Fenix HL21

Oświetlenie montowane na głowie
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Fenix HL21

Post autor: heniekkrol »

Nie będę skrobał pełnej recenzji bo jest takich już sporo i generalnie uczciwie prezentują lampkę.
Chciałbym zwrócić uwagę na dyfuzor, bo co do niego było sporo uwag.
Nie wiem czy zmiana to nowość czy już czas jakiś temu to wprowadzili. Fakt jest taki, że dostępne w sieci recenzje i opinie odnoszą się do starszej wersji.
Pierwsza sprawa - rażące refleksy z dolnej krawędzi dyfuzora. Problem rozwiązał Fenix chowając szkiełko dyfuzora w rant obudowy tegoż. Proste i skuteczne rozwiązanie.
Secundo - efektywność rozproszenia. Czy tutaj też coś grzebali ? Nie znaju, starszej wersji w łapach nie miałem, ale dla mnie dyfuzor spisuje się b.dobrze. Widziałem kilka fotek w sieci, które faktycznie ukazywały symboliczną wręcz różnicę po zastosowaniu dyfuzora.
Ponizej fotki; światło jest ładnie i szerokaśnie rozłożone bez jasnego dominującego punktu.
Wydaję się, że fenix odrobił lekcję i wprowadził pożądane zmiany.

Lampkę kupowałem głównie z myślą o biegach. Pierwsze testy pozytywne. Dyfuzor pozwala na częste zmiany kieruku,skręty i komfortowe omijanie przeszkód, ( widać b.dużo po bokach - w terenenie jest to szczególnie istotne )
Zasięg throwera więcej niż konkretny. Polecam do porównań http://fonarik.com/test/indexen.php?mod ... e=1&mode=0
61g. (korpus z aku) pozwala jescze komfortowo biegać na jednym pasku; nie zsuwa się na czoło .Jak dla mnie powyżej 90g. na czole wymaga górnego pasa (przy dynamicznym biegu).

Do biegania mogę w pełni polecić. Za te pieniądze ( mi wyszło 111zł. ebay i 13 dni czekania ) na dziś chyba nie ma konkurencji. Co do innych zastosowań - nie wiem, nie znam się. Wspinacze mają pewnie inne priorytety, grotołazi jeszcze inne.

Przebiegi. Zanotowałem 55min. na pełnym HIGH, potem przechodzi w MED. Na MED 3h. Rezultaty nie powalają w kontekście deklarowanych i odbiegają też od tego co pisali inni userzy i recenzenci. Odpowiednio 1h20min. i bodajrze 4h.30min.
Skąd różnica ?
Mam nadzieję, że doświadczeni lampkowcy pomogą.
Czy to spracowane aku ? Używam 3,4-letnich Eneloopów HR-3UTG. Nie były jakoś katowane ze 150 cykli ładowań to chyba góra. Ładowarka je rozjechała ? ( model Whiteenergy by 4World )

parametry zdj. 4sec. / 4 f

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
flybane
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 14:51
Lokalizacja: Gliwice / Kraków

Post autor: flybane »

Mam pytanie odnośnie tej czołówki - czy ktoś z Was pisał jakąś recenzje tego wynalazku? Jak to wygląda w środku i co to w ogóle jest warte. Bo nie mogę znaleźć w sieci rzetelnych informacji...

Zastanawiam się nad wyborem miedzy trzema czołówkami w tej klasie:
- Princeton Tec EOS 70
- Fenix HL21
- Black Diamond Storm

Którą wybralibyście z pośród tego? A może pominąłem jakiegoś kandydata o którego istnieniu nie wiem?

