Grega modyfikacja Solarforce L2P, moduł XM-L U2 1C, T5 4B

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Mazik
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 18 lip 2011, 14:52
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Mazik »

Wczoraj odebrałem od Grega Swoja SF i powiem jestem mile zaskoczony jakością za tą cenę <spoko> a moc wraz ze skupieniem jest "zacna" :mrgreen:
wojtasss75
Posty: 49
Rejestracja: czwartek 01 paź 2009, 17:55
Lokalizacja: Kętrzyn

Post autor: wojtasss75 »

tOmki pisze:
wojtasss75 pisze:Nie mogę znależć co to za kleista i bezbarwna substancja ,która to Greg posmarował głowicę latarki.Może ktoś wie coś wiecej??
Klej do gwintów Loctite. Ale, który numer to nie wiem.
.


Jeżeli to klej to czemu dalej sie klei i dlaczego wymazana jest po bokach cała piguła.Może to jakiś specyfik do odprowadzania ciepła???
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Kleje typu loctite mają to do siebie, że póki nie odetniesz im dopływu powietrza nie twardnieją. Oczywiście zależy to też od rodzaju. Generalnie jeśli jakaś część będzie po za gwintem, nie zastygnie.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

wojtasss75 pisze:
tOmki pisze:
wojtasss75 pisze:Nie mogę znależć co to za kleista i bezbarwna substancja ,która to Greg posmarował głowicę latarki.Może ktoś wie coś wiecej??
Klej do gwintów Loctite. Ale, który numer to nie wiem.
.


Jeżeli to klej to czemu dalej sie klei i dlaczego wymazana jest po bokach cała piguła.Może to jakiś specyfik do odprowadzania ciepła???
Nie jest to klej. tOmki, kto klei głowicę z body? :)

Smar silikonowy.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Mój błąd. Tak to jest jak się nie czyta do końca pytań - kiedyś wspominałeś że dajesz gdzieś Loctite i tak jakoś głupio skojarzyłem.
xihaves
Posty: 1
Rejestracja: piątek 25 maja 2012, 11:43
Lokalizacja: Łódź

Post autor: xihaves »

Witam jestem nowy na forum i przymierzam się do kupna L2P lecz przed tym chciałem zapytać czy istnieje możliwość zasilania latarki przez koszyk w bateriami 3xAAA ?? i czy latarka posiada zoom ??
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Witaj na forum, pozwolę sobie wyręczyć gospodarza wątku i odpowiem: "gregowa" L2P nie ma zooma i nie da się jej zasilić 3xAAA.

xihaves, latarki z zoomami raczej sobie odpuść bo zoom praktycznie generuje tylko straty strumienia światła, a trzy ogniwa AAA są zbyt mało wydajnym źródłem zasilania i nie da się z nich wycisnąć tyle energii aby dioda XM-L (właśnie taka siedzi w omawianej L2P) w pełni pokazała na co ją stać. ;)



_
szmarek
Posty: 24
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 08:34
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: szmarek »

xihaves pisze:Witam jestem nowy na forum i przymierzam się do kupna L2P lecz przed tym chciałem zapytać czy istnieje możliwość zasilania latarki przez koszyk w bateriami 3xAAA ?? i czy latarka posiada zoom ??
Witaj, jako że pora mało forumowa (mało ludzi) mam chwilę to pozwolę sobie w imieniu bardziej doświadczonych kolegów odpowiedzieć Ci.
Można kupić koszyki na 3xAAA o rozmiarze akumulatora 18650 czyli takim jakim zasilana jest min. L2P. Tylko porównaj sobie różnicę pojemności = różnicę długości świecenia pomiędzy AAA a 18650, jest to od ponad dwu do prawie trzykrotnie dłuższego czasu świecenia na korzyść 18650.
Zoomu w L2P nie ma. Większość ludzi tu na forum bardzo gani zoomy w latarkach. Mnie akurat to odpowiada. Inna rzecz to taka, że zoom może być w lampce która nie ma za dużo lumenów wiąże sie to z trudnością odprowadzenia ciepła z diody.
Więc podsumowując: latarki "dla dorosłych" są zasilane jedną lub kilkoma 18650 lub podobnymi oraz brak im zoomu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

