Tiablo A10G czyli lider wśród throwerów

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Tiablo A10G czyli lider wśród throwerów

Post autor: pawelsz »

Krótki opis, co kryło drzewko świąteczne dla mnie - małą zabawkę z milhunt.pl :D
Kiedyś pomyślałem, że mam parę latarek, niektóre się zmieniają, niektóre (jak choćby pierwszy custom by Mar3) zostaną ze mną długo, ale nie miałem prawdziwego throwera, czegoś mało potrzebnego na co dzień, ale czasami bardzo przydatnego w różnych wypadowych sytuacjach typu woda, las, góry… no i spełniło się- mam coś swojego i jednocześnie bardzo ciekawego oraz mocarnego 

W zestawie dostajemy wyjątkowo bogate dodatki, oprócz linki na rękę, także ze 3 zapasowe ringi, gumkę włącznika oraz nietypowy element : czarną uszczelkę pod szybkę, ha- czemu czarną ? Jest to pierwsza latarka, która znam, w której firmowo jest montowana uszczelka GID – niby nic, ale cieszy taki bajer, przy tak dużym reflektorze ciężko byłoby dorobić taką, dodatkowo nie jest to zwykły oring, jest profilowana do szybki.
Jest też 2i włącznik – standardowo montowany jest klik elektroniczny, zapasowy to klasyczny forward.
Taki zestawik dostajemy
Obrazek
Małe porównanie wielkości
Od lewej akus 18650 AW, Dereelight CL1H v3, Tiablo A10G oraz iTP EOS A3
Obrazek

Dane producenta :
• Dioda CREE 7090 XR-E R2 WC
• Elektroniczny sterownik Step up and down stały prąd zasilania, z wysokowydajny, regulatorem dual mode DC-DC (PWM / PFM) oraz obwodem ochronnym ogniw Li-Ion zabezpieczającym przed nadmiernym rozładowaniem. Dopuszczalne napięcie zasilania 2.75V do 8.5V, poniżej minimalnego napięcia latarka zacznie migać sygnalizując konieczność wymiany akumulatorów.
• Maksymalna moc: przy prądzie 1A - 260 Lumenów do 3.5 godziny (przy zasilaniu 2x 18650)
• Tryby: Wielofunkcyjny sterownik elektroniczny z możliwością programowania funkcji I poziomów jasności w zależności od potrzeb.
• Szerokość reflektora 53 mm oraz głębokość 50 mm zapewnia wspaniałą wydajność strumienia światłą oraz o wiele większy zasięg (do 400m) niż w innych latarkach o podobnej mocy.
• Zasilanie: 2 baterie 3.0V CR123A lub 2 x 16320 Li-Ion lub 2x RCR123 lub 1x18650. Możliwość zastosowania zasilania 2 x 18650 Li-Ion po zastosowaniu dodatkowej tuby przedłużającej( nie wchodzi w skład kompletu)
• Wykonana z wysokogatunkowego aluminium lotniczego T7075 , powłoka HA Type-III twarde anodyzowanie
• Włącznik: Z tyłu latarki, taktyczny typu “Forward clicky”
• Wodoszczelność według standardu IPX-8
• Ultrajasne, hartowane szkło z powłoką AR
• Waga: 180 g
• Długość: 175mm średnica głowicy: 57mm średnica korpusu: 25.4mm

I czas na małe pokazy+sesja lekko rozbierana
Można odkręcić głowicę i używać latarki jako świeczki
Obrazek
Sporej średnicy oraz głęboki reflektor, wykonany nienagannie
Obrazek
Widok diody od strony głowicy, czarna i gruba plastikowa otoczka koło diody
Obrazek
To co Nas czasami kręci, albo używamy ich do kręcenia, czyli gwinty przy tubie oraz przy głowicy, nienaganne…
Obrazek Obrazek
Kliki (włączniki) od lewej elektroniczny potem forward
Obrazek Obrazek
I ich sesja rozbierana, forward, elektroniczny od strony mikrowłącznika i od strony elektroniki (niestety nie ma oznaczeń na elektronice…)
Obrazek Obrazek Obrazek
Parę fotek pokazujących jakość wykonania.
Charakterystyczny molet body- mi się kojarzy z granatem obronnym ;P
Obrazek
Widok przy kliku
Obrazek Obrazek
Ładne logo na głowicy z numerem seryjnym
Obrazek
Charakterystyczny znaczek firmowy na nakrętce włącznika
Obrazek
Świecąca gumka w refie- słabo to widać , ale w nocy widać
Obrazek

