Lampka głównie na rower

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Ja mam 15-30-60-100%. 15% jestem widoczny, oświetlam i nie oślepiam, 30% oświetlam, 60% i 100% jest ostro.
Dlaczego 15% nie 10% czy 5% Trzba być porządnie widocznym dla aut (jak kierowca zastanawia się co to jedzie i tak świeci to nie rozjedzie rowerzysty).

Reszta jako ukryte do innych celów jak rower, według uznania. Gdy nie ma pamięci trybów i zabezpieczenia termicznego, można zaprogramować wiele trybów dodatkowych. Zobacz Sterownik Led Grega.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

1. Ja bym strobo zrobił mniejsze - max 15%
2. 5% jako oświetlenie drogi to chyba przesada w drugą stronę. 15% powinno być w sam raz. W ogóle 10%-15% to dobry tryb aby był pierwszy w kolejności (w opcji bez pamięci trybów), jest dobry jako EDC i oświetlenie mało wymagającej drogi. Moim zdaniem 3 podstawowe tryby stałe to absolutny max. Nie zaczynałbym od trybu mniejszego niż 15% bo praktycznie zawsze trzeba będzie od razu przerzucić na wyższy. Dlatego tryb niższy moon (max 2%) zrobiłbym przed albo po strobo a nie na początku.
3. W praktyce raczej w trakcie jazdy nie wachluje się trybami zbyt często dlatego ja bym wybrał opcję bez pamięci - jest bardziej intuicyjna bo w każdej chwili wiadomo ile razy trzeba wcisnąć by przejść do pożądanego trybu. Paradoksalnie tryb z pamięcią wymaga...pamiętania przez użytkownika w jakim trybie aktualnie jesteśmy. Miałem wcześniej latarkę gregową z pamięcią - przy okazji zmiany diody poprosiłem o opcję bez pamięci i jest o niebo lepiej :)
Dariusz70 ma tryb 60%, ja bym sobie go darował bo w rzeczywistości praktycznie nie ma różnicy między 100%. Można pójść na kompromis i zrobić 3 tryby stałe 15%, 40% i 100% - dokładnie sam tak mam. Żałuję tylko, że przy zamawianiu zapomniałem o trybie moon bo byłby ideał... :(
tommiyacht
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 16:34
Lokalizacja: Kraków

Post autor: tommiyacht »

Kuras77, ciekawie prawisz, zakladam ze caly czas piszesz o moon i strobo jako trybach podstawowych (nie ukrytych). Jeszcze takie cos, przy wyborze bez pamieci nalezy podac przy zamowieniu trybu "difoltowego" czyli taki ktory ZAWSZE bedzie wskakiwal po wlaczeniu latarki. No wlasnie, i dajmy na to dla takiego konfiga 15-30-60-strobo-moon to 15% jako tryb startowy bedzie ok? no i Kuras77, skoro powiedzmy strobo jest na koncu a piszesz zeby moona dac przed strobo lub za, to jesli bedzie za to automatycznie bedzie jako pierwszy przed 15% wiec to sie troche kłóci, czy zle to kumam.
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

Zapomniałeś o trybie 100% :mrgreen: Przy zamówieniu napisz po prostu: 5 trybów bez pamięci w kolejności - 15% (tryb podstawowy), 30%, 100%, strobo 15%, moon 1%. Do tego typ diody, włącznika i reflektora.
W opcji bez pamięci zmianę trybu zawsze będziesz zaczynał o pierwszego trybu czyli w tym wypadku 15% nawet, jak jesteś w 100%. Czyli by ze 100% przejść do 30% trzeba będzie kliknąć 2 razy. By przejść ze 100% do strobo trzeba kliknąć 4 razy itd. Niby dużo klikania ale wszystko jest logiczne i wyklucza pomyłki spowodowane brakiem wiedzy na temat aktualnego trybu.
Liczba klików = numer trybu.
frozen
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 20:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: frozen »

@Kuras77
Skoro nie ma różnicy między trybem 60 a 100 to osobiście wybrałbym 60 bo wtedy latarka wolniej rozładuje aku, prawda? :)
Spidek
Posty: 37
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 21:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spidek »

Jest różnica między 100% a 60%
Pozdrawiam. Bartek.
Awatar użytkownika
Kuras77
Posty: 375
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuras77 »

frozen, widać, że nie zachorowałeś jeszcze na światełkową chorobę że potrafisz oprzeć się pokusie poświecenia czasami z mocą 100% diody XM-L na 2.8A :twisted:
Spidek, nie napisałem, że nie ma różnicy - to była nadinterpretacja kolegi frozen. Różnica oczywiście jest ale moim zdaniem na tyle mała, że nie ma sensu robić takiego trybu. No chyba żeby latarka dłużej poświeciła.(*)
Wcześniej miałem tryby 20%, 50%,100% ale przy okazji zmiany diody poprosiłem też o zmianę trybów na 15%, 40% i 100% bo różnice między trybami były za małe.