szmarek pisze:
xihaves pisze:Witam jestem nowy na forum i przymierzam się do kupna L2P lecz przed tym chciałem zapytać czy istnieje możliwość zasilania latarki przez koszyk w bateriami 3xAAA ?? i czy latarka posiada zoom ??
Witaj, jako że pora mało forumowa (mało ludzi) mam chwilę to pozwolę sobie w imieniu bardziej doświadczonych kolegów odpowiedzieć Ci.
Można kupić koszyki na 3xAAA o rozmiarze akumulatora 18650 czyli takim jakim zasilana jest min. L2P. Tylko porównaj sobie różnicę pojemności = różnicę długości świecenia pomiędzy AAA a 18650, jest to od ponad dwu do prawie trzykrotnie dłuższego czasu świecenia na korzyść 18650.
Zoomu w L2P nie ma. Większość ludzi tu na forum bardzo gani zoomy w latarkach. Mnie akurat to odpowiada. Inna rzecz to taka, że zoom może być w lampce która nie ma za dużo lumenów wiąże sie to z trudnością odprowadzenia ciepła z diody.
Więc podsumowując: latarki "dla dorosłych" są zasilane jedną lub kilkoma 18650 lub podobnymi oraz brak im zoomu.
Pozdrawiam
Kolego Szmarek muszę zabrać głos gdyż piszesz straszne brednie :| Otóż nie można kupić koszyka na 3xAAA w rozmiarze 18650 gdyż nawet "ściśnięte" obok siebie 3szt. ogniw cylindrycznych o rozmiarze 10440 mają znacząco większą średnicę niż 18mm jakie ma ogniwo 18650. Stąd w latarkach które tolerują obydwa typy zasilania tuba latarki ma średnicę wewnętrzną pozwalającą włożyć koszyk 3xAAA a wkładając ogniwo 18650 używa się adaptera centrującego. Co ma w ogóle zoom do oddawania ciepła? To, że Chińczycy zostawiają dziurę w pigule pod LEDem w konstrukcjach typu zoom wynika tylko i wyłącznie z oszczędności materiału (mniej ścinek, strat materiału i roboczogodzin CNC mamy obrabiając rurę alu niż pełny wałek bądź wprasowany element gdyby tej dziury miało nie być tworząc jakieś "ludzkie" chłodzenie dla LEDa). "Zoom" w wydaniu LED Lensera nie jest wcale zły i można to zrobić porządnie jednak nie w pułapie cenowym 20-50zł dla końcowego odbiorcy :wink:
Sometimes darkness can show you the light
szmarek
Posty: 24
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 08:34
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: szmarek »

Bocian pisze:
szmarek pisze:
xihaves pisze:Witam jestem nowy na forum i przymierzam się do kupna L2P lecz przed tym chciałem zapytać czy istnieje możliwość zasilania latarki przez koszyk w bateriami 3xAAA ?? i czy latarka posiada zoom ??
Witaj, jako że pora mało forumowa (mało ludzi) mam chwilę to pozwolę sobie w imieniu bardziej doświadczonych kolegów odpowiedzieć Ci.
Można kupić koszyki na 3xAAA o rozmiarze akumulatora 18650 czyli takim jakim zasilana jest min. L2P. Tylko porównaj sobie różnicę pojemności = różnicę długości świecenia pomiędzy AAA a 18650, jest to od ponad dwu do prawie trzykrotnie dłuższego czasu świecenia na korzyść 18650.
Zoomu w L2P nie ma. Większość ludzi tu na forum bardzo gani zoomy w latarkach. Mnie akurat to odpowiada. Inna rzecz to taka, że zoom może być w lampce która nie ma za dużo lumenów wiąże sie to z trudnością odprowadzenia ciepła z diody.
Więc podsumowując: latarki "dla dorosłych" są zasilane jedną lub kilkoma 18650 lub podobnymi oraz brak im zoomu.
Pozdrawiam
Kolego Szmarek muszę zabrać głos gdyż piszesz straszne brednie :| Otóż nie można kupić koszyka na 3xAAA w rozmiarze 18650 gdyż nawet "ściśnięte" obok siebie 3szt. ogniw cylindrycznych o rozmiarze 10440 mają znacząco większą średnicę niż 18mm jakie ma ogniwo 18650. Stąd w latarkach które tolerują obydwa typy zasilania tuba latarki ma średnicę wewnętrzną pozwalającą włożyć koszyk 3xAAA a wkładając ogniwo 18650 używa się adaptera centrującego. Co ma w ogóle zoom do oddawania ciepła? To, że Chińczycy zostawiają dziurę w pigule pod LEDem w konstrukcjach typu zoom wynika tylko i wyłącznie z oszczędności materiału (mniej ścinek, strat materiału i roboczogodzin CNC mamy obrabiając rurę alu niż pełny wałek bądź wprasowany element gdyby tej dziury miało nie być tworząc jakieś "ludzkie" chłodzenie dla LEDa). "Zoom" w wydaniu LED Lensera nie jest wcale zły i można to zrobić porządnie jednak nie w pułapie cenowym 20-50zł dla końcowego odbiorcy :wink:
Bocian, masz rację sprawdziłem, 3AAA upakowane obok siebie dają średnicę 22,6 jest to więcej niż 18. Zasugerowałem się latarkami w których zamiennie można wykorzystać wydłużony koszyk ale one są rzeczywiście grubsze (bo dla 18650 dochodzi tulejka)
Co do odprowadzania ciepła to miałem na myśli że ciężko byłoby pigule oddać temperaturę do body poprzez trzy lub cztery skrawki trzech nitek gwintu (ruchoma piguła). Zooma LED Lensera nie znam. W sumie post nic nie wnosi a wprowadza w błąd. Proszę o kasację
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

