Co wybrać pierwsza latarka na początek - PORADY w skrócie

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
baxxx
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 06 lut 2011, 07:42
Lokalizacja: Wawa,

Co wybrać pierwsza latarka na początek - PORADY w skrócie

Post autor: baxxx »

Poszukującym pierwszej latarki - pod rozwagę... ;)
trochę długie, ale może Wam pomoże ;)

Szanowni - przeglądając to forum łatwo się zorientować, że jednymi z najpopularniejszych wątków są te dotyczące mniej więcej tematu: CO WYBRAĆ - PIERWSZA LATARKA, NA POCZĄTEK

jako że także przeszedłem przez tą mękę jakiś czas temu, przeczytałem wszystkie wątki poradnicze dotyczące zakupu, chciałbym się z Wami podzielić moimi wnioskami z owego procesu - ku pokrzepieniu serc, oraz dla zaoszczędzenia Wam czasu!

a ponieważ mam raczej naturę poszukiwacza, chcę wiedzieć doskonale, co jest NAJlepsze ;) to przed pierwszym zakupem spędziłem na czytaniu tego forum prawie miesiąc, mógłbym doktorat napisać o latarkach, siedziałem, czytałem, wybierałem, decydowałem, zmieniałem zdanie itp. - prawie osiwiałem od tego ;)

wyobrażacie sobie więc, że przechodziłem przez to co Wy - dla skrócenia Waszych cierpień moje wnioski

ogólne:
- oczywiście nie powiem Wam - najlepszą latarką jest ta i ta - bo to zależy od tego, do jakich zadań jej szukacie. Ja szukałem EDC.

- latarki opisywane na tym forum to rzeczywiście coś zupełnie innego niż te za 5-10 pln z bazarku od przyjaciół zza Buga lub z nad Mekongu ;)

- oczywiście poczytajcie trochę, ale nie przesadzajcie - szkoda czasu, czytanie przez miesiąc mija się z celem

- jest parę modeli (w każdej kategorii), na temat których większość użytkowników tego forum pisze dobrze - nie zrażajcie się, że ktoś napisał o nich źle - większość ma rację. Jeśli zaczniecie wybierać między dwoma czołowymi modelami, to może to trwać lata - weźcie którąkolwiek z nich - za parę tygodni, gdy Wasze emocje opadną, to nie będzie miało znaczenia, a będziecie mieli jeśli nie najlepszą, to drugą latarkę w swojej klasie!

- kupcie wreszcie tą pierwszą - będziecie mieli pierwsze prawdziwe doświadczenia z porządnym światełkiem i punkt odniesienia do porównań z innymi lampkami, zdobędziecie niezbędne doświadczenia do upewnienia się, czego tak naprawdę szukacie. Może ta, którą kupiliście okaże się za duża? może za mała? bez sprawdzenia tego w praktyce, nie będziecie wiedzieć... Tydzień obcowania z Waszą Pierwszą da Wam więcej niż miesiąc czytania forum...

- ważne jest, żeby kupić i cieszyć się z posiadania - gdy już kupicie (powiedzmy fenixa pd30) to nie gryźcie się, że mogliście wziąć co innego (np. quarka 123x2) - to są porównywalne sprzęty - i odnosi się to do większości podobnych modeli

- w praktyce nie jest ważne, że jeden model ma 10 luxów czy lumenów więcej od drugiego - tego nie widać!!! gołym okiem - poza tym często parametry są mierzone w inny sposób u różnych producentów (choć zmierza się do standaryzacji)

- wyszła nowa dioda, to może jednak latarkę z nowszą diodą? tak, jest ona lepsza, ale zwykle jakieś 5-10 % od poprzedniego modelu diody - w praktyce do pominięcia. Różnicę zobaczycie rzeczywiście jeśli porównacie modele diod różniące się kilkoma pokoleniami

- zasilanie - zwykłe baterie są Ok, aku Ni-MH są OK i wychodzą taniej - czy ładować się w Li-Ion? Ja się władowałem, ale nie jestem przekonany, że to konieczne. Światła rzeczywiście jest więcej, ale czy to warte tych dodatkowych kosztów na aku i dedykowaną ładowarkę? Te rzeczy będą Wam pewnie służyć tylko dla Waszej jednej (no może wielu) latarki - pewnie do niczego innego. Więc sami musicie sobie odpowiedzieć, czy nie szkoda kasy. Np. mój quark AA po przejściu na 14500 dostał kopa - to widać. Ale na NiMH też była to fajna, jasno świecąca latarka. Dla jednej latary nie ma sensu tego robić.

