Uszkodzony driver poprzez odwrotnie przyłożone zasilanie.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Przepraszam, zły pomiar. CB jest 0.54V a BE jest 0V. Na CE mam 0.54V. Mowa teraz o tranzystorze kluczującym przetwornicę.
Ten tranzystor obok: CB:1,98V BE:1,98V CE:0V.
Tranzystor kluczujący jest sterowany przez tego scalaka obok procka, z 5 nóżki przez rezystor. Nie wiem co to za scalak, ma zdrapane oznaczenia. Nóżki zasilające to: 1-Vcc 8-GND
Obydwa są w obudowie SOT23
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Mikołaju, to znajdź w układzie to miejsce które powoduje, że nie masz napięcia zasilającego na układzie LT. Musisz "prześledzić" którędy "idzie" minus zasilania i plus zasilania, poprzez jaki układ/układy czy też elementy ów plus zasilania trafia, a raczej powinien trafić do LT. Skoro nie masz po podłączeniu zasilania żadnego napięcia na LT to COŚ go nie przepuszcza. Musisz TO znaleźć.
rolba
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 17 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: rolba »

Witam wszystkich użytkowników forum. Mam nadzieję, że będzie mi się z wami dobrze współpracować. Jestem z Gdańska i interesuję się elektroniką. Wierzę, że wniosę swój mały wkład do bazy wiedzy forum!

Sprawdź miernikiem na opcji testu ciągłości obwodu, czy nie masz zwarć na kondensatorach. Jak znajdziesz jakieś zwarcia, to wyszukaj, jak takowe idzie. Jak natkniesz się na klucza, to go odlutuj i sprawdź ponownie, czy zniknęło. Możesz wlutować zworę w miejsce tego klucza, by szukać dalej. Wszystko oczywiście na wyłączonym zasilaniu :). Tej metody nauczyłem się w serwisie laptopów. Powodzenia.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Zwarć na kondensatorach nie ma. Jeden z przewodów opisanych jako E+ wychodzi z bliżej nieokreślonego scalaka z 3 jego nóżki.
Oznaczenie jako E- idzie prosto z minusa akumulatorka, a trzeci kabelek to sterowanie z tranzystora.
Więc rozumiem, że to coś nie tak z tym scalakiem ze zdartym oznaczeniem, od którego wychodzi kabelek do E+ drugiej płytki tak?
Pozdrawiam
DNF

Edycja.
Najbardziej mi zależy na step-upie z tego drivera. Czy za to odpowiada płytka z transforatorkiem?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Uruchomienie samej przetwornicy:
E+ do plusa zasilania
E- do minusa zasilania
przewód tuż obok E- , tu na tym obrazku łączący obie płytki:

Obrazek

do minusa ...i świeci :-)
Prowadzi on do pinu FB scalaka (n.3) poprzez rezystor. Tenże PIN podłączony jest do wyjścia przetwornicy poprzez dzielnik rezystorowy. Można by się pokusić o zrobienie regulacji na potencjometrze :-)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

sterownik PWM-a(?) też działa. Pad dodatni(plus driverka) płytki z mikrokontrolerem przechodzi na drugą stronę, tam rozdziela się na dwie gałęzie. Jedna zasila procek poprzez rezystor 1K i jakąś diodkę Shottkyego, stabilizacja na diodzie Zenera. Druga gałąź to spalony rezystor przez który zasilanie szło już od razu na przetwornicę. Nie mogłem odczytać jego wartości, prawdop. był to R0, zwykłe przejście lub coś o b. małej rezystancji (0,01oma?) i małej mocy. Wstawiłem bezpiecznik 3A bo taki akurat miałem, Mikołaju-potestujesz....tryby są :mrgreen:
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Dziękuję Arku, jesteś wielki :mrgreen:
ODPOWIEDZ