Raspberry Pi - taki fajny hardware

....nie pasujące gdzie indziej...
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

*Sprzęt fajny ale mało udokumentowany, a i linki na stronce nie działają wszystkie.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Zaczyna robić się ciekawie - Sony bierze się za produkcję R-Pi na wyspach brytyjskich (a konkretnie w Pencoed, Południowa Walia). Na razie mają podpisaną umowę z Farnellem na 30000 szt. R-Pi Rev 2.0 miesięcznie. Cena może nieco spaść, ale niedużo i na pewno nie od razu. Więc mamy europejski komputer produkowany w Europie :D
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Niewielkich rozmiarów miniaturowy komputer Raspberry Pi od swojej premiery zdobył spore grono nabywców, którzy sprawiali, że twórcy nie nadążali z realizacją zamówień na kolejne egzemplarze. Fenomen konstrukcji i ogromna popularność modyfikacji sprawiły, że producent udostępnił opcję Turbo Mode - odpowiedzialną za podkręcanie procesora.

Do tej pory fani podkręcania podzespołów komputerowych lub osoby zwyczajnie pragnące nieco przyspieszyć "malucha z procesorem ARM" korzystały z opcji ręcznej edycji pliku konfiguracyjnego "config.txt", w którym możliwa była zmiana parametrów pracy urządzenia, w tym zwiększenie częstotliwości pracy procesora. To jednak wiązało się z utratą gwarancji, gdyż każde takie działanie zostawiało ślady w sticky bit. Takie działanie miało zapobiegać przyjmowania w ramach gwarancji, uszkodzonych z powodu przesadnego overclockingu urządzeń.

Nieumiejętne podkręcanie procesora w Raspberry Pi mogło spowodować jego uszkodzenie, przegrzanie, zmniejszenie żywotności oraz zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Twórcy z Fundacji Raspberry Pi, która prowadzi działalność charytatywną, przygotowali dla wszystkich zapaleńców specjalną opcję Turbo Mode. Tryb to w zasadzie zmodyfikowana wersja oprogramowania zawierająca raspi-config, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe zwiększenie taktowania procesora.

Układ ARM montowany w Raspberry Pi to konstrukcja Broadcom BCM2835 SOC typu ARMv6 (ARM11), pracująca domyślnie z zegarem 700 MHz. Twórcy umożliwili wybranie jednej z pięciu opcji podkręcenia układu, ostatnia opcja zwiększa jego częstotliwość do wartości 1 GHz.

Co ważne podkręceniu oprócz procesora może ulec również zintegrowany w układzie procesor graficzny GPU i pamięć operacyjna. Według fundacji tak podkręcony układ nie wykazuje wyraźnych śladów zmniejszonej żywotności. Zapotrzebowanie na energię elektryczną również nie daje się we znaki, gdyż układ zostaje automatycznie przetaktowany do ustalonej wartości jedynie, gdy zajdzie taka potrzeba. Należy także pamiętać, że w ten sposób podkręcony układ nie traci swojej gwarancji.

Według przeprowadzonych analiz podkręcony układ do 1 GHz w testach przynosi do 52% wyższą wydajność. Twórcy jednak przypominają, że do dobrego overclockingu potrzeba odpowiednio mocnego zasilacza, przed podjęciem operacji przetaktowania należy zadbać o odpowiedni zapas mocy, a po samym wykonaniu operacji sprawdzić stabilność zestawu. Do tego celu polecana jest gra FPS - Quake 3. Kolejnym z ograniczeń jest temperatura, w przypadkach, kiedy czujnik zanotuje temperaturę przekraczającą 89 °C, częstotliwość pracy procesora zostanie przywrócona do wartości domyślnej.

Jednocześnie do konstrukcji Raspberry Pi udostępniono zbiorczą aktualizację oprogramowania. Dystrybucja polecana przez twórców - Raspbian (bazująca na Debianie) zawiera w najnowszej odsłonie oraz ciągłych aktualizacjach opcję Turbo Mode, obsługę dla wszystkich urządzeń USB WiFi w standardowym drzewie Linuksa, powoduje optymalizację pracy sterownika USB, dzięki czemu wydajność portów wzrosła o około 10% oraz dodaje dwa nowe aplety do lekkiego domyślnego środowiska graficznego LXDE.

Ci, którzy dopiero zaczynają korzystać z Raspberry Pi, mogą pobrać nową wersję systemu Raspbian wzbogaconą o nowe funkcje, natomiast osoby już posiadające urządzenie, mogą dokonać zwykłej aktualizacji z poziomu centrum oprogramowania lub wydając polecenie "apt-get update && sudo apt-get upgrade". Warto jeszcze przypomnieć, iż dla urządzenia Raspberry Pi dostępne są inne systemy operacyjne jak Debian "Wheezy", Arch Linux ARM, QtonPi, OpenELEC, Raspbmc, XBian oraz nieoficjalnie Ubuntu ARM, Fedora ARM, Mageia ARM czy też jak obecnie opracowane wersje: Google Android 4.0.4, a także webOS 1.0.

