Grega modyfikacja Solarforce L2P, moduł XM-L U2 1C, T5 4B

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3157
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Cóż, jako, że pomiar wykonywała osoba poniekąd oferująca konkurencyjny sprzęt i nie raz kwestionująca, niekoniecznie słusznie, parametry mojej konstrukcji, traktuję to z drobnym "przymrużeniem oka".

Moje wyniki są zgoła inne. Pojawią się niebawem. Metodologia będzie trochę bardziej powtarzalna i wiarygodna + wideo z pomiaru.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3157
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Greg, nie przesadzasz aby trochę?? Chyba zbyt pewnie się już czujesz ciągle głaskany po wiadomej części ciała. Posądzasz mnie o manipulację wynikami pomiarów? :evil: Myślisz, że sam jedyny na tym świecie masz monopol na pisanie prawdy? Teoretyzuję - źle, robię pomiary - pewnie naciągane :zly: Jak zbierzesz się w końcu do tych swoich pomiarów (pewnie z komisją nadzorującą, nagraniem audio i wideo oraz wydrukiem z wykrywacza kłamstw) to z chęcią wyślę swoje soczewki do porównania.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Bocian, nadinterpretujesz. Posądzam o manipulację? W którym miejscu napisałem to, co Ty post późnej? Pokaż proszę.

Moim zdaniem metodologia jest niewłaściwa. Sprzęt pomiarowy i źródło światła nie ma prawa zmienić położenia w czasie testu - u Ciebie tak to przebiega (sam to opisałeś). Zatem wynik jest niewiarygodny - nie "zmanipulowany".

Jedyną opcją jest naprzemienne umieszczanie badanej substancji w niezmiennej wiązce światła, przy stałym układzie pomiarowym.
Bocian pisze: Chyba zbyt pewnie się już czujesz ciągle głaskany po wiadomej części ciała.
A ten przytyk osobisty, to czemu niby ma służyć? Dyskutuje się z argumentami, a nie deprecjonuje interlokutora.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3157
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Dobrze więc. Powtórzę pomiar z lampką zamocowaną w imadle (to już chyba Ci wystarczy). Nie spodziewam się znaczących różnic w wynikach. Ale daruj sobie proszę teksty jak na początku Twojego poprzedniego posta bo się szczerze pogniewamy :|

PS. A ten osobisty przytyk dotyczy się tego co wyżej...

PS2. Zaktualizowałem pomiary i muszę przyznać, że różnice jakieś są (do przeczytania w linkowanym wcześniej poście). Faktycznie wyszło na to że wynik poprzedniego pomiaru zaniżał parametry szybki oryginalnej o ~1.5% (nie było to celowe).
Sometimes darkness can show you the light
andy1965
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 22:51
Lokalizacja: Poznań

Tryby niskie

Post autor: andy1965 »

GREG, mam prośbę byś wyjaśnił kilka kwestii związanych z bardzo niskimi trybami. Ja rozumiem, że większość użytkowników Twojej latarki jest najbardziej zainteresowana trybem maksymalnym, ale jest pewna kategoria ludzi, którzy chcą mieć dostępny ogromny potencjał latarki (moc), ale potrzebują też trybów skrajnie niskich. Chodzi o sytuacje typu:
- przyświecenie sobie mapy
- dojście do WC w całkowicie ciemnym domu (noc+rolety) bez budzenia innych domowników
- wolne przejście znaną sobie piwnicą
itd.
Dlatego proszę o wyjaśnienie kilku kwestii:
1. Czy podawane przez Ciebie moce trybów w procentach odnoszą się do pobieranego prądu czy też jasności?
2. Jeśli nie do jasności to czy odnoszą się do prądów czy pobieranej mocy (bo ta chyba się zmienia w zależności od spadającego napięcia ogniwa)?
3. Jaka jest sprawność trybu moon (pisałeś, że sprawność sterownika na układach AMC szacuje się na 90%, ale to jest pewien skrót myślowy bo jestem przekonany, że w najniższym trybie sprawność jest duuużo mniejsza?
4. Czy możesz obrazowo opisać do czego wystarczające są najniższe tryby (moon i te o wartościach kilkuprocentowych) np. na zasadzie: moon wystarczy by w ciemnym domu dojść do WC, 2% wystarczy by ... itd.?
Pozdrawiam
Andy
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

