Driverek 7882 z DX - wymiana informacji

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Driverek 7882 z DX - wymiana informacji

Post autor: pawelsz »

Ostatnio wiele informacji krąży o (ponoć) super driverku z DX 7882
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7882
dane
- 3W regulated power output
- Powered by 1 x AA battery
- Output voltage: 2-7V
- Output current: max.3A
- 17mm diameter base, 10.2mm overall depth
- Total 19 Brightness modes in 3 groups:
- 1) Lo-Mid-Hi-Fast strobe-SOS
- 2) Lo-Mid-Hi-Fast strobe-Warning strobe-SOS
- 3) Lo-Mid-Hi-Fast strobe-Warning strobe-3Hz Slow strobe-1Hz Slow strobe-SOS

Ciekawy o tyle, że regulując napięciem dostajemy różne wartości prądu idącego w diodzie.
Pokrótce moje przygody:
1. Driverek podłączony do diody, zasilany z AA - wszystko działa pięknie- regulacja, tryby - fajnie jest, ustawiam na pograniczu max prądu uzyskiwanego przy zasilaniu z AA , zmieniam źródło zasilania na lion, odpalam- dymek i mamy po driverze - potencjometr regulacyjny kręci się w kółko (nie ma ograniczenia)- poszedł układ UI, ale driver jeszcze dyszy. Nic to- idzie na półkę zamawiam kolejny.
2. Driverek przyszedł na wejście uszkodzony- nie działa UI (pewnie nie zaprogramowali, jak się czasem zdarza), na nowy (wymieniony przez DX) trzeba czekać, cóż- szybka decyzja- omijamy UI i testujemy jak działa (dodatkowo podniesie to wydajność driverka) - otworek w płytce, podłączenie kabelków i działamy.
Przy zasilaniu z AA możliwe jest uzyskanie prądu na diodzie 0-0.55A - miłe i nie jest źle, przy czym wydajnośc wygląda nieźle: 1.43A z AA w diodę idzie 0.53A napięcie AA 1.28V (bez obciążenia).
Czas na test z lion- ustawiam driverek mały poziom A na diodzie (rzędu 0.1A) i podłączam lion 16340 protected (jedynie taki mam protected) - działa i od razu zdziwienie- minimalny poziom prądu na diodzie to ok 0.67A, ale cóż- ma działać z większymi prądami, czas na pomiary przy różnych prądach na diodzie, podłączone 2 mierniki- mierzę prąd na diodzie oraz pobierany z lion.
A na emiterze/A ssane z akusa (naładowanego na max do testów)
0.87/1.02
1.01/1.32
1.10/1.66
1.24/1.7 i przy V na ogniwie ok 3.7V zapieprza w górę , aż ogniwo odcina prąd przy ok 3A
hmm zasilanie z RCR nie jest fajne, uff- dobrze , że ogniwo protected
od 1A driver zamontowany w module grzeje już całkiem przyzwoicie :)
Podpinam 18650 i zdecydowanie lepiej:
A na emiterze/A ssane z akusa
1.47/1.95 - przyzwoicie i taki prąd na diodzie mi wystarcza (już nawet troszkę za dużo), moduł z driverem zmontowany, wieczorem zmierzę ile światła toto daje w lux/1m
Sa to zabawy testowe- nie realne używanie, po testach z ogniwem RCR jakoś nie wierzę (jak na razie) temu driverowi (lawinowy wzrost poboru prądu gdy V na ogniwie spadło poniżej 3.7, przy okazji zobaczyłem jak działa protekcja w ogniwie)

Ciekaw jestem opinii oraz pomiarów innych osób bawiących się tym driverem (mniej mi zależy na linkach i opiniach ludzi z CPF- te są rożne i pogoń za luxami bez kompromisów za często jest widoczna)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Driverek niewatpliwie ciekawy Pawle, dzieki za podzielenie sie doswiadczeniami.
Ja zamowilem go juz dawno temu na DX i wciaz czekam...czekam...i czekam...jak dojdzie to moze wezme na warsztat ;-)
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Hehe ja mam 3 w drodze jak coś podeśle w celach testowo tuningowych ;) Może byś pokombinował jak go przystosować do "normalnej" pracy z pradem 1.4A w diode z jednego liona bez niezapowiedzianych skoków wydajności :|
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Idea ciekawa Lennin, jak przyjada daj znac-moze zintegrujemy go z Driverkiem by Df ;-)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Lennin- odpuść, nie warto
Mierzyłem teraz moduł ustawiony na ca 1.44A w diodę, przy refie SMO i świeżym akusie rozwija na starcie (w błysku w sumie) ok 11k lux/1m, ale po nastu sekundach jest już jedynie 9.4k lux/1m i cały moduł ciężko utrzymać w rękach- tak się g..no grzeje (a jestem raczej gruboskórny) - moduł w łapach bez szybek itd
W bajki , że ktoś na CPFie ma n-k lux/1m (30k ?) wierzę, świeży akus (jak u mnie) i baaardzo chwilowo, a potem robi sie ciepło i ciemniej (w ...piiii... cieplej)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3152
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Chcesz 1.4A w diodę dołóż do 16sto trybowca na 3xAMC 7135 dodatkowy układ AMC :wink: Może nie za długo ale te 1,4 1,3A w diodę w High osiągniesz :cool:
Sometimes darkness can show you the light
lizard
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 20 lis 2008, 20:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lizard »

Witam,

Mam drobne pytanie - czy ktoś się orientuje jakie jest minimalne napięcie wejściowe dla sku 7882?