- gadanie, że AA jest bardziej dostępne od Li-ion, - w praktyce nie jest aż tak źle. Jak zdecydujesz się na Li-ion, to przecież i tak kupisz więcej niż jeden aku, więc co za problem mieć w plecaku dodatkowe dwa naładowane? Ja mam 3 bo trzymam to w pudełkach po 4 szt. z czego jedna jest w latarce. A w środku lasu w nocy i tak AA nie kupisz ;) Za to po wyjściu rano z tego lasu to już co innego... i jak zapomnisz zabrać na wyjazd dodatkowych aku i ładowarki, to rzeczywiście AA kupisz wszędzie...

- kupujcie na DX, ebayu - jeśli macie taką możliwość - wiem, jest wiele testów mówiących, że aku ultrafire czy trustfire to nie to samo co amerykańskie (???) oryginały - ale czy w praktyce te 10 min. świecenia i to że będziecie ładować aku co 3 a nie co 4 tygodnie ma znaczenie? A ceny jak wiecie są dużo przyjemniejsze u braci skośnych ;)

- a jak się pomylicie w pierwszym wyborze, to ze stratą kilku złotych odsprzedacie Waszą Pierwszą na allegro albo na forum. Z praktyki powiem Wam, że każda z Waszych Pierwszych wybranych na tym forum tak zadziwi Waszych kolegów laików, że sprzedacie ją właśnie im (ja sprzedałem już 3 moje pierwsze, każdą wyrywano mi z ręki, żebym tylko odsprzedał ;)

wnioski dotyczące EDC:
- 2AA jest za duża na co dzień - chyba, że chcecie nosić w plecaku/torbie a nie w kieszeni - optymalne jest 1AA (coś a’la quark AA)

- OP lepsze niż SMO - może są wyjątki od tej reguły, ale rzadkie

- czy naprawdę ma dla Was znaczenie, czy latarka będzie świecić 55 czy 65 min? zastanówcie się... raczej nie

- dobrze jest kupić model, do którego są dodatkowe akcesoria np. do quarka jest nasadka kątowa i opaska na głowę - zmieniasz quarka w czołówkę - w praktyce przydatne, korzystam co tydzień na działce - do SolarForce jest dużo różnych elementów wymiennych, akcesoriów

- moim zdaniem interfejs quarka zwany tactical jest mniej wygodny dla edc od regularnego, jednak dwa tryby to za mało - trudno z tych 6 czy 7 wybrać dwa optymalne. Jakby można było 3, to dałbym radę :) Ale bez sprawdzenia w praktyce nie będziecie tego wiedzieć - na sucho nie byłem w stanie się zdecydować, po wzięciu do ręki zdecydowałem się w ciągu jednego dnia

- kupiłem też SolarForce L2, niektórzy twierdzą, że to też edc - być może, ale na pewno nie do kieszeni spodni. Do plecaka OK. Ja kupiłem z zamiarem wsadzenia xm-l i używania na rowerze.
Uzyskujemy fajny system na dropy/pillsy/piguły d26 - możemy dobrać taki wkład, jak nam potrzeba, albo mieć kilka. Wymieniać też można “dupki” - stojące i nie, reverse i forward - co dusza zapragnie. Również body występują w kilku wersjach - na 18650, 2AA, CR - chyba wszystkie możliwe opcje zasilania. Przerobiłem już różne konfiguracje - drop z DX, xm-l od Grega, drop ze zwykłą żarówką - każdy jest na swój sposób OK. Sprzęt tak mi się spodobał, że nabyłem też plastikowy odpowiednik czyli SF G2 - jest 50g lżejszy, co ma dla mnie znaczenie. Niestety 18650 nie pasuje - muszą być CR lub 17670. Nie poszalejemy też z mocą diody, bo obudowa nie odbiera ciepła i np. xm-l raczej się usmaży.
Konkludując - SolarForce L2/L2P to fajna i dość tania sprawa (w porównaniu do SureFire), ale nie do kieszeni.