andy1965, wyjaśniam:

ad. 1-2. "Moc" konkretnego trybu dotyczy prądu wysterowania LED, 100% oznacza 2,8A, 35% oznacza 0,98A. Szybki PWM jest częściowo scałkowany i niskie tryby mają wyższą sprawność niż wynika to z prostego podziału procentowego. Ilość światła można szacunkowo określić z kalkulatora pct.cree.com.

ad. 3. Sprawność elektryczna drivera nie ma związku z trybem, lub ma minimalny. To jest driver liniowy, nie przetwornica. Natomiast sprawność diody wzrasta wraz z malejącym prądem. Tryb "moon" czyli 0,2%, około 2-3 lumeny ma akurat najwyższą sprawność. Im mniejszy prąd dostaje LED, tym większa jest sprawność przetwarzania energii elektrycznej w światło.

ad. 4. Skuteczny zasięg trybu "moon" w całkowitej ciemności wynosi ponad 5 metrów. Tryb 2% to 15-20 metrów skutecznego zasięgu.
Zasięg "skuteczny" czyli taki, gdy widać na co się świeci i co to jest, np. można rozpoznać konkretną twarz.

[ Dodano: 4 Luty 2012, 16:10 ]
Bocian pisze: PS2. Zaktualizowałem pomiary i muszę przyznać, że różnice jakieś są (do przeczytania w linkowanym wcześniej poście). Faktycznie wyszło na to że wynik poprzedniego pomiaru zaniżał parametry szybki oryginalnej o ~1.5% (nie było to celowe).
Bocian, dzięki za sprostowanie.
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Re: Tryby niskie

Post autor: neutrinus »

andy1965 pisze:4. Czy możesz obrazowo opisać do czego wystarczające są najniższe tryby (moon i te o wartościach kilkuprocentowych) np. na zasadzie: moon wystarczy by w ciemnym domu dojść do WC, 2% wystarczy by ... itd.?
10% z 2.8A to aż trochę za dużo by czytać mapę. oślepia. W sam raz do spacerowania po ogrodzie.

btw. kupiłem u grega l2p... polecam! :) jak tylko dokończę ładowarkę to wybieram się z nią w górki..
andy1965
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 22:51
Lokalizacja: Poznań

niskie tryby c.d.

Post autor: andy1965 »

