Przysłona rowerowa

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
wikrap1
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Przysłona rowerowa

Post autor: wikrap1 »

Witam. Zainspirowany tematem z forum rowerowego postanowiłem, że trzeba coś zrobić w kwestii oślepiania innych na drogach. Efekty Swojej pracy uwieczniłem na zdjęciach:

https://plus.google.com/photos/10405519 ... PihleLX5wE

Zdjęcia są opisane co które przedstawia.

Mój pomysł jest tak prosty w wykonaniu, że chyba każdy rowerzysta szanujący innych na drodze powinien spróbować coś podobnego wykonać. Ja użyłem paska zip i folii białej z ekranu LCD ale można użyć wielu zamienników - oringi, gumki do włosów i plastik z pudełka po lodach, kolorowa gazeta itp itd.
SF L2 XM-L T5 4B
Armytek Wizard WR
Awatar użytkownika
bulwa11
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 04 wrz 2011, 00:43
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: bulwa11 »

hej wygląda fajnie na zdjęciach :) spróbuje. Ja ostatnio kombinowałem z zakryciem górnej połowy latarki (szybki) i odcięcie było, ale również bardzo spadłą jasność w beamie, więc porzuciłem ten pomysł. Ale tu wygląda elegancko :)
Obrazek

Solarforce L2 XM-L T5 4B mod Grega || X1 XM-L2 T6 3C mod Grega || 3x MH 150W @CDM-T 942 || MH HQI-BT 400W/D
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 638
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 10:47
Lokalizacja: Tychy

Post autor: bandit »

Idea fajna, sam już takie próby ograniczenia wiązki przerabiałem. Jak dla mnie niestety bezużyteczna. Za dużo światła się "traci". Myślałem kiedyś nad takim "daszkiem" ale od wewnętrznej strony z jakimś odbłyśnikiem. Ale po poszukiwaniach się poddałem. Teraz po prostu mam lampkę na minimum w mieście, w lesie na maksa.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Bardzo fajne chyba zamontuje coś takiego, tylko mógłbyś podać co to za biała folia do lcd bo znjaduje mi tylko takie ochronne do komórek a to raczej nie to.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
wikrap1
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: wikrap1 »

Poprostu matryca z lapka mi się stłukła - rozbierasz taką (albo jakiekolwiek LCD) Ja ze Swojego mam właśnie taką białą folię, folię rozszczepiającą światło w poziomie i w pionie oraz folię rozpraszającą Był tam też kawałek pleksy w którym załamywało się podświetlenie.
Ta folia rozpraszająca posłużyła mi jako dyfuzor na miasto w dzień - w trybie migającym lampka nie kuje tak po oczach i jest widziana w szerszym kącie a nie cała moc na przód.

Od biedy możesz kupić jakieś duże lody - są plastikowe opakowania podobnej grubości. Znajdź białe opakowanie i smacznego :mrgreen:


bandit pisze:Jak dla mnie niestety bezużyteczna. Za dużo światła się "traci".
-Zakrywany fragment beamu to góra spilla, która normalnie idzie w niebo - przydaje się on w lesie, bo widać gałęzie itp. ale w mieście jest bezużyteczna - daje tylko w gały innym.
-Dodatkowo spora część tego spilla odbija się rozproszona pod koła - porównaj zdjęcia z boku z i bez przysłony. Pod rowerem jest znacznie jaśniej z daszkiem..

Mam sporą rolkę taśmy aluminiowej - stanowiłaby lepszy odbłyśnik, można wypolerować itd. ale nie naklejałem jej, gdyż chciałem, aby część światła się przebijała i informowała innych, że coś tam jedzie..
SF L2 XM-L T5 4B
Armytek Wizard WR
Polek
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2012, 18:21
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Polek »

Dobry pomysł bo bardzo prosty, ale wystarczy odpowiednio ułożyć folię na reflektorze z mojego pomysłu tak by "odcinała górę" nie tracisz wtedy tak dużo światła bo folia jednak odbija a do tego nie oślepiasz innych.