Pytanie pojawiło się ze względu na dwa przypadki, które miałem podczas używania go w Romisenie RC-G2 (dioda Q5). W obu przypadkach temperatura na zewnątrz była poniżej zera, a akumulator AA (eneloop) był trochę zużyty. Sytuacja wygląda tak, że idę np. przez ciemny(kompletnie) tunel z włączoną latarką i nic nie zapowiada, że niedługo zabraknie prądu. Dochodzę do światła dziennego - wyłączam latarkę - następnie chcę wrócić przez ciemny tunel(jedyna droga powrotna) i latarka się nie odpala... Po chwili odczekania/ogrzania akku latarka się znów odpala.

Napięcie akumulatorka w chwili obecnej+: ~1V

Wychodzi na to, że na tym driverze(przy akumulatorkach AA) nie można polegać, ponieważ w najmniej odpowiednim momencie po prostu się nie da go odpalić:/

Czy np. ze sku 7880 nie będzie takich problemów?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Dokładnie nie testowałem ale wcale ten 1V mnie nie dziwi.Mało tego, rzekł bym że rozładowywanie poniżej 1V jest niewskazane. Taki akkus przy 1V ma opary energii. Poza tym przetwornice działają czasem tak, że gdy napięcie opada, gdy przetwornica została uruchomiona z wyższym napięciem zasilającym....to może jeszcze działac nawet przy 0,7-0,8V ale gdybyś przy tym 0,8V spróbował ją wystartować-nie uda się.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Granicznym napięciem dla akumulatorków Ni-MH jest 0,9V pod obciążeniem. Z testów na ładowarce widzę i wiem że gdy ogniwo osiągnie takie napięcie przy rozładowaniu ,w stanie spoczynku po chwili ma już około 1,15V. Jeżeli bardziej męczysz ogniwa to zapewne za dobrze im to nie robi :/

Z drugiej strony wiem że jak chcesz sie bawić w przetwornice step-up to newralgicznym elementem konstrukcji jest wyłącznik. Standardowe te z DXa działają jak opornik! Wsadziłem 7880 w latarkę z takim klikiem prąd ssany z aku nie przekraczał wartości 2,5A w leda wahał sie w granicach 500mA. Na samych kablach miernikowych juz było z aku 4,5A a leda prawie 1A. Więc jeżeli chcemy zobaczyć różnice znaczącą miedzy 7882 a 7880 to ...
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Calineczka pisze:to może jeszcze działac nawet przy 0,7-0,8V
Blad..przy 0.2V na akumulatorze dioda nadal swieci :mrgreen: Tzn swiatlo jest ledwo dostrzegalne, ale dziala :razz:
Pozdrawiam
DNF
lizard
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 20 lis 2008, 20:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lizard »

Calineczka pisze:Dokładnie nie testowałem ale wcale ten 1V mnie nie dziwi.Mało tego, rzekł bym że rozładowywanie poniżej 1V jest niewskazane. Taki akkus przy 1V ma opary energii.
Czasami nie ma innego wyjścia jak wykończyć taki akumulatorek, ale przedrzeć się przez ciemne miejsce:P
lennin pisze:Granicznym napięciem dla akumulatorków Ni-MH jest 0,9V pod obciążeniem. Z testów na ładowarce widzę i wiem że gdy ogniwo osiągnie takie napięcie przy rozładowaniu ,w stanie spoczynku po chwili ma już około 1,15V. Jeżeli bardziej męczysz ogniwa to zapewne za dobrze im to nie robi :/
Potwierdzam. Sprawdziłem teraz i przy napięciu >0.9V na ogniwie driver się odpala, następnie jasność zaczyna spadać ale latarka nadal świeci. Dla <0.9V latarka się nie odpala jednak tak jak napisałeś napięcie wzrasta.

Rozumiem, że przy step-upie korzystając z akumulatora AA jedynym wyjściem jest odczekanie chwili aż akumulator będzie miał >0.9V, następnie włączyć latarkę i nie wyłączać. Tak? Oczywiście pomijam w tym momencie posiadanie zapasowej baterii czy innego źródła światła.
ODPOWIEDZ