Tikka Plus Nichia Mod

Oświetlenie montowane na głowie
flybane
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 14:51
Lokalizacja: Gliwice / Kraków

Tikka Plus Nichia Mod

Post autor: flybane »

Witajcie!
Chciałem się pochwalić efektem małej renowacji mojej starej, wysłużonej czołówki Tikka Plus ;)
Cała modyfikacja polegała na wymianie fabrycznych diod na Nichia NSPW500GS-K1-W-b1/b2. Nie zmieniałem przy tym rezystorów ani żadnych innych bebechów - tylko wymiana diod 1:1.
A oto efekty (zdjęcia wykonane przy takim samym balansie bieli, na tych samych eneloopach bez doładowywania):

Porównanie numer 1 - górne przed, dolne po (f/3,5; czas 3s):
Obrazek

Porównanie numer 2 - górne przed, dolne po (f/3,5; czas 1s):
Obrazek

Jest nieźle, a moja Tikka dostała nowe życie ;) Szkoda tylko, że zauważyłem lekkie pęknięcie korpusu, ale mam nadzieję, że jeszcze trochę posłuży ;)
Ostatnio zmieniony czwartek 08 mar 2012, 19:13 przez flybane, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Ładnie.

Czasy ekspozycji pomyliłeś chyba ;)
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
flybane
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 14:51
Lokalizacja: Gliwice / Kraków

Post autor: flybane »

No jasne, dzięki! Już poprawiam ;)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

flybane, fajnie wyszło, gratuluję i radochy z używania nowej czołówki życzę :-)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Tikka Plus Nichia Mod

Post autor: marmez »

Witaj. Miłego używania jednego z moich ulubionych latarek - właśnie taką noszę zawsze w kieszeni spodni :) i też w takim modzie - na tych diodach.
flybane pisze:Szkoda tylko, że zauważyłem lekkie pęknięcie korpusu, ale mam nadzieję, że jeszcze trochę posłuży ;)
Na 3 te modele, które przeszły przez moje ręce 2 miały z problemy z pękaniem obudowy, obie kleiłem używając maty/płótna z włókna szklanego + jakiegoś kleju epoksydowego

Poniżej pierwsze klejenie tego typu, kolejne były ładniejsze - miały płótno zamiast tej sieczki - tzn. to włókno tkane prostopadle - ładniejszy efekt - prawie jak kewlar ;)

Obrazek Obrazek

Jak to robię? Przygotowuję powierzchnię - papier ścierny i odtłuszczacz (benzyna ekstrakcyjna albo alkohol).
Wstępnie pęknięcie kleję jakiś cyjanoakrylanem (kropelkna itp) (jeżeli się da, nieraz trzeba wyjąć bebechy żeby zniknęły naprężenia).
Później nakłądam rozrobionę żywicę (ja miałem jakiś dość drogi klej do plastkików (ABSów i nie tylko - dobrze klei plastiki i mocno śmierdzi, takie dwie strzykawy w Leroy za ok 25zł, starczyło by na 10 x Tikka ), na żywicę matę/płótno, podociskam dokładnie, żeby klej wyszedł (w rękawiczkach lateksowych) na tę masę, żeby wyrównać naciągam mocno folię taką jak strech, czy folia do żywności, dzięki temu zyskuję gładką (dość) powierzchnię i naturalne zaokrąglenia.
Po stwardnieniu kleju trze za dużo wyszło, to przycinam skalpelem. Wytrzymałość po takim klejeniu jest znacznie większa niż oryginalnej obudowy ;) Estetyka oczywiście mniejsza, no ale latarka działa :)

Pozdrawiam

ps. jak by ktoś chciał, mogę zrobić zdjęcia drugiej latarki klejonej za pomocą troszkę ładniejszej tkaniny ;)
ODPOWIEDZ