Porada w sprawie wyboru.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Funiek
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Porada w sprawie wyboru.

Post autor: Funiek »

Witam,
Prosił bym o pomoc w sprawie wyboru modułu led ( niestety mam małe pojecie w tym temacie). Będzie on wykorzystany jako oświetlenia kamery używanej w jaskiniach wiec fajnie by było abym nie musiał nosić ze sobą wielkiego i ciężkiego aku najlepiej zasilanie typu paluszki( wszystko co ze sobą zabieram jest zasilane paluszkami) czas działąnia wystarczy mi ok 3h i jak najwięcej światła) temp. zbliżona do światła dziennego.
Jak wcześniej wspominałem jestem laikiem, przeglądając forum trafiłem na taki link:
http://www.mrelektronik.com/produkty/led-engine?start=6
i powiem ze było by to najprostsze rozwiązanie dla mnie tylko obudowa i zasilanie
brałem pod uwagę moduły z 3 diodami xpg ale jest ich tam kilka a opisy niezby wiele mi mówią((
Z góry dziękuję za pomoc
Sławek
supeer
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 16 kwie 2012, 11:16
Lokalizacja: Elblag

Post autor: supeer »

dopiero zaczynam zabawę ze "światłem" ale do tej pory czego się dowiedziałem to, to że xm-l da więcej światła niz xp-g.
Na tej stronie którą podałeś w ofercie jest również xm-l
Co do temp:
4300K - biała neutralna
3000K - biała ciepła
Poczekajmy na opinie fachowców:)
Luigi
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 03 lut 2011, 15:35
Lokalizacja: Wawa/Kania Nowa

Post autor: Luigi »

Koniecznie muszą byc paluszki?
Potrzebowałbyś 18 sztuk, aby zasilic moduł 3xp-g i uzyskac czas świecenia ok. 3 godz.
Masz ładowarkę, która naładuje taki pakiet w jakimś w miarę sensownym czasie?
Prościej byłoby zastosowac 4 ogniwa li-ion 18650.
Sky Ray King (XML T6 3C) DRY (XML T5 4B) Zebralight H600 FW (XML) Yezl S7 SS (XPG S2 2T) Ultrafire C3 SS (XML T6 3C) Klon TK35 (XML U2 1C) Solarforce L2P (XML T5 4B) Ultrafire A3 (XRE Q5), LedLenser P5 (XRE) Jetbeam Raptor RRT-0 (XPG R5)
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

Też jakoś nie widzę zasilania tego "paluszkami" to już lepiej jeden akumulator bo wagowo wyjdzie prawie to samo co naście "paluszków", a pojedynczy akumulator naładować łatwiej. Jak ma to być sprzęt mobilny i w miarę lekki to zastosowanie ogniw 18650 (tak jak radzi kolega powyżej) będzie lepszym wyjściem.



_
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Jeśli zdecydujesz się na opcję 3xXM-L na light enginie od MR Elektronika to mógłbym Ci zaoferować kompletne zasilanie do tego: pakiet 8x18650 4s2p 5200mAh (na nowych Sanyo 2600mAh, z wbudowanym balanserem) oraz ładowarkę od 1,8A do 5A różne modele. Nie jest to niestety tania opcja ale na full będzie prawie 3godziny :mrgreen: A full to w zależności od binu diod i chłodzenia jakie zapewnisz nawet 2500-3000lm na emiterach :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Buduję lampki do roweru na modułach LE20XPG i LE26XPG. (moduły już mam)
Zasilanie do tego rodzaju modułów to dwa ogniwa szeregowo (najlepiej 18650). Można stosować do kilku zestawów ogniw łączonych równolegle. Moduły mają bardzo małe rozmiary. Według mojej subiektywnej oceny 4 x XP-G zastepuje 2 x XM-L.
Najprostrze sterowanie za pomocą stycznika.
MR Elektronik będzie miał w ofercie rózne oprogramowania sterujące do modułów. (rózne tryby na stycznik)
Są inne opcje sterowania jak PWM, "spinanie" wielu modułów ze sobą.
Załączniki
IMG_1424.jpg
IMG_1424.jpg (49.46 KiB) Przejrzano 267 razy
LE26XPG65R5-M_2.JPG
LE26XPG65R5-M_2.JPG (40.95 KiB) Przejrzano 267 razy
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Funiek
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Funiek »