Greg, dzięki za odpowiedź. Część opisowa mnie satysfakcjonuje, ale techniczna nie do końca.
35% oznacza 0,98A
Rozumiem, że o ile w trybie 100% w diodę idzie prąd stały 2.8A, o tyle w niższych trybach jest zastosowany PWM.I mówienie tu o prądzie o jakiejkolwiek wielkości jest mało precyzyjne, bo nie jest to prąd stały tylko kluczowany. Zatem masz na myśli wartość skuteczną prądu, czy prąd scałkowany w czasie, czy co?
Weźmy np. tryb moon dla którego bodajże podajesz prąd 5-7 mA. Czy to oznacza, że jest kluczowany prąd o maksymalnej wartości 2.8A, ale na tyle rzadko, że po scałkowaniu wychodzi 5-7 mA, czy też jest kluczowany prąd o mniejszej wartości (jeśli tak to jaki?). Inaczej mówiąc pytam czy w trybie moon jest kluczowany prąd maksymalny wszystkich układów AMC czy może zmniejszony prąd wszystkich układów AMC, a może zmniejszony z jednego układu? Jaka jest wartość szczytowa prądu kluczowanego?
Piszesz:
Szybki PWM jest częściowo scałkowany i niskie tryby mają wyższą sprawność niż wynika to z prostego podziału procentowego.
Proszę Cię bądź precyzyjny- PWM jako taki nie jest scałkowany. Chyba raczej chodziło Ci o całkowanie prądu w czasie bo całka odnosi się do jakiejś wielkości (funkcji).
Sprawność elektryczna drivera nie ma związku z trybem, lub ma minimalny.
W to ośmielam się wątpić. W trybie moon jeśli w diodę idzie 5-7 mA to cały sterownik musiałby pobierać ok. 0.5 mA na własne potrzeby by sprawność całości nie spadała. Czy jesteś w stanie określić jaki prąd idzie w diodę i jednocześnie jaki jest pobierany z ogniwa w trybie moon?
Chętnie bym zobaczył jakiś wykres przebiegu prądu w niskim trybie dla Twojego sterownika. Interesuje mnie czy jest to przebieg "piłokształtny" i jakie są maksymalne wartości pradu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Sygnał PWM nie jest prostokątny. Oscylogram jest zbliżony do trapezu.

Pytasz:
"Czy jesteś w stanie określić jaki prąd idzie w diodę i jednocześnie jaki jest pobierany z ogniwa w trybie moon?"

ATtiny13A pobiera około 200μA, drabinka dzielnika napięcia ma 24kΩ, czyli kolejne 150μA, AMC7135 200μA/sztuka - ale tylko w czasie wysokiego poziomu sygnału PWM, poza tym są niezasilane. To są straty na sterowniku.

Co chcesz konkretnie osiągnąć? Jak sądzę, są jakieś przesłanki, dla których interesuje Cię dokładny kształt przebiegu PWM i kwestia sprawności w trybie 2-3 lumenów.

Moim zdaniem, ta kwestia ma znaczenie co najmniej marginalne. Istotną informacją dla użytkownika są właśnie te 2-3 lumeny i czas pracy w trybie "moon" wynoszący ponad 20 dni (dla NCR 3100mAh).

Driver jest bez problemu dostępny w sprzedaży, ja wyposażam go we własne oprogramowanie, nie jestem jego producentem w sensie fizycznym. Możesz sobie zakupić taki model i przetestować go na dowolne sposoby, porobić oscylogramy, opisać na forum.
sosnal
Posty: 35
Rejestracja: piątek 22 sty 2010, 22:46
Lokalizacja: krk

Post autor: sosnal »

Użytkuję "moon" lp2 by greg. Do czytania mapy nawet za dużo. To bardzo przydatny tryb i często go używam. Zawsze gdy chcesz skutecznie oświetlić cel do 2m i nie robić świetlnego halo wokół siebie. Do czytania mapy lepszy był by tryb jeszcze słabszy niż moon, Niestety dioda xlm tego nie umożliwia.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

sosnal pisze:Do czytania mapy lepszy był by tryb jeszcze słabszy niż moon, Niestety dioda xlm tego nie umożliwia.
Umożliwia, lecz konieczna by była, oprócz zmiany oprogramowania, przeróbka połączeń w driverku.
Chodzi o coś takiego jak wykonałem w AK-47 prąd w diodę, nieco ponad 1mA
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
andy1965
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 22:51
Lokalizacja: Poznań

niskie tryby c.d.

