Pewnie przekroczyłeś temp Curie ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_Curie ).Calineczka pisze:Jakie było moje zdziwienie gdy magnesik na skutek potraktowania llutownicą stracił swoje magnetyczne zdolności . W jakiej temperaturze to się dzieje? Czy latarka położona na nasłonecznionym parapecie nie może przestać działać?
Dla magnesów neodymowych wynosi ona około 310 - 340 C (w zależności od materiału). Więc lutowanie może zaszkodzić, słońce - nie. Maksymalna temp pracy magnesów neodymowych jest jednak ograniczona nie temp Cure ale temp topnienia spoiwa które jest użyte do produkcji spieku. Najczęściej max temp to 80-200C.
Dla zastosowań wysokotemperaturowych używa się magnesów alnico, ktorych temp Curie to ponad 800C, dodatkowo mają tą zaletę, że sie nie kruszą ponieważ są produkowane z litego stopu a nie spieków. Są też tzw. magnesy neodymowe wiązane -
do produkcji używa się m.in. żywic epoksydowych - są wtedy odporne mechanicznie.
Temp Curie dla magnesow ferrytowych to około 450C.
Nie bardzo potrafie sobie wyobrazić mechaniczny sposób powrotu do pozycji neutralnej za pomocą sprężynki, jeśli mówimy o obrocie o duży kąt a nie tylko o lekkim odchyleniu.
Nie mówiąc o dowolnym obrocie.
Lepiej do "stopniowania" ruchu pierścienia użyć magnesów na body(pod magnesami z pierścienia), też poodwracanych co drugi - w tes sposób magnesy raz będa nachodziły na siebie jednoimiennymi biegunami i beda się odpychać a stan równowagi (będzie ich więcej niż jeden) będzie w momencie przesunięcia pierścienia tak, że pary magnesów będa zwrócone do siebie biegunami różnoimiennymi.
Co do możliwośći rozmagnesowania karty z paskiem magnetycznym to jest to mało prawdopodobne jeśli uzyte magnesy będą małe i dodatkowo osłonięte aluminium. Zdarzyło się wam w ogołe kiedykolwiek rozmagnesować karte? Mi nie. Takie pole może działać na dyskietki(których nikt i tak już nie używa), gdzie gęstość upakowania danych jest dużo większa. Nie wiem jak pole działa na zegarki mechaniczne, mechaniczne z rezonatorem kwarcowym nie powinny być zakłócane. Chociaż z drugiej strony słyszałem o tym że w najdroższych zegarkach mechnicznych są używane mechanizmy niwelujące wpływ megnetyzmu ziemskiego... No więc dokładność pomiaru czasu może na pewno ucierpieć, zwłaszcza jak ktoś będzie często używał latarki tą samą ręką na której ma zegarek. Czy jednak jest to efekt na tyle mierzalny żeby się nim przejmować - nie wiem. Ale dla dobrze dobranych, niewielkich magnesów myślę, że nie będzie żadnych skutków ubocznych.
K.