szmarek pisze: Co do odprowadzania ciepła to miałem na myśli że ciężko byłoby pigule oddać temperaturę do body poprzez trzy lub cztery skrawki trzech nitek gwintu (ruchoma piguła). Zooma LED Lensera nie znam. W sumie post nic nie wnosi a wprowadza w błąd. Proszę o kasację
W zoomach nie ma wcale ruchomej piguły. "Piguła" wkręcona jest na stałe. Tzw. zoom zmieniasz przesuwając głowicę z elementem optycznym czyli przybliżając/oddalając soczewkę płasko-wypukłą od LEDa. Dlatego napisałem, że zoom nie ma nic do chłodzenia :wink:
Sometimes darkness can show you the light
szmarek
Posty: 24
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 08:34
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: szmarek »

Bocian pisze:
szmarek pisze: Co do odprowadzania ciepła to miałem na myśli że ciężko byłoby pigule oddać temperaturę do body poprzez trzy lub cztery skrawki trzech nitek gwintu (ruchoma piguła). Zooma LED Lensera nie znam. W sumie post nic nie wnosi a wprowadza w błąd. Proszę o kasację
W zoomach nie ma wcale ruchomej piguły. "Piguła" wkręcona jest na stałe. Tzw. zoom zmieniasz przesuwając głowicę z elementem optycznym czyli przybliżając/oddalając soczewkę płasko-wypukłą od LEDa. Dlatego napisałem, że zoom nie ma nic do chłodzenia :wink:
W tych modelach http://www.ebay.com/itm/CREE-Q5-3M-240L ... 2308884b41
jest ruchoma piguła, przemieszczająca się trzema nitkami gwintu po wycinkach w body ale z tego nie idzie więcej niż 200 lm dlatego napisałem o kiepskim chłodzeniu
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Acha, tego modelu akurat nie znam więc może być jak piszesz. Dobra koniec Off topa i zaśmiecania koledze Gregowi tematu o jego modyfikacji :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Tak jest, Led Lenser z zoomami radzi sobie chyba najlepiej z wszystkich producentów latarek, ale wyroby tego wytwórcy po za wysokimi cenami mają sporo wad min. zasilanie ...xAAA, no może jeszcze warto wziąć pod uwagę zoomy Romisena, do jakości Led Lensera to im daleko, ale zoomy mają zdecydowanie lepsze niż pozostałe chińskie bez markowe latareczki z zoomem praktycznie w tych samych co Romiseny (przystępnych) cenach.

Panowie teoretyzując to nawet gdyby udało się upchnąć w korpus L2P 3xAAA to (pomijając wydajność przy tej opcji) jakoś takiego zasilania nie widzę przy zastosowanym przez grega sterowniku, bo np. mając połączone 3xAA równolegle otrzymamy 1,2V, zatem będzie ciemno (zabezpieczenie ogniw u grega uaktywnia się przy 2,8V z tego co pamiętam) :?: A w szeregu 3xAAA prądzik oddadzą mizerny.

Edyta: poprawiłem błąd (dzięki cudny za wskazanie).



_
Ostatnio zmieniony piątek 25 maja 2012, 15:02 przez Vigo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

Akusy AAA mają 1,2V, a nie 1,5V...
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
ODPOWIEDZ