Powłoka na całej latarce jest wykonana bardzo dobrze, nie ma żadnych ubytków, odprysków.
Reflektor jest idealnie czysty co w połączeniu z bardzo czystą szybką jest przyjemnym akcentem.
Dołączona parakord z zaczepem nie jest zły, ale ten od JetBeama jest lepszy.
Ogólnie jakość wykonania jest bardzo dobra i nie ustępuje JetBeamowi czy SureFire.

Ale, ale wygląd to nie wszystko, jak to świeci ?
Na początek rozkład promienia na suficie
Obrazek Obrazek Obrazek
Słowem komentarza, widać pierścienie ale nie znam throwera z Cree XRE która nie ma ich, na pewno razi troszkę nieprecyzyjny montaż diody , natomiast sam spot jest idealnie okrągły i mały-kolejne fotki robiłem ze zmniejszoną ekspozycją aby go pokazać.

Test terenowy, odległość 30m.
Dla porównania z mojej poprzedniej recenzji (parametry focenia takie same)
Extra: SureFire Defender E2D Led, XPG w D26, Ultrafire C2 z R2, R2WH w D26 SMo, Osram Oslon w D26, JetBeam RRT-1
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Od lewej Tiablo A10G z klikiem elektronicznym zasilanie 18650, potem 2xRCR, klik forward zasilanie 18650 i 2xRCR
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Test terenowy 100m
SureFire Defender E2D Led, XPG w D26, Ultrafire C2 z R2, R2WH w D26 SMo, Osram Oslon w D26 oraz JetBeam Raptor RRT-1
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Od lewej Tiablo A10G z klikiem elektronicznym zasilanie 18650, potem 2xRCR, klik forward zasilanie 18650 i 2xRCR
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Od razu widać, że przy zasilaniu z 2xRCR moc rośnie i to znacznie , dla obu klików.
Tutaj porównanie (powiększenie) JetBeam RRT-1 z 18650 oraz Tiablo A10G z klikiem forward i 2xRCR
Obrazek Obrazek

Co ciekawe pomimo bardzo dobrego zasięgu, jednocześnie spilla jest tyle, że spokojnie można używać latarki idąc gdziekolwiek, ale to już lepiej przy kliku elektronicznym i ustawić mniejszy poziom świecenia, przy forwardzie jest po prostu za wiele światła (tylko działanie w max).

Pomiary
Obrazek
Bardzo zastanawia mnie taki skok jasności przy zasilaniu z 2xRCR, w testach które widziałem różnice w jasności pomiędzy 18650 a 2xRCR były nieznaczne, zmienili driver czy jak ? (niestety schowałem gdzieś baterie CR123A, bardzo dobrze je schowałem, znajdę to uzupełnię pomiary)
Na dniach zmierzę prądy na diodzie, powinno to wiele wyjaśnić.

Uwagi:
Latarka jest wykonana bardzo dobrze, daje naprawdę snop światła o bardzo dużym zasięgu, natomiast bardzo niemile zastanawia elektronika latarki a raczej jeden element: jest użyty driver w głowicy mający umożliwiać szeroki zakres zasilania (2.7-8.5V), utrzymywać stałą jasność a do uzyskania extra trybów należy zamontować włącznik elektroniczny. Na fotkach oraz pomiarach widać , iż tak nie jest, w sumie cieszy dużo większa jasność przy zasilaniu z 2xRCR16340, ale jednocześnie klik elektroniczny dodający extra funkcjonalność w postaci 2 trybów (tryb A z konfigurowalną jasnością 1-100% oraz tryb B z efektami specjalnymi) jest bardzo źle zaprojektowany, to duża wpadka, a wielka szkoda.
Dlaczego klik elektroniczny to babol ?
1. Jasność przy tym kliku jest znacznie mniejsza niż przy klasycznym forwardzie
2. PWM jest nędzny- tak złego jeszcze nie widziałem, widać mruganie w całym zakresie jasności- nawet w high, co jest już bardzo dziwne i rzadko się zdarza.
3. Będąc w trybie A nie można po prostu wyłączyć latarkę (no niby można odkręcając dupkę…) , ale musimy przejść przez tryb B i następnie jest OFF
4. Włącznik elektroniczny nie posiada pamięci, czyli ustawimy go jak chcemy, ale po odkręceniu zakrętki gubimy to i wracamy do domyślnych ustawień, czyli A to max a B to szybkie Strobo
Uff, no babol, ale cóż – do poprawy , hi hi,

