Walka z depresją za pomocą światła

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Tomeqp czym była wysłana-pocztą?
Mimo wszystko powinieneś napisać do kolesia-może wyślę Ci drugą,ma zero negatywów więc wygląda na solidnego sprzedawcę...
Kolega miał podobną akcję i sprzedawca wysłał drugi nawet bez przesyłania fotek.
Oprawa fajna-chyba też sobie zakupię nad warsztat się nada. :)
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Wysłane kurierem "siódemka". Kierowca wiedział, że rozwalił przesyłkę, bo się bardzo dziwnie gburowato zachowywał i uciekł aż się kurzyło, ale oderwany od roboty nawet nie miałem chęci na przedłużanie odbioru i sprawdzanie zawartości... Drogie rzeczy to zawsze sprawdzałem, ale tym razem niestety nie sprawdziłem. Pierwszy raz miałem taką sytuację, a bardzo często coś do mnie przychodzi kurierem. Na paczce nie było żadnej informacji, że zawiera szkło.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Mimo wszystko próbuj-koledze przysłali "umywalkę" w proszku... :)
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

dziś zamontowałem 2x 70W w MH w pokoju ~20m^2. Jest jasno i zupełnie radośniej. POLECAM!
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Barwa to /942 pewnie?
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

amisiek pisze:Barwa to /942 pewnie?
tak, oczywiście!

150W mają wyższe CRI niż 70W. amisiek: czy różnica zauważalna jest gołym okiem?

i parę zdjęć (WB na auto, F3.5, ISO=200):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

(za bambusem puściłem zasilanie)

W pokoju jest jaśniej niż na 3x 100W w wolframówkach. Światło jest przyjemnie miękkie, cienie nie są ostre. Mamy czasem wrażenie że światło jest zbyt zimne - "docieplamy" 100W halogenem.


EDIT: za zmuszenie do gimnastyki karku przepraszam!
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

neutrinus pisze:150W mają wyższe CRI niż 70W.
A rx7s (CDM-TD) mają większą wydajność niż G12 (CDM-T). :wink: G12 88lm/W, a rx7s 91lm/W, oczywiście barwy 942.
Pozdrawiam
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Witaj w klubie :D
neutrinus pisze: 150W mają wyższe CRI niż 70W. amisiek: czy różnica zauważalna jest gołym okiem?
Jest. Jeśli świecisz na białą ścianę z bielą tytanową, to widać zafarb (różowy przy Philipsie, niebieskawy przy Osramach), który jest słabszy w 150W. Dla porównania 250tka ceramiczna Philips tego zafarbu nie ma.
Ale i tak to jest świetne światło, żadna świetlówka kompaktowa nie może się równać z MH, a wśród liniowych tylko pojedyncze konstrukcje dają światło tej jakości. Ale nie mają tego kopa liczonego w tysiącach lm.
neutrinus pisze: W pokoju jest jaśniej niż na 3x 100W w wolframówkach. Światło jest przyjemnie miękkie, cienie nie są ostre.
To tak ma być. Wtedy wcale się nie wydaje za jasno. A halogen wydaje się ognikiem przy porządnym MH :)
neutrinus pisze: Mamy czasem wrażenie że światło jest zbyt zimne - "docieplamy" 100W halogenem.
Możesz do tego celu użyć CDM-T Elite 70W /930 (lub odpowiednik Osram HCI-T Shoplight 70W /930). To bdb ciepła lampka, do ocieplania światła się przydaje, zwłaszcza wieczorem.

Edit - możesz jeszcze przechylić trochę reflektor by uzyskać większą plamę na suficie - im bliżej środka pomieszczenia świeci oprawa, tym jaśniej się wydaje. Ćwiczyłem to z naprawdę potężnymi lampami odpalanymi w rogu pomieszczenia i było tak sobie. Obecnie świeci 250W szeroką plamą na środek sufitu i jest OK, jaśniej niż 400W z rogu pomieszczenia.
rx7s (CDM-TD) mają większą wydajność niż G12 (CDM-T). :wink: G12 88lm/W, a rx7s 91lm/W, oczywiście barwy 942.
Coś nie tak. Wg katalogu lampa CDM-T 70 /942 (kod 928084505131) daje 6600lm a zatem ma 92 Lm/W. W drugim katalogu CDM-Td TD 70W/942 RX7s (928084705133) daje 6000lm, co odpowiada 80 lm/W.
Ostatnio zmieniony sobota 15 wrz 2012, 23:26 przez amisiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

amisiek pisze:Coś nie tak.
Tak, moc. :wink: Zakręciłem się i napisałem dla 150W, a kolega ma 70W. Przepraszam za pomyłkę.

PS: Dane wzięte z: CDM-T, CDM-TD

Ja właśnie czekam na moją CDM-TD 150W/942 i się doczekać nie mogę. Ponoć w piątek została wysłana, więc przy dobrych wiatrach w poniedziałek zaświeci. :wink:
Pozdrawiam
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

amisiek pisze: Edit - możesz jeszcze przechylić trochę reflektor by uzyskać większą plamę na suficie - im bliżej środka pomieszczenia świeci oprawa, tym jaśniej się wydaje. Ćwiczyłem to z naprawdę potężnymi lampami odpalanymi w rogu pomieszczenia i było tak sobie. Obecnie świeci 250W szeroką plamą na środek sufitu i jest OK, jaśniej niż 400W z rogu pomieszczenia.
jak tak przechylam to z korytarza mocno razi :)

jeszcze raz: Koledzy dziękuję za kawał dobrej wiedzy, teraz mam porządne oświetlenie :)

Co zrobić z starymi "żarówkami" do MH? Oddać do pojemnika na świetlówki w castoramie?
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

neutrinus pisze: Co zrobić z starymi "żarówkami" do MH? Oddać do pojemnika na świetlówki w castoramie?
Wystaw na Allegro, może ktoś potrzebuje używek za grosze. Oddaj Kolegom z Forum do eksperymentów z lampkami HQI. W ostateczności do utylizacji;)
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

A ma ktoś może pomysł na zaizolowanie boków oprawki rx7s? U mnie ona niestety wystaje poza konstrukcję, a na blaszkach występuje napięcie niebezpieczne. Tabliczka ostrzegawcza to ostateczność. :wink: Widziałem w internecie takie kapturki/zaślepki, ale u nas raczej niedostępne. Poxilina też nie wytrzyma temperatury.
Pozdrawiam
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Tej temperatury raczej nie wytrzyma na dłuższą metę żaden plastik. Być może jakiś kawałek laminatu poliestrowo-szklanego, ale ciężko tu cokolwiek wykombinować.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

W takim razie albo wynajdę jakąś obudowę na całą lampę, albo przykleję tabliczkę ostrzegawczą i tyle. I tak będę jedynym użytkownikiem tego ustrojstwa, a lampa będzie stać na szafie.

Dzisiaj dostałem źródło światła i układ elektroniczny. :wink: Zdjęcia będą wieczorem. Miałem jakieś problemy ze stykiem i odpaliło dopiero po kilku minutach prób, a już myślałem, że ballast uszkodzony. Muszę przyznać, że to zdecydowanie najlepsze sztuczne źródło światła jakie widziałem. Takie słońce, tylko że w domu. :razz:
Pozdrawiam
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Widzę, że każdy kto odpala CDM-T czuje to samo co ja. Takie łoooo :D
Ja odpaliłem u siebie 4 na raz. To jest moc :) 5 nie mogę, brak piątego układu do zapalenia :D
ODPOWIEDZ