Post autor: andy1965 »

Greg, z przykrością stwierdzam, że unikasz odpowiedzi na niektóre kwestie. Być może to dlatego, że poprzedniego posta napisałem bez wypunktowania, więc żeby Ci ułatwić odpowiedzi teraz wypunktuję swoje pytania:
1. nie odniosłeś się wcale do pytania dotyczącego Twojego stwierdzenia: "Szybki PWM jest częściowo scałkowany" - PWM scałkowany po czym?; PWM jako taki nie może być całkowany- czy sądzisz, że jak schowasz głowę w piasek i udasz, że o to nie pytam to nikt tego nie zauważy?
2. Pytasz: Co chce konkretnie osiągnąć? dlaczego interesuje mnie dokładny kształt przebiegu PWM i kwestia sprawności w trybie 2-3 lumenów. Otóż sprawa jest bardzo prosta i nie doszukuj się w niej "drugiego dna" ( po prostu chciałbym kupić od Ciebie latarkę co do której miał bym pewność, że w trybach niskich ma odpowiednio wysoką sprawność). Poczytałem sobie trochę i mam wrażenie, że niektóre sterowniki liniowe z PWM mają bardzo małą sprawność w niskich trybach- poniżej 50%. Szok czy może nie? Wprawdzie sprawa dotyczyła innego drivera niż Ty używasz bo NANJG AK-47, ale wzbudziło to moje obawy bo wydaje mi się, że mimo wszystko zasada działania obu driverów jest podobna. Żeby nie być gołosłownym podaję linka:
http://budgetlightforum.com/node/310
3. Piszesz: "czas pracy w trybie "moon" wynoszący ponad 20 dni (dla NCR 3100mAh)".
Czy to jest informacja empiryczna (świeciłeś 20 dni w takim trybie) czy tylko wynika z podzielenia pojemności ogniwa przez pobór prądu?
4. Nie odpowiedziałeś mi czy w niskich trybach są angażowane wszystkie układy AMC i jaki prąd szczytowy idzie w diodę w trybie moon
5. Czy możesz podać pomiary w trybie moon takie jak w tabelce z powyższego linku gdzie jest podane: V in, I in, P in, V out, I out, P out , wydajność ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

andy1965 pisze:3. Piszesz: "czas pracy w trybie "moon" wynoszący ponad 20 dni (dla NCR 3100mAh)".
Czy to jest informacja empiryczna (świeciłeś 20 dni w takim trybie) czy tylko wynika z podzielenia pojemności ogniwa przez pobór prądu?
Pewnie jest teoretyczna bo pojemności poszczególnych ogniw różnią się od siebie i może się okazać przy takim trybie jak moon że róźnica wynosi nawet kilkanaście godzin. Do tego żeby uśrednić swoje wyniki musiałbyś wykonać pomiar dla np 10sztuk ogniw co jest nie realne a także bardziej nierealne jest powiedzmy pilnowanie 3 dni czy zgaśnie i mierzyć dokładny czas

A tak ogólnie to zdeka trollowanie i szukanie dziury w całym jakby większe znaczenie miało czy to jest 2 lumeny czy 7 lumenów w trybie moon
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

andy1965, mam drobną prośbę... Wygląda mi na to, że ton niektórych Twoich wypowiedzi jest nieco zbyt natarczywy jak na zwyczaje panujące na tym forum. Być może autor moda nie zawsze chciałby publicznie ujawniać wszystkie tajniki swojej sztuki. Więc skoro nie uzyskujesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości to moim skromnym zdaniem wypadałoby poprosić o wyjaśnienie na PW... Osobiście nie jestem zaangażowany w ten projekt (poza wykonaniem kilku testów i opisaniem ich w recenzji) ale wygląda mi na to, że niektóre teksty o chowaniu głowy w piasek są po prostu nieuprzejme i powoli wkraczają w obszary uznawane zgodnie z Regulaminem za niedozwolone.

Masz jakieś konkretne zarzuty lub problemy związane z ofertą kolegi Grega? Pisz do mnie na PW a zajmę się sprawą. Jeśli nie, to proszę o złagodzenie tonu wypowiedzi i ewentualne przeniesienie dyskusji do PW. Konkluzje mogą sie potem tu pojawić, ale robienie zamieszania jest jak dla mnie niepotrzebne.

Z góry dziękuję za zrozumienie.
Pozdr.
Pikom
ODPOWIEDZ