Oświetlenie budynku inwentarskiego

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
johny_d
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 07:50
Lokalizacja: Olsztyn

Oświetlenie budynku inwentarskiego

Post autor: johny_d »

To mój pierwszy post :smile: :) Zatem chciałbym oficjalnie Wszystkich serdeczine przywitać :smile: Forum znalazłem w googlach szukacjąc czegoś nt porównania lamp sodowych z metalohalogenkowymi, jest tam sporo wiedzy jednakże potrzebuje konkretnych podopowiedzi ze strony fachowców, i mam nadzieję, że takowe uzyskam właśnie tu :smile: Ale do rzeczy...

Posiadam gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka. Niedługo zostanie w nim uruchomiona nowa obora na 100 sztuk krów mlecznych. Nowy budynek ma w najwyższym stopniu spełniać wszelkie normy prawne, lecz co ważniejsze, zapewniać zwierzętom jak najlepsze warunki bytowe. A wiadomo, że szcześliwa krowa to wydajna krowa :grin: W związku z tym na rynek co i raz wprowadza się nowe produkty i rozwiązania które mają stymulować zwierzęta i pozytywnie oddziaływać na ich efekty produkcyjne. W oborze będzie np zastosowany robot udojowy, robot do podgarniania paszy oraz czyszczący ruszta, zautomatyzowany system wentylacji sterowany stacją pogodową...a także - oświetlenie sterowane automatycznie. Jak ma działać takie oświetlenie? Zakłada się, żeby w budynku przez 14 godzin dziennie było oświetlenie o natężeniu ok 200 lux. Na noc natomiast zapalają się żarówki dające światło czerwono-rubinowe. Naturalnie takie rozwiązania są przygotowywane przez firmy o profilu agro, jednakże, wiadomo - nie są one tanie...za taki system - ok 25 tys zł, z tym że ja dokładam do tego wszystkie okablowanie, a do każdej lampy trzeba ciągnąć oddzielny przewód. Zatem postanowiłem poszukać czegoś na własną rękę. W związku z tym mam do Was, drodzy forumowicze kilka pytań:

1. Jakiej mocy lampy muszę zastosować, aby uzyskać natężenie 200 lux?...domyślam się że pytanie takie trochę z kosmosu więc podam parę szczegułów: budynek ma wymiary 26x42m, lampy można zawiesić na wysokości ok 4 metrów. Oświetlenie nie musi być w całym budynku jednolite, gdyż głównie trzeba się skupić na naświetleniu legowisk, części przy robocie oraz okolic stołu paszowego. Wyżej wspomniane firmy proponują 8-10 lamp sodowych o mocy 400W.
2. Lampa lampie nie równa, więc pytanie: jakie lampy zastosować? Na rynku jest szeroki wybór, dla mnie - laika, zresztą chyba zbyt duży żebym wybrał coś samodzielnie...może warto się zastanowić nad lampami LED? Na pewno muszą być absolutnie hermetyczne.
3. Jakiego osprzętu muszę użyc, żeby lampy załączały się automatycznie jeżeli zmieni się natężenie światła, bądź o określonej godzinie przełączały się na tryb nocny tj wyłączały a odpalały się lampy czerwone?

Z góry dziękuję, za wszelkie odpowiedzi i porady. Jeżeli potrzeba będzie uzupełnić jeszcze jakieś szczegóły to naturalnie postaram zrobić sie to jak najszybciej.

Jeżeli moderator uzna, że temat jest w nieodpowiednim dziale to proszę o przeniesienie
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3157
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Witaj. A masz może linka do tych gotowych rozwiązań (obudowy, parametry używanych palników)?
Sometimes darkness can show you the light
johny_d
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 07:50
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: johny_d »

No właśnie takich szczegółów firmy nie chcą za bardzo zdradzać bo łatwo byłoby taki system podrobić...jak narazie takie oświetlenie mają na polskim rynku dwie firmy do których linki podaję poniżej:
Oświetlenie Lely, niestety wersja broszury wyłącznie angielska

katalog produktów firmy Arntjen, strona 33 i 34
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Nie bardzo widzę tu jakieś problemy, zwykła stacja sterująca oświetleniem, roletami itd. do tego punkty świetlne , by uzyskać 200lux na m2 trzeba by przeprowadzić eksperyment co by określić moc punktu oświetlającego dany obszar , 4m do ziemi to już troszkę jest więc lepiej to zmierzyć. Co do kosztów to jeśli sam tego nie wykonasz musisz się z nimi liczyć bo taka instalacja wykonana fachowo musi kosztować, wszystko zależy od powierzchni i od ilości punktów świetlnych , w sumie fajne wyzwanie.
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
johny_d
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 07:50
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: johny_d »

a jakie lampy byście wybrali do takiego zastosowania? sodowe czy metalohalogenkowe? które lepsze i dlaczego?
Luigi
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 03 lut 2011, 15:35
Lokalizacja: Wawa/Kania Nowa

Post autor: Luigi »

Metalohalogenkowe mają temperaturę barwową bardziej zbliżoną do światła dziennego, więc chyba powinny być lepsze.
Sky Ray King (XML T6 3C) DRY (XML T5 4B) Zebralight H600 FW (XML) Yezl S7 SS (XPG S2 2T) Ultrafire C3 SS (XML T6 3C) Klon TK35 (XML U2 1C) Solarforce L2P (XML T5 4B) Ultrafire A3 (XRE Q5), LedLenser P5 (XRE) Jetbeam Raptor RRT-0 (XPG R5)
ODPOWIEDZ