Już niedługo do sprzedaży trafi także nowa rewizja konstrukcji - ver2, wprowadzająca kilka zmian.

Potestuje jak zakupię nowy zasilacz , aktualny mam 700mA a zalecany to 1.2A
elektroda.pl
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Nowa rewizja już jest dostępna od jakiegoś czasu, właśnie taka płytka Made in UK mi się ostatnio trafiła. A i szybko wysłali, bo w pierwszy dzień roboczy po zamówieniu. Póki co nic nie robi, bo "oryginalna" ładowarka Nokii padła po jakimś kwadransie pracy z RPi, czekam na nową. Jak przyjdzie to potestuje się Malinkę :D
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

Gonza pisze:Nowa rewizja już jest dostępna od jakiegoś czasu, właśnie taka płytka Made in UK mi się ostatnio trafiła. A i szybko wysłali, bo w pierwszy dzień roboczy po zamówieniu. Póki co nic nie robi, bo "oryginalna" ładowarka Nokii padła po jakimś kwadransie pracy z RPi, czekam na nową. Jak przyjdzie to potestuje się Malinkę :D
farnell?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Co ciekawe po dokładnie 3 miesiącach od zakupu RS components dziś wysłało moje pierwsze zamówione Rasp - niby 5 dni ma iść :) ciekawe czy to będzie rev2.

Wczoraj i dziś miałem trochę czasu na większą zabawę z Rasp, stwierdzam że za tą kwotę to świetny sprzęt.

Bawiłem się większość czasy XBMC czyli Openelec , w najnowszym obrazie wszystko co potrzebne działa bezproblemowo.
Szczególnie ciekawa opcja dodana ostatnio to protokół CEC czyli sterowanie urządzeniami po HDMI, spisuje się doskonale choć pewnie minimalne opóźnienia w stosunku do sprzętowej klawiatury można zauważyć.

Masa wtyczek dla XBMC pozwala na naprawdę dużo funkcjonalność , TV również działa TVNplayer / IPLA itp za pomocą repository.smuto-1.2.0.zip bo niestety dedykowany plugin polishtv nie działa na dystrybucji Openelec.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

To pewnie i ja swoją sztukę niebawem dostanę :] (zamawiałem w czerwcu)
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

neutrinus - Tak, RPi kupione w Farnellu 15 września, wysłali 17-ego, w domu miałem dzień później. Ciekaw jestem jak oni to wysyłają, bo za pierwszym razem, na przełomie lipca i sierpnia wysłali mi kurierem po tygodniu od zamówienia, potem na koniec sierpnia zwykłym listem po 2 tygodniach od zamówienia, a teraz znów kurierem.

Swoją drogą Ci co zamówili w RS to chyba włosy z głowy rwali, tyle czasu czekać...

Ładowarka "Nokii" była z allegro, odesłałem, mają wymienić.

Tyle co zdążyłem odpalić Raspbiana i wejść na parę stron internetowych żeby sprawdzić, czy da się po www śmigać jako tako. Kartę mam Goodram 8GB SDHC Class 10 z allegro w cenie 21 zł.

Szkoda że zniknęło polskie forum o Malince, przydałoby mi się jako żem linuxowy noob :D

PS. Teraz tak czytam na Element14 że RS ma zacząć produkcję rev 2 dopiero 1 października, więc pewnie dostaniecie płytki jeszcze z pierwszej rewizji.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Zakładając ten temat nie spodziewałem się takiej popularności , widzę jednak że oprócz świecących zabawek lubicie także i te bardzie zaawansowane :mrgreen:

Jeśli będzie nadal zainteresowanie to może powstać nowy temat o poradach i newsach dotyczących Rasp bo w sumie to już jakiś czas temu chciałem to zrobić :)
elektroda.pl
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

krzycho123 - taki temat może się przydać jak najbardziej, bo widzę że siedzisz w temacie, a na pewno będę chciał również wypróbować Openelec. Właściwie to z założenia RPi miało mi właśnie służyć jako media center w połączeniu z 22-calowym monitorem LG. Zawsze to choćby minimalne zużycie energii w porównaniu do stojącej na biurku kobyły na Core2Duo :D
Zresztą zobaczymy do czego malinka mi się przyda, dobrze by było jakby czasem jakiegoś torrenta ściągnęła, czy pomogła pocztę sprawdzić.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

W związku duża liczbą postów w tym temacie proponuje przenieść dyskusje na wszelkie tematy związane z Raspberry do nowego tematu.

Zapraszam > http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=93079#93079
elektroda.pl
Zablokowany