poszukuje kolimatora do P7 i parę inych pytań

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
barney_81
Posty: 58
Rejestracja: wtorek 17 sie 2010, 11:14
Lokalizacja: bialystok

poszukuje kolimatora do P7 i parę inych pytań

Post autor: barney_81 »

Nazbierało mi sie trochę gratów i postanowiłem zrobic zapasową lampke na rower na diodzie P7.
Planuje wpakować to w kształtownik aluminiowy o przekroju kwadratowym o boku wew 21mm i tylko pytanie skąd wyczarować kolimator kwadratowy do P7? ew. okrągły tylko potem będzie kłopot z osadzeniem pewnie.
Myślałem żeby kupić kolimator do MC-E taki ale nie wiem czy jak zacznę rozpiłowywać otwór to sie nie okaże że to zupełnie sie nie nadaje bo się światło rozproszy strasznie.

Lampka będzie oparta na driverze (z latarki zasilanej jednym 18650) dającym na maxa 2,4A i zasilana z pakietu Baterii AA 2x3 czyli napięcie będzie teoretycznie 4,5V na wejściu. Czy jak wsadzę tam nówki baterie co mają więcej niż 1.5V to mi drivera nie spali? Czy warto w ogóle takie zasilanie brac pod uwagę ze względu na czas świecenia tzn raczej na maxa nie będzie to używane ale zakładając pracę na 100% ile godzin taki pakiecik będzie w stanie pracować?

Jeszcze mam problem z aku sanyo 18650 z baterii laptopowej, postanowił sobie po prostu paść. Próbowałem go reanimować poprzez kopnięcie z drugiego akusa jednak to chyba tylko działa na zabazpieczone bo dalej napięcie wykazywał zerowe. Wpakowałem go też do ładowarki ale tylko sie grzał to postanowiłem nie ryzykować dłużej a po wyjęciu napięcie wynosiło 0,6V i spadało w oczach.
Żeby to był pierwszy przypadek to bym olał ale to już 3 aku w przeciągu roku z podobnymi objawami, poprzednio popadały mi tak 2 szt. UF 2600 czerwone protected z tym że je udawalo sie sie reanimować i wstawały...do czasu, aż nie umarły całkowicie a ładowarka w ogóle ich nie widziała. Coś w takim wypadku jeszcze można zrobić czy już kaplica?

Czy w rzeczywistości bin T6 i U2 dla diod xm-l ma podobną barwę światła? Czy może U2 jest wyraźnie zimniejsze od T6?

A i jeszcze ostatnie, może głupie ale naprawde laik ze mnie, czy sensownie jest łączyć różne diody szeregowo? tzn driver powiedzmy daje max. 2,4A i podłączyć do tego szeregowo diodę xm-l i xp-g, czy coś takiego ma prawo w ogóle działać?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: poszukuje kolimatora do P7 i parę inych pytań

Post autor: Pyra »

Witam
barney_81 pisze:A i jeszcze ostatnie, może głupie ale naprawde laik ze mnie, czy sensownie jest łączyć różne diody szeregowo? tzn driver powiedzmy daje max. 2,4A i podłączyć do tego szeregowo diodę xm-l i xp-g, czy coś takiego ma prawo w ogóle działać?
Szeregowo można łączyć dowolne diody, pod warunkiem, że nie zostanie przekroczony prąd dopuszczalny dla "najsłabszej", czyli w Twoim wypadku 1,5A dla XPG.

Pozdrawiam
PS: Przeniosłem, bo więcej tu pytań niż gotowych rozwiązań.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
barney_81
Posty: 58
Rejestracja: wtorek 17 sie 2010, 11:14
Lokalizacja: bialystok

Post autor: barney_81 »

Ok, dzieki, miałem właśnie dylemat co do działu.
Rozumiem też że równolegle tego też nie da sie w takiej konfiguracji połączyć?
Dobra, a zakładając że połączył bym szeregowo xml i xpg a driver by dawał 1,4A to jak kazda dioda by swieciła? Każda jak przy 1.4A czy by się moca podzieliły?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Oczywiście, że każda tak jak przy prądzie 1,4A. A jak by się miały niby mocą podzielić?
Niestety w takim wypadku potrzebujesz dwóch odrębnych sterowników dostosowanych do każdej diody.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
barney_81
Posty: 58
Rejestracja: wtorek 17 sie 2010, 11:14
Lokalizacja: bialystok

Post autor: barney_81 »

Ok. Dzięki.
A co do reszty moich pytań, ma może ktoś coś do powiedzenia? :]

[ Dodano: 20 Listopad 2012, 09:41 ]
Jeszcze jedno: czy bezpiecznie jest w koszyku łączyć równolegle dwa liony zabezpieczone z dwoma niezabezpieczonymi? Ładowane każdy akus oddzielnie ale pracują w koszyku.
ODPOWIEDZ