Ale ja ciągle myślę nad... odlaniem sobie reflektorka z Aluminium(bo prościej), już takiego z odcięciem itp. tylko na razie mi nie po drodze do zakładu odlewnictwa:)
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Kupcie sobie folie aluminiową o taką : http://allegro.pl/dapi-tasma-izolacyjna ... 02811.html
Odkręcacie koronke wyciągnijcie szybke i na wewnętrzną część do połowy naklejacie folie aluminiową.
Spadek jasności jest wtedy niezauważalny bo taśma Al odbija większość światła która spowrotem wraca do reflektora.
Polek
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2012, 18:21
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Polek »

Próbowałem dla testów przesłaniać folia Al szybkę, nawet nie chamsko na pół, ale w profil z odcięciem po lewej mocniej, ale to powoduje po prostu odcięcie a światło jakby "przepada" (bo nawet odbite z powrotem, wylatuje potem z refa nie tam gdzie byśmy chcieli) więc pod tym względem wydaje mi się że pomysły zbliżone, lepszy byłby "asferyczny reflektor" ale jeszcze nad tym myślę jak pisałem.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Jak już koniecznie ktoś chce wykonać tego typu daszek w wersji "pro", polecam odciąć po ukosie połowę standardowego dyfuzora. Tą węższą, świecącą część, zostawiając bez modyfikacji mocowanie. Można od środka wykleić folią aluminiową.

Będzie to estetyczne, bardzo trwałe i demontowalne w 5 sekund.

Obrazek
Awatar użytkownika
wikrap1
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: wikrap1 »

smokuxx1987 pisze:Kupcie sobie folie aluminiową o taką : http://allegro.pl/dapi-tasma-izolacyjna ... 02811.html
Odkręcacie koronke wyciągnijcie szybke i na wewnętrzną część do połowy naklejacie folie aluminiową.
Spadek jasności jest wtedy niezauważalny bo taśma Al odbija większość światła która spowrotem wraca do reflektora.
Mam nawet taką, ale w EDC chcę mieć pełny spill a odcięcie tylko na rowerze, więc potrzeba nieinwazyjnego sposobu.

Jak ktoś tak ma, to poproszę beam, tak z ciekawości jak się wówczas zachowuje te odbite światło i gdzie wystrzeliwuje.
SF L2 XM-L T5 4B
Armytek Wizard WR
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Rozkład światła wygląda dokładnie tak:Obrazek
Zdjęcie jest autorstwa kolegi Kuras77 tylko że przesłona jest z tkaniny a nie z folii alu.
A gdzie idzie to światło to przypuszczam że większość odbija sie i spowrotem wraca do reflektora.
Mi na rower pasuje taki rozkład spill szeroki i mocny spoot którym można daleko świecić nie oślepiając kierowców innych pojazdów.
Awatar użytkownika
wikrap1
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: wikrap1 »

No mi właśnie chodzi o to, że jak te światło wróci do reflektora, to czy się z niego odbija - czy widać gdzieś "O, to tu jest plamka z tego odbitego światła"

Nawet z moją przysłoną część światła odbija się spowrotem i w dolnej części spilla widać jaśnijesze załamanie.

Co do seryjnego dyfuzora - napewno nie 5 sekund. Ja z moim męczę się ze 3 sekundy a ściąga się w ułamkach. Z seryjnym pewnie jest dużo łatwiej, więc przesadziłeś z tymi 5 sekundami :mrgreen:
SF L2 XM-L T5 4B
Armytek Wizard WR
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Gdzieś się musi odbijać bo folia al to nie ciało idealnie czarne które pochłania całe promieniowanie.
Awatar użytkownika
wikrap1
Posty: 355
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: wikrap1 »

Toć właśnie pytam - gdzie :mrgreen:

A ciało idealnie czarne nie istnieje :mrgreen: Chyba, że uznać czarną dziurę za takie ciało. Z empirycznego punktu widzenia jest takim ciałem :razz:
SF L2 XM-L T5 4B
Armytek Wizard WR
xar
Posty: 75
Rejestracja: środa 12 wrz 2012, 12:41

Post autor: xar »

Zamiast zdejmowania koronki i szybki można pomyśleć nad dyfuzorem jak Fenix AD03, następnie przerobić go wycinając część "szkiełka", na pozostałą nakleić od środka folię.
http://www.cnbestprice.com/31325mm-diam ... 14083.html
ODPOWIEDZ