to chyba tyle - macie pytania to służę pomocą
Ostatnio zmieniony czwartek 06 paź 2011, 09:41 przez baxxx, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam,
baxxx
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3153
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Nie no fachura w temacie :mrgreen: Różnice między aku (Li-Ion?) Trustfire/Ultrafire a (amerykańskimi? chyba japońskimi/koreańskimi) oryginałami to 5-10min czasu pracy i co jeden tydzień ładowania na 4 częściej? Możesz to rozwinąć i podać konkretny przykład (środowisko testowe) bo dla mnie to mydło i powidło żeby nie użyć innych słów i nazwać wprost totalnymi bzdurami :roll:
Sometimes darkness can show you the light
baxxx
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 06 lut 2011, 07:42
Lokalizacja: Wawa,

Post autor: baxxx »

nie no, tak kpić z moich szczytnych chęci ulżenia niezdecydowanym... ;)
i to Bocian...
nóż w plecy... snifff snifff
Bocian pisze: Możesz to rozwinąć i podać konkretny przykład
oczywiście masz mnie - nie robiłem żadnych testów, napisałem to tak trochę żartobliwie przerysowując (stąd te "amerykańskie", zresztą cały tekst tak odbieram) pokazując mój stosunek do tego problemu.

Wyszedłem z założenia, że jeśli ktoś będzie chciał znać prawdziwe dane dotyczące poszczególnych aku, to ma ich tysiące na tym forum, przedstawionych w miarę profesjonalnie.

ten post jest w dość lekkim tonie, miał pokazać, że ślęczenie godzinami nad wyborem mija się z celem dla większości ludzi poszukujących dobrej latary - wiem, że są tacy, dla których te 10% "lepszości" aku czy 5% więcej lumenów jest obiektywnie rzecz biorąć krytyczne - ale dla pozostałych 95% szukających latarki to nie ma znaczenia. A mimo to głowią się nad tym, bo coraz częściej wszyscy popadamy w jakiś liczbowy onanizm...

i dla tych 95% jest ten post
gdzie mnie tam aspirować do mentorstwa i profesjonalizmu... ;)

postaram się nie pociąć po tej krytyce... ale nie wiem, czy dam radę :)
pozdrawiam,
baxxx
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3153
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

baxxx, nie bierz sobie aż tak do serca mojej krytyki (a broń boże już sięgaj po ostre narzędzia) :wink: Po prostu ja nigdy szczerze nie miałbym na tyle cywilnej odwagi aby polecać ogniwa Trustfire/Ultrafire gdyż są bardzo słabej jakości (że o żywotności już nie wspomnę). Na tysiące ogniw Li-Ion które przewinęły się przez moje dłonie pamiętam tylko 2 lub trzy przypadki "blisko-pirotechniczne" i to właśnie z wyżej wspomnianymi niechlubnymi markami :roll: Są niby jakieś odstępstwa od tej reguły (jakości). Co jakiś czas ktoś chwali jakieś ogniste, czy co tam wyszło Chińczykom aktualnie w miarę udanej serii ale reguła pozostaje niestety niezmienna :| Jedyne w czym można zaufać Chińczykom to, ze w miarę dobrze potrafią ubrać japońskie/koreańskie ogniwa w garniturek protected (czytaj AW a ostatnio kilka nowych marek). Moje zdanie jest takie, że jak kogoś nie stać na porządne ogniwa Li-Ion i co oczywiste "bystrą" ładowarkę do nich to powinien zostać przy AA (Eneloopy i markowe klony są o wiele tańsze od porządnych 18650 a też zasilą konkretne modele lampek (może bez takiego woow jak Li-Ion ale dla większości wystarczająco i co najważniejsze bezpiecznie :wink: )).
Sometimes darkness can show you the light
baxxx
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 06 lut 2011, 07:42
Lokalizacja: Wawa,

Post autor: baxxx »

masz rację, o tym aspekcie nie pomyślałem, ciachnę to.
pozdrawiam,
baxxx
TDK
Posty: 200
Rejestracja: niedziela 24 maja 2009, 13:31
Lokalizacja: Polska

Post autor: TDK »

A ja mam całkiem dobre doświadczenia z chińskimi ogniwami li-ion. Owszem, nie dają tak długo dużego prądu jak dobre ogniwa Panasonic czy Sanyo, ale sprawują się dobrze. Mam na myśli znane "ogniste" Trustfire.
Warto mieć kilka dobrych ogniw do wymagających latarek, ale nie ma IMO sensu kupować tylko i wyłącznie najlepszych i najdroższych. Czasem dobrze kupić 2 tanie chińskie ogniwa o pojemności np. 2000 mAh po kilka złotych za sztukę niż jedno ogniwo Panasonika 2900 za prawie 40 zł albo AW za 80 zł.
Dodam jeszcze, że bateria li-ion do mojego HTC HD2, kupiona na DX, okazała się lepsza niż bateria firmowa (ma większą pojemność i nie wariuje przy ładowaniu).
Na marginesie, na znanym portalu aukcyjnym można teraz jeszcze kupić ogniwa Sanyo 2200 po 4,30 zł za sztukę. Warto się pospieszyć.

