Słoneczne oświetlenie - kilka pytań.

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Słoneczne oświetlenie - kilka pytań.

Post autor: skaktus »

Witam.

Zakupiłem jakiś rok temu zestaw do oświetlenia solarnego - dokładnie jest to zestaw składający się z 60 diod - a całość ma być ozdobą świąteczną. Całość zasilają 3 ogniwa Ni-Cd (łączone szeregowo). Ładowane są za pomocą panelu o nieznanych parametrach.

Ogólnie rzecz biorąc, w zimie akumulatory nie są w stanie się w ogóle naładować na tyle, aby po zapadnięciu zmroku całość świeciła dłużej niż 2 - 3 godziny.

Wszystkie diody włączone jednocześnie pobierają około 45 mA, inne tryby - mrugania itp mają jak wiadomo inne zapotrzebowanie. Diody nie świecą pełnym światłem jak te zasilane z sieci, jednak światła jest dużo.

Pojawił się pomysł - dołożenie ogniw. Na internecie dostępne są obecnie tanie ogniwa o parametrach 0,55V i max 3,75A. Zastanawiam się, ile by trzeba było takich ogniw, aby w pełni naładować 3 akumulatory Ni-MH łączone szeregowo o pojemności około 2000mA, jednak w pochmurny dzień... Wspomagały by one fabryczne ogniwo.

Niestety nie znam wydajności ogniw w takich warunkach. Odrazu nadmieniam, że całość będzie używana w pomieszczeniu, a ogniwa będę zamontowane na oknie, gdzie w słoneczny dzień słońce operuje non stop aż do prawie 14 godziny.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=6716#top
Dzisiaj jest słonecznie i miałem chwilę na ustawienie zestawu pomiarowego. Z zapisów wynika, że max napięcie na w/w rezystorze było 0.56V, prąd 255mA, moc maksymalna: 143mW.
6,50 za jedno ogniwo... Wniosek - podłącz to pod zasilacz :razz:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

W sumie, myslałem o zasilaczu...

Ogniwa można mieć i za 5 zł ;)
ILPT
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Panel, który max daje 1.5W przy sensownym napięciu kosztuje ok 50 zł. W warunkach zimowych oddaje średnio ok 1Wh/dobę. Jeśli masz te instalację w domu - kup jakiś taniutki zasilacz, do tego regulator zrobisz za kilka złotych a za pozostałą kasę opłacisz działanie tych lampek przez lata :)

Natomiast jeśli naprawdę się uprzesz - naładuj te NiMH do pełna w ładowarce, kup jedno takie ogniwo i zrób prosty układ ładowania na LTC3105

Link do opisu takiej ładowarki
Link wprawdzie pokazuje ładowarkę Li-Ion, natomiast idealnie ładuje 3 NiMH podłączone szeregowo.
Jeśli po miesiącu zobaczysz, że jednak to nie wystarcza dokładaj kolejne ogniwa słoneczne.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Kod: Zaznacz cały

a za pozostałą kasę opłacisz działanie tych lampek przez lata
A to się właściwie tyczy wszystkich gadżetów na solary... no, może plastikowe kwiatki merdające listkami mogą być :mrgreen:
ODPOWIEDZ