Dzieki za odpowiedz.
Ok nie upieram się przy paluszkach ( szczególnie jeśli miało by ich być aż 18( )
jeśli chodzi o obudowę brałem pod uwagę zrobienie czegoś z żywicy+ radiator ponieważ taką obudowę mam na kamerę łatwiej było by mi wszystko spasowac ale juz wiem ze to nie przejdzie wiec pewnie będzie z alu.
Ale nadal pozostaje problem wyboru modułu.))))
ewentualnie z ilu ogniw musiało by sie składać takie zasilanie ?
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Funiek jakie środki zamierzasz przeznaczyć na części i budowę?

Jak ma być porządnie, to tanie nie będzie. Najwięcej będzie kosztować nabycie doświadczenia.
Zobacz Temat. Niekoniecznie taka czołówka.
Zapytaj Midiego o zrobienie coś podobnego z uchwytem na kamerę oraz dobór parametrów do filmowania.
Napewno będziesz zadowolony.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Funiek
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Funiek »

Dzięki,
No cóż najchętniej wykonał bym sam, brakuje tylko wiedzy)) samo poskładanie do kupy to nie problem) przeglądałem twoje światło rowerowe jesli to nie problem to może zapożyczę coś z projektu?
jak na razie z parametrami to mam pod górkę bo tak naprawdę z gotowych wyrobów widziałem tylko panele z diodami 5mm dość duży a mi zależy żeby swiatło było jak najmniejsze.
Na razie chcę wykonać jedno i zobaczyć jaki będzie efekt w terenie) potem bedą refleksje i poprawki. Docelowo myślę ze będe potrzebował najmniej dwie szt. a najlepiej trzy) wiec wszystko przedemną)
A co do środków to widziałem gdzies swiatło na ledach do kamery Go pro za 900zł, patrząc po kosztach części mam nadzieje ze za taką kase uda mi sie zrobić 3szt
Pytanie do Bociana Jaki był by ewentualny koszt ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

300zł liczysz na jeden komplet z zasilaniem, LEDami, optyką, obudową i całą resztą? :o W takich pieniądzach ciężko byłoby się zmieścić z zasilaniem jakie zaproponowałem do lampy 3xXM-L na Light Engine :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
Funiek
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Funiek »

obudowa odpada, wiec pozostaje tylko zasilanie moduł oraz optyka myslałem ze sie zmieszczę((( wszystko zalezy od ceny zasilania )))
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Funiek pisze:obudowa odpada, wiec pozostaje tylko zasilanie moduł oraz optyka myslałem ze sie zmieszczę((( wszystko zalezy od ceny zasilania )))
Tak ale to "tylko" to jest z doświadczenia 80-85% kosztu projektu :roll:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Moduły licz: 140 zł (3 x XP-G) do 170zł (3 x XML). Do tego 8 x 18650 minimum, ładowarka z balancerem, optyka średnio 10 zł do 15 zł. Obudowa alu. okablowanie, sterowanie (stycznik). Trochę wychodzi.

Co do mojego projektu rowerowego, nie ma sprawy z zapożyczaniem rozwiązań.
Obecnie robię coś udoskonalonego. Jak skończę to będzie dokładny opis.
Załączniki
Korpus.png
Korpus.png (488.74 KiB) Przejrzano 197 razy
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Funiek
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 15 lis 2011, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Funiek »

Ok)) a na początek jesli bym użył jako zasilania 12 V akumulatora żelowego ? takowy posiadam ponieważ kiedys dzwigałęm halogen = aku
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Funiek pisze:Ok)) a na początek jesli bym użył jako zasilania 12 V akumulatora żelowego ? takowy posiadam ponieważ kiedys dzwigałęm halogen = aku
I to jest dobry pomysł na początek. Akumulator ~7Ah pewnie koło 80-100zł, ładowarka 40zł. Z doświadczenia nie kupuj takiego (akumulatora) za 40zł bo one są nic nie warte. Porządne zaczynają się od 70-80zł (tylko te ~2.5kg to trochę dużo ale do testów/plecaka jak najbardziej).
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