całego urządzenia. Np. mam trafo z UPSa 300W, a ma ono realną moc 50W, wynika to z tego, że czas pracy takiego urządzenia to kilka do 15 minut, więc termicznie trafo wytrzyma. Podpięcie większego aku, okupione jest pilnowaniem, czasu pracy. Oczywiście, jeśli będziesz "doił" mniejszą moc, to możesz popracować długo.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Dzięki Pyra, o tym nie pomyślałem.
Chyba nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby po zaniku napięcia przepiąć UPS z sieci na przetwornicę (w czasie, gdy komputer jest zasilany z wewnętrznego akumulatora UPS)? Bo w sumie to chyba najrozsądniejsza możliwość skorzystania z pojemności akumulatora?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8524
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
MCSubi pisze:Dzięki Pyra, o tym nie pomyślałem.
Chyba nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby po zaniku napięcia przepiąć UPS z sieci na przetwornicę (w czasie, gdy komputer jest zasilany z wewnętrznego akumulatora UPS)? Bo w sumie to chyba najrozsądniejsza możliwość skorzystania z pojemności akumulatora?
Jak najbardziej. Możesz też kupić UPS np. 500W, a ciągnąć z niego stale 100W, to potrzyma dłuuugo.

Jedna z moich listew, stara, ale...
Obrazek
Obrazek
Bezpieczniki, włącznik, warystor, zintegrowany filtr LC.

Podstawą jest zawsze indukcyjność, to na nie pozwala aby impulsy wn, przedostały się do odbiorów.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Też myśl, ale wg Twojego postu wyżej musiałbym "przewymiarowac" UPS 6 razy, a to już sie robi 1,2 kW :roll:
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ja z UPS-a który miał wydajność 450W + akumulator samochodowy 65Ah spokojnie ciągnąłem serwer, pc i monitor (sumarycznie w zależności od obciążenia ok 300-380W). Nic się nie przegrzewało (ale to też starszej daty sprzęt, pewnie nie projektowany tak na styk jak te nowe).
Awatar użytkownika
barney
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 18 lip 2010, 11:47
Lokalizacja: Łask

Post autor: barney »

Skoro już temat lekko zboczył na temat UPSów, to miał ktoś może kontakt z zabawkami typu
VOLT sinusPRO-1000W
albo coś z tej serii/innego producenta ale tego typu?
Swego czasu próbowałem przerabiać IMP-625U Powercoma do pracy ciągłej, ale wyłączał się nawet po wzmocnieniu akumulatorkiem 50Ah - widać prostokąty jakie generował nie bardzo lubiły się z 600W zasilaczem komputerowym z aktywnym PFC. Sprawdziłem nawet czy nie jest to ograniczenie programowe - zblokowanie obwodu pomiaru prądu co prawda pozwalało uruchomić 1kW suszarkę o ile UPS był zasilany sieciowo (pokazywał 0% obciążenia), ale nadal wyłączał się przy komputerku na baterii (no, przy suszarce też :twisted: ).

W każdym bądź razie - takie mało markowe falowniki true-sinus z funkcją prostownika nadają się do domu jako UPSy? Docelowe obciążenie może dochodzić do 800W, z czego 500W z zasilacza PC aPFC.
Czasami są u mnie niespodziewane przerwy w dostawie prądu, i jak mnie któraś zmotywuje tracąc niezapisane dane chciałbym wiedzieć co kupować ;)
ODPOWIEDZ