*Oczywiście to wszystko są moje sugestie względem własnych preferencji i nie muszą być zbieżne z oczekiwaniami innych osób :razz:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Panowie, ale też nie przeginajmy w drugą stronę, bo skro nie warto mieć 100% bo niewiele się różni od 60% to 60% też nie warto, bo niewiele się różni od 50%.... itd. ;)
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
krzysiek33
Posty: 215
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:30
Lokalizacja: łódź

Post autor: krzysiek33 »

moim zdaniem tryb 5% jest całkowicie wystarczający do jazdy nocą po mieście czyli drogach w miarę dobrze oświetlonych
strobo mam 20% i zmniejszyłbym chętnie do 10-15% bo po zmroku nie da się tego używać-w nocy po prostu oślepia-wiem bo jechałem naprzeciw swojej lampki, za to w słoneczny dzień jest jak znalazł, ale 15% myślę, że spokojnie też by dało radę.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Pozostaje tylko umówić się z posiadaczem takiej latarki i samemu sprawdzić co komu pasuje. To właśnie na samym początku radził Pyra.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
mik2
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 15:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mik2 »

Każdy świeci tak, jak mu pasuje. Tryb 5% i tak jest kilkukrotnie silniejszy od 90% lampek które mają na swoich rowerach inni rowerzyści (przynajmniej w warszawie :).
Kiedy droga jest oświetlona dobrze, to nie ma sensu wg mnie świecić mocniej niż tak aby było nas widać. Oczywiście zależy też po jakich drogach jeździmy - podejrzewam, że w mniejszych miejscowościach nie trafia się za często na ścieżki tak oświetlone, aby można czarną nocą bezpiecznie przejechać, nawet bez światła. W tym wypadku branie tak niskiego trybu jest faktycznie zbędne.
Co do pamięci trybów - ja mam, i mi pasuje. Jak potrzebuję na chwilkę latarkę wyłączyć, i po minucie znów uruchomić, to startuje mi ten sam tryb - dla mnie to wygodne, ale ta kwestia jest chyba jednak mocno indywidualna.

Co do pytania o strobo 25% - w zasadzie nie używam, więc niewiele mogę powiedzieć. Nigdy jeszcze nie jeździłem ze strobo na przodzie, mam tak dla zasady jakby było kiedyś potrzebne, jako tryb ukryty więc nie przeszkadza : )

@up - jakby ktoś chciał, to mogę lampkę na terenie południowej warszawy zaprezentować ;)
frozen
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 20:43
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: frozen »

@Kuras77
Nie zrezygnowałbym z trybu 100% bo po tym wszystkim co tutaj czytam i oglądam nie mogę się doczekać aby go samemu wypróbować ;)
Ale skoro stwierdzasz (nie tylko Ty), że różnica między 100 a 60 jest mała dlatego zamiast 60 wybiorę 55. Mam nadzieję, że taki tryb pozwoli na nocną jazdę po leśnych ścieżkach przy ok 25-35km/h a przy okazji wydłuży czas zabawy o kilkanaście minut :P

Jestem już praktycznie zdecydowany teraz tylko kwestia kolejności trybów.
Myślę, że najlepiej dla mnie będzie tak:
5 (podstawowy) jazda zmierzch po oświetlonych ścieżkach rowerowych, chodnikach, ulicach
25 - jazda nocą po jw.
55 - jazda w totalnych ciemnościach
100 - przychodzi mi do głowy tylko nocne grzybobranie... :mrgreen:
+ ukryte
strobo 15 na dzień
moon 1

Mam też małe pytanie odnośnie zakupu ogniw, czy takie byłby dobrym wyborem - http://allegro.pl/li-ion-ogniwo-bateria ... 42276.html ?
Nie stać mnie teraz na zakup 2ch markowych aku dlatego planuję zakup 2-3ch typu jak w linku.
tommiyacht
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 16:34
Lokalizacja: Kraków

Post autor: tommiyacht »

podbijam, tez jestem zainteresowany tymi samsungami, dziwne jest to ze identyczne na fotoenergii są po 20pln/szt
mantech
Posty: 166
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mantech »

Można tylko podejrzewać że Fotoenergia sprzedaje nowe :?: ,niekoniecznie świeże ale w każdym razie nie porozbiorkowe z baterii laptopowych :?:
tommiyacht
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 16:34
Lokalizacja: Kraków

Post autor: tommiyacht »

w takim razie wezmę chyba te z fotoenergii , taniej nie będzie.
ODPOWIEDZ