Gdyby jeszcze powstało coś podobnego z czerwonym mrugającym światłem tyłu...
Awatar użytkownika
Ragrastin
Posty: 143
Rejestracja: piątek 11 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ragrastin »

Fenix HL21

Reszta to produkcje dogorywających firm o dużej renomie jednak kiepskiej technologii
flybane
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 14:51
Lokalizacja: Gliwice / Kraków

Post autor: flybane »

Mówisz, że Fenix HL21 lepszy od PT? Bo BD to też jakoś nie ufam w kwestii czołówek...
Awatar użytkownika
Ragrastin
Posty: 143
Rejestracja: piątek 11 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ragrastin »

Black diamond jest na schyłku swojej formy, jeżeli chodzi o czołówki to są bardziej zacofani niż gospodarka Polski
Princeton Tec ma się lepiej jednak skupia się na czołówkach dla specjalistów o ciekawym wyglądzie i nic poza tym, bebeszki z przed 3-4 lat.
Fenix - wiadomo gdzie produkowany, jednak jest bardzo dobrej jakości i "idzie z duchem czasu" obecnie dużo bardziej zaawansowana technologia niż Petzl, nie ma konkurentów w tym przedziale cenowym prócz amatorskich wyrobów.
Klasa(i kasa) wyżej - Spark
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

Jak myślicie, warto pobawić się w moda hl21 XP-E > XM-L ? Czy niebyłoby problemów ze sterowaniem ? W trybie max jest 90lm czyli jakieś niecałe 300mA. Przy 300mA xm-l ma inne parametry.
Jak zachowywałby się układ przy zamianie ledów.
xm-l 0.3A / 164lm / 2,786 Vf /
xp-e 0.3A / 99lm / 3.10 Vf
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Jeśli sterownik ma dobra kontrolę prądu to latarka będzie praktycznie do granicznego napięcia aku świecić z "pełną" mocą
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: heniekkrol »

Ok, dzięki. Co z czasem działania i mocą; można przewidzieć czy ew. i ile byłoby uzysku ? I jak wpłynie inny rozmiar emitera ( xm-l większy ) na beam.
macgap90
Posty: 401
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2011, 12:02
Lokalizacja: Głowno

Post autor: macgap90 »

Jeśli pobór prądu się nie zmieni to i czas pracy się nie zmienia. Ilość światła się zwiększy, bo i sprawność XM-L jest większa niż XP-E. Jeśli chodzi o beam to zobaczysz jak zamienisz diody. Pewne jest to, że XM-L świeci szerzej niż XP-E.
Mr.P
Posty: 30
Rejestracja: piątek 08 lut 2013, 11:37
Lokalizacja: NET

Re: Fenix HL21

Post autor: Mr.P »

Dzięki za wartościową recenzję, mam jedno pytanie odnośnie tego co napisałeś
heniekkrol pisze:Fakt jest taki, że dostępne w sieci recenzje i opinie odnoszą się do starszej wersji.
Czy masz na myśli Fenix HL21 i Fenix HL21 R2? R2 jest nowszą wersją?
Jeśli nie to jak poznać/odróżnić przy kupnie tej czołówki starszą wersję od nowszej?
heniekkrol
Posty: 47
Rejestracja: sobota 22 sty 2011, 20:12
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Fenix HL21

Post autor: heniekkrol »

Mr.P pisze: Czy masz na myśli Fenix HL21 i Fenix HL21 R2? R2 jest nowszą wersją?
Jeśli nie to jak poznać/odróżnić przy kupnie tej czołówki starszą wersję od nowszej?
Mówiąc o nowszej wersji miałem na myśli tą, zawierającą już nowy dyfuzor. Czy zmiana dyfuzora pokrywała się ze zmianą oznaczeń (na R2), nie wiem. Starszy dyfuzor wygląda tak:
http://images.knifecenter.com/thumb/295 ... D401aa.jpg
nowszy jak na moim zdj.
Mr.P
Posty: 30
Rejestracja: piątek 08 lut 2013, 11:37
Lokalizacja: NET

Post autor: Mr.P »

OK, wszystko jasne. Dziękuję za pomoc i wyjaśnienie tej kwestii.
ODPOWIEDZ