Ale należy pamiętać, że ten nieszczęsny klik elektroniczny to nie cała latarka, cała reszta wynagradza Nam te braki, wykonanie , dodatki i przede wszystkim to, po co kupuje się tego typu latarki: ZASIĘG !!
A i potrafi też działać jako niezła świeczka co już jest bonusem…

Cd nastąpi …
Markol
Posty: 34
Rejestracja: środa 19 sie 2009, 21:00
Lokalizacja: Czestochowa

Post autor: Markol »

Witam
Moje Tiablo A10 doszło do mnie w tym tygodniu, jest to moj pierwszy "szperacz" z ktorego jestem bardzo zadowolony, nie będę się więcej rozpisywal bo kolega wczesniej juz chyba wyczerpal temat :). Polecam wszystkim tą latareczke.
emerel
Posty: 113
Rejestracja: piątek 30 lis 2007, 16:53
Lokalizacja: z pogranicza :-)

Post autor: emerel »

Nie widzę żadnych zdjęć... ani pod Operą, FF, IE6 :(
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wyglada ze nie moze polaczyc sie z ps.aspd.pwr.wroc.pl
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

muszę fotki przenieść na inny serwer, w wolnej chwili to zrobię, wybaczcie-tamten serwer padł, niejako
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Pobawiłem się troszkę w zmodowanie swojego A10G.
Wymieniona dioda na SST-50 od mr-elektronik (dzięki :) ) oraz driver od Alana z Deree pod MCE, do tego dodana tuba przedłużająca pod 18650.
Driver z 2x18650 daje w diodę ok 2.4A, a przy okazji działa też przy innym zasilaniu: można zasilać 1x18650, czy 2xCR123A, 2xRCR lub oczywiście 2x18650.
Jak wygląda jasność na mierniku ? :
Obrazek
prądy pomierzone to prądy pobierane z zasilania.
Światła jest naprawdę sporo i takie światełko baaardzo się przydało podczas nocnych podejść łódką do portów w rejonie zatoki szczecińskiej >:D

Poprawilem link z obrazkiem. DNF
Ostatnio zmieniony sobota 22 maja 2010, 15:04 przez pawelsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Wymiana diody z SST50 na XML i parę fotek, w obie diody ca 2.4A (mierzone) - driver Deree, z lewej SST50 z prawej XML
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
czy warto, każdy oceni wedle siebie, ja na razie zostawię XML w Tiablo do czasu wsadzenia tam drivera 5-6A w diodę, wtedy XML out, moc też czasami bywa ważna
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Przy niskim prądzie IMHO XM-L daje ciekawsze rezultaty. SST-50 pokaże pazur dopiero przy konkretnym wysterowaniu. Na szybko, zanim polutuję w końcu te nieszczęsne drivery na wyższy prąd, możemy zrobić test "na pająka" na moim Tiablo. Założę SST-50 i na kablu sterownik zewnętrzny 5A. Ty staniesz obok z A10-G XM-L. Może nawet pójdziemy z tym nad rzekę ;)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

bardzo chętnie piszę się na takie porównanie :) będzie ciekawie
MixhaL
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 11:08
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: MixhaL »

pawelsz możesz przenieść gdzieś te fotki na inny serwer bo znowu chyba padł i nie wyświetla
Pykacz .
Posty: 227
Rejestracja: niedziela 30 sty 2011, 11:43
Lokalizacja: Zewsząd

Post autor: Pykacz . »

JA fotki widzę .
MixhaL
Posty: 22
Rejestracja: niedziela 20 lut 2011, 11:08
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: MixhaL »

A mi się żadna nie ładuje :-(
Widzę jedynie fotki z 7 postu z porównaniu XM-La i SST-50.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

wybaczcie- serwer z fotkami padł i nie mam kopii zdjęć
ODPOWIEDZ