Edycja: Sanyo już nie ma, zostały tylko Panasoniki 2000 po 3,40 zł.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

To zobacz sobie jaki jest spadek napięcia na takich ogniwach pod obciążeniem 1A lub 3A.
Już po kilkunastu cyklach spada na łeb na szyję niestety.
Hi-Maxy na Ebay, przy zakupie 12szt na raz, kosztuja ~18zl/sztuka(już z przesyłką) czyli tyle ile sztuka ognistego TF.
Awatar użytkownika
Ravir
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek 20 wrz 2010, 19:42
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Ravir »

Tyle, że Panasonic 3100 mAh po 100 cyklach nadal będzie jak nowy - a dwa chińskie nie wiadomo co po 50 cyklach stracą połowę pojemności.
Zamiast jednego porządnego i sprawnego ogniwa - będziemy mieli dwa kiepskie i nie działające. Doprawdy GENIALNE podejście. :mrgreen:

Jeśli ktoś chce oszczędzić na ogniwach polecam baterie do laptopów - bardzo często z uszkodzonego akusa laptopowego można wydobyć w pełni sprawne ogniwa. Sam niedawno z 6 ogniwowego zdobyłem 2 ogniwa 2600 mAh które po testach na ładowarce okazały się 100% sprawne.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

U mnie po testach z takiej baterii ogniwa są w przedziale od ~50-150mAh.
Faktycznie rewelacja :D
Awatar użytkownika
latarnik
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 31 maja 2011, 00:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: latarnik »

Baxxx - bardzo fajny post. Odwołam się do Twojego doświadczenia i... poproszę o poradę :) Co byś zaproponował na pierwszy rzut, żeby latarka:
- była jak najmniejsza
- jak najlżejsza
- kosztowała do 100 PLN
- dawała jak najwięcej światła i frajdy
?
Dzięki za sugestie, bo ja tak długo się woziłem z zamiarem kupna czegoś, że znów kupiłem tanie badziewie :)
L.
tnt_gt
Posty: 576
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 13:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: tnt_gt »

latarnik ITP A03 EOS Upgraded

- Bardzo mała,
- Bardzo lekka,
- Kosztuje ok. 75zł (parę miesięcy temu kosztowała 55zł),
- A ilość światła jest porażająca, jak na te gabaryty :)
- Zasilanie z AAA,

Mam i używam niemal codziennie. Nosze ją przytroczoną do spodni. :grin:
GT Rulez ale teraz czas na CUBE
Awatar użytkownika
latarnik
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 31 maja 2011, 00:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: latarnik »

Dzięki, tak myślałem, że iTP A3 tu padnie ;) Właśnie, dlaczego jeszcze niedawno była 20 zł tańsza?!
L.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Cena pewnie dlatego że coraz mniej mają ich w zapasie bo już ich nie produkują ;)

Seria A zostałą przeniesiona do marki Olight i mamy i3 , swoją drogą lepsy wybór bo ma w seryjnie R5 na pokładzie i fajny odkręcany klips.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
latarnik
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 31 maja 2011, 00:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: latarnik »

Przy okazji, czy ktoś pokusiłby się o krótkie porównanie ITP A3 EOS i Olight i3? Dzięki!
Awatar użytkownika
clorox
Posty: 230
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 19:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: clorox »

Różnice niewielkie. W i3 lepsza dioda, inne mocowanie klipsa, inna kolejność trybów i można ją postawić na dupce. Ja wolę ITP dlatego, że startuje z mid, a klips można sobie przełożyć odwrotnie co pozwala wpiąć latarkę w daszek czapki i ręce są wtedy wolne. Z i3 tego już nie zrobisz i masz więcej kręcenia bo startuje z najniższego poziomu.
clorox
ODPOWIEDZ