Modyfikacja Ultrafire C3 na XP-G

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Ijon
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Modyfikacja Ultrafire C3 na XP-G

Post autor: Ijon »

Nie znalazłem podobnego tematu więc zakładam nowy (chyba że pytania są na tyle banalne że nie warte osobnego wątku).

Mam C3, kupione na DX SKU: 10727. W środku ma XP-E Q5 (a przynajmniej tak jest w specyfikacji) i sterownik 5-trybowy. Chciałbym:

1. zamontować XP-G na MCPCB 14 mm, najchętniej o barwie ciepłej lub białej neutralnej. Czy operacja przeszczepu modułu jest problematyczna czy też sprowadza się do odlutowania i przylutowania 2 kabelków?

2. zamiany refa OP na TINA-XP Oval (latarki używam głównie jako światła rowerowego). Przerabiał to może ktoś? Oryginalny reflektor ma 18 mm średnicy i 11mm wysokości, Tina-XP odpowiednio 16,1 mm (owinięcie taśmą klejącą wystarczy?) i 9,7 mm (może sama sprężynka przy wyłączniku ma wystarczającą tolerancję?)

Co sądzicie o takiej modyfikacji, zwłaszcza czy pkt. 2 ma szanse powodzenia? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj.
Wymiana diody, o ile jest na pasującym PCB sprowadza się właśnie do podmiany, czyli odlutowania kabelków, wstawienia nowej diody i przylutowania kabelków.
Nie możesz zapomnieć o paście przewodzącej ciepło pod diodę :)

Jeśli chodzi o kolimator, to hmm. Sprężynką może i ma taką tolerancję, ale czy gint w głowicy jest do samego końca?
Może być tak, że zabraknie Ci go i nie będziesz mógł wkręcić piguły dalej.
Jeśli tak właśnie będzie, to możesz monety 1gr zeszlifować, połączyć kilka na pastę termo, i wsadzić między diodę a pigułę.
Oczywiście nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale nie mając pod ręką tokarki, oraz nie puszczając w diodę 1A ujdzie :)
Pozdrawiam
DNF
Luigi
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 03 lut 2011, 15:35
Lokalizacja: Wawa/Kania Nowa

Post autor: Luigi »

W swojej C3 mam xm-l w oryginalnym refie i stosowałem ją z powodzeniem jako światło krótkie w rowerze :)
Niedługo będę wymieniał driver to mogę sprawdzić, czy da się bardziej dokręcić pigułę.

[ Dodano: 31 Marzec 2012, 20:06 ]
Piguła ma miejsce na MCPCB 16 mm, więc będziesz musiał wycentrować diodę.
Mam inną wersję, niż Twoja, więc może się nieco różnić.
Sky Ray King (XML T6 3C) DRY (XML T5 4B) Zebralight H600 FW (XML) Yezl S7 SS (XPG S2 2T) Ultrafire C3 SS (XML T6 3C) Klon TK35 (XML U2 1C) Solarforce L2P (XML T5 4B) Ultrafire A3 (XRE Q5), LedLenser P5 (XRE) Jetbeam Raptor RRT-0 (XPG R5)
Ijon
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Ijon »

DNF, wielkie dzięki za informacje i trick z jednogroszówką.

Luigi, wyciągnąłem pigułę i zmierzyłem MCPCB suwmiarką, ma 14 mm. XM-L w oryginalnym refie pewnie też dałoby radę ale ja chcę mieć szeroko po bokach ale niekoniecznie świecić wysoko w górę - stąd Tina-XP.
barney_81
Posty: 58
Rejestracja: wtorek 17 sie 2010, 11:14
Lokalizacja: bialystok

Post autor: barney_81 »

Ja mam właśnie w C3 podmienione Q5 na XP-G, powiem tak: wyszła z tego kaszana i nędza.
driverek mam od grega, 5 trybów, 1A max, zasilanie 14500 lub AA, dioda od edima
1. na max grzeje sie to niemiłosiernie, podejrzewam że puścić na max to i 3min by sie nie dało w ręku utrzymać
2. na 100% 14500 wysusza w niecałe 20min, przy dobrym chłodzeniu podczas jazdy, AA równie szybko schodzi
3. na 35% świeci tez w sumie za krótko, max 40min i też w bezruchu sie dość ciepła robi
wysuszenie ogniwa objawia sie pomrugiwaniem i przełączeniem w niższy tryb, ale jak latarkę wyłączyc i włączyć to znowu poświeci chwilkę ma max i znowu mruga. takim wyłączniem/włączaniem można sie bawić dość długo choć ta chwilka swiecenia większą mocą za kazdym razem trwa coraz krócej.
Właśnie z tego względu nie polecam takiego zabiegu w tej konstrukcji, a może u mnie któryś z komponentów jest walnięty ale nie miałem za bardzo chęci żeby diodkę na q5 podmienić i sprawdzić jak wtedy będzie z czasem świecenie, choć teoretycznie to driver o tym decyduje tak?
Będzie raczej kłopot z umocowaniem kolimatora i uszczelki.
Ijon
Posty: 37
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Ijon »

barney_81, za późno, już zamówiłem diodę i kolimator :-D

Dzięki za ostrzeżenie, jeśli fabryczny driver się nie sprawdzi kupię od fachowca, ale na pewno dający na diodę mniej niż 1A.
ODPOWIEDZ