RetroFlash

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
ksol
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 03 kwie 2008, 13:46
Lokalizacja: Luboń/Poznań

RetroFlash

Post autor: ksol »

Witam wszystkich forumowiczów.
Jako mój debiut na tym forum chciałbym pokazać wam mój nowy projekt :smile:. Celem projektu było zbudowanie latarki jak najmniejszym kosztem i uzyskanie jak najlepszej wydajności. Prawie mi się udało bo optyka może nie jest najwydajniejsza ale efekt jak na pierwszą latarkę na diodzie wysoko prądowej wg. mnie jest zadowalający :grin: .
Za bazę posłużyła tradycyjna latarka płaska którą dostałem za 10zł w markecie budowlanym. (stąd nazwa RetroFlash :mrgreen: ) Rozebrałem ją na części pierwsze i zabrałem się do pracy. Zeszlifowałem lakier pod led'a i przykleiłem ją klejem termo przewodzącym (Zalmana). Dzień wcześniej udało mi się własnoręcznie wykonać driver Lambdy (lutowanie tego MAX1797 jest naprawdę trudne :mrgreen: ) - kosztował mnie około 5zł :wink: . Całość polutowałem i wsadziłem na termogluta do środka. Za optykę posłużyła stara soczewka z rzutnika (takiego od kolorowych bajek z napisami). Sercem latarki jest dioda Cree X-Lamp XR-E Q4 która stanowi chyba najdroższy element latarki i jest zasilana prądem 450 mA - 550 mA.
Cały montaż zajął mi 2 godziny i 2 piwka :smile: oraz kosztował mniej niż 45zł. Poniżej zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zdjęcia strumienia światła robione przy ISO 100 i czasie przesłony 1s. Zdjęcie kształtu strumienia zrobione z odległości 1m. Niestety nie mam z czym porównać ani nie mam przyrządów pomiarowych.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3157
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

No witamy, witamy nowego kolegę. Debiucik jak się patrzy :wink: Ciekawy pomysł z tą soczewką w płaskiej bateryjce, dobrze skupiona wiązka. A z ciekawości, obudowa jest alu, czy blaszana? Bo jak alu to zmieniasz koszyczek na 3XAA i masz jeszcze więcej mocy na wylocie z lambdy :cool: Albo również po dorzuceniu 3 ogniwka zmieniasz driverek na taki z trybami na 3 AMC 7135 i masz mega funkconalną latarkę. Ja tylko bałbym się o jedną rzecz, że jak całość nabierze temperatury to żeby termoglucik nie puścił :???:
Sometimes darkness can show you the light
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Już zdarzyło mi się wykorzystać takie body do zrobienia latarki z diodą mocy :-)
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=207
Moja konstrukcja, to jednak był tylko egzemplarz "studyjny" i w planach jest wersja 2.0 znacznie poprawiona :-)
W Twojej konstrukcji wadliwe jest przede wszystkim mocowanie diody do obudowy - praktycznie brak odprowadzania ciepła, a jak dioda trochę popracuje, to termoglut może spłynąć. W tej obudowie jest tyle miejsca, że spokojnie można zmieścić 4 bateryjki AA i nie trzeba wtedy korzystać step-up'a. Pomysł z wykorzystaniem soczewki od starego rzutnika bardzo ciekawy!

[ Dodano: Czw Kwi 03, 2008 3:06 pm ]
Hehe! Mamy z bocianem praktycznie te same uwagi :-)
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
ksol
Posty: 20
Rejestracja: czwartek 03 kwie 2008, 13:46
Lokalizacja: Luboń/Poznań

Post autor: ksol »

Bocian pisze:... A z ciekawości, obudowa jest alu, czy blaszana? Bo jak alu to zmieniasz koszyczek na 3XAA i masz jeszcze więcej mocy na wylocie z lambdy :cool: ....
niestety jest blaszana dlatego nie dałem 3 ogniw, a myślałem o tym :smile:
Miodosław pisze:W Twojej konstrukcji wadliwe jest przede wszystkim mocowanie diody do obudowy - praktycznie brak odprowadzania ciepła, a jak dioda trochę popracuje, to termoglut może spłynąć.
odprowadzanie ciepła jest, jak napisałem dioda przyklejona jest klejem termo przewodzącym do blachy - nie do farby (a nie termoglutem :mrgreen: ) co do reszty termoglutu latarka pracowała 1h aby się wygrzać - bez dotykania jej i po tej godzinie zbyt dużo się nie podgrzała, dość ciepło było jedynie w punkcie przyklejenia diody i wokół niej, ale nie tak żeby stopić termoglut.

W nocy postaram się zrobić pare fotek podświetlonego otoczenia :smile: A na przyszłość planuje już jakąś mniejszą latarkę.
Mam jeszcze do dyspozycji soczewkę 7* do Cree ale po jej przyklejeniu strumień światła bardziej się rozprasza i wtedy lepiej nadaje się do oświetlania większych powierzchni.
Mam jeszcze jeden pomysł na małą modyfikację - dodam 1 koszyczek na 1xAA i dorobię przełącznik do zmiany trybu zasilania - otrzymam latarkę z dwoma trybami i dwoma źródłami zasilania, jak jedno się wyczerpie to można przełączyć na drugie :lol: - prosto i tanio.
ODPOWIEDZ