mam problem z zrobieniem zasilania LED na słońce

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
_Sheriff_
Posty: 2
Rejestracja: piątek 28 mar 2008, 18:02
Kontakt:

mam problem z zrobieniem zasilania LED na słońce

Post autor: _Sheriff_ »

Witam!!!

Mam pytanie ja cos takiego zrobic, od razu zaznaczam ze nie za bardzo sie znam dlateog sie pytam.

Opisze co chce osiagnąć i jak:
1.
Kupiłem sobie lampke ogrodowa "solar" na słońce, co w dzien sie laduje a w nocy swieci.
Kupilem kilka roznych diod LED, rozne kolory i rozmiary.
Kupilem baterie taka do zegarka 3V, mała płaska okragła.
2.
Przetestowałem lapmpke, dziala jak trzeba.
Przetestowałem diody z bateria, swieca wydaje mi sie ze OK na tej baterii.
3.
Naładowana lampke rozmontowałem i wyciągnąłem z niej akumulator ( Ni-CD AA 1,2V 600mAh - opis z opakowania.
Podłączałem do niego po kolei diody zakupione wcześniej, zadna nie zaświeciła sie.
4.
Poszukalem w domu, bo gdzies mialem akumulator (1,2V 750mAh)
Podłączyłem szeregowo obydwa akumulatory -[|||||]+ -[|||||]+
I sprawdzam diody, zaswieciła sie prawie każda ale nie tak jasno jak na baterii

I teraz moje pytanie:
Chce zasilić tylko 1 diode LED, która bedzie świecić jasnym światłem kierunkowym na niebiesko.

P1.
Czy podłączyć lepiej wiecej akumulatorów
- szeregowo
- rownolegle
- rownolegle-szeregowo
P2.
Czy kupić jeden akumulator o takich parametrach jakie potrzebuje dioda? (okolo 3,5V 30mA)
P3.
Czy stosowac jakieś rezystory?
- Bo chce to wszystko potem zamontowac w tej lampce "solar" zeby mi ładowała akumulator a po zmroku automatycznie się włanczała. (Poprostu zastąpić tamtą diode ta którą kupiłem w sklepie)
P4.
Moze macie lepsze rozwiaznie zeby zrobić takie coś jak: podświetlenie masztu, a bardziej jego konstrukcji, zeby rurki były podświetlone bez doprowadzanie na maszt pradu z gniazdka? Nie wiem moze jakiś halogen u podstawy masztu bo tam moge doprowadzic prac, ale znów pradu duzo potrzebuje i sie nagrzewa, cos innego moze?

Prosze o rady i jakies informacje
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

1. To jest Twoj pierwszy post wiec warto byloby, gdybys sie przywital prawda?
2. Za cholere nie wiem co Ty kombinujesz...najpierw cos o lampce solarenj piszez, pozniej ze wymontowujesz z niej diode, za chwile jakies nowe LEDy sie pojawiaja i bateria zegarkowa, a na koncu maszt...jakis totalny chaos.
3. Ta lampka ma swoj wzmacniacz tranzystorowy i dzieki niemu dioda swieci z 1.2V
Dioda nie bedzie swiecic bez takiego wzmacniacza z 1.2V, bo napiecie przewodzenia waha sie miedzy 2.4V do 3.6V w zaleznosci od koloru diody.
4. Jak wylutujesz diode z lampki to mozesz dasz do niej niebieska i bedzie git. Tam sa tak male prady, ze nawet oporniczka nie trzeba.

Pozdrawiam
DNF

EDYCJA.
Jaka Ty diode tam chcesz dac. Taka zwykla super jasna? Tym napewno nic nie podswietlisz:P
_Sheriff_
Posty: 2
Rejestracja: piątek 28 mar 2008, 18:02
Kontakt:

Post autor: _Sheriff_ »

DNF pisze:1. To jest Twoj pierwszy post wiec warto byloby, gdybys sie przywital prawda?
Witam było na początku ?
Nie bede sie rozpisywał przeciesz.
DNF pisze:2. Za cholere nie wiem co Ty kombinujesz...najpierw cos o lampce solarenj piszez, pozniej ze wymontowujesz z niej diode, za chwile jakies nowe LEDy sie pojawiaja i bateria zegarkowa, a na koncu maszt...jakis totalny chaos.
Normalnie opisalem co robilem po koleii.
DNF pisze:3. Ta lampka ma swoj wzmacniacz tranzystorowy i dzieki niemu dioda swieci z 1.2V
Dioda nie bedzie swiecic bez takiego wzmacniacza z 1.2V, bo napiecie przewodzenia waha sie miedzy 2.4V do 3.6V w zaleznosci od koloru diody.
Dlatego pytam sie czy dac kilka akumulatorow i jak jes polaczyc zeby diody potrzebujące okolo 3.5V swieciły na tej lampce?
DNF pisze:Jaka Ty diode tam chcesz dac. Taka zwykla super jasna? Tym napewno nic nie podswietlisz:P
Dlatego pytałem się na końcu czy może jakieś inne rozwiązania zastosować.

A ogolnie, bo widze ze moze za skomplikowanie napisalem chce podświetlić szkielet masztu aluminiowego o wysokości okolo 12m na niebiesko wydająć jak najmiej kasy na oswietlenie które bedzie pobierało jak najmniej prądu, i tu właśnie wpadł mi pomysł zeby wymienić diody w lampkach ogrodowych na słaonce na diody silniejsze kierunkowe, przymocować kilka takich lampek do rurek, nacelować opowiednio diody i by to jakoś wygladalo.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Wystarczyloby: "Witam to moj pierwszy post, milo mi". Jest nawet specjalny watek do przywiatania sie..coz, lepiej od razu chlapnac posta i juz.
Takie fotoogniwo, ktore siedzi w tej lampce max ma na wyjsciu 2.5V i kilkanascie mA. Przeciez to ledwo laduje jednego akusa, a co dopiero 2 lub 3 takie i to wiekszej pojemnosci niz te marne i niepewne 600mAh.
Widze, ze chyba nigdy nie swieciles sobie diodkami malej mocy i nie tylko. Taka mala, niebieska diodka jest w stanie jako tako podswietlic cos w odleglosci nie wiekszej niz 50-70cm.
Diody mocy to juz lepiej, ale wydajnosc ich jest i tak na malym poziomie no i nie zasilisz ich na dluzsza mete z jednego akusa AA i to 600mAh, ktore jest i tak niepewne.
Jesli to ma oswietlic caly maszt, i jesli koniecznie musza byc diody, to wzialbym tutaj pod uwage jedynie diody mocy (nie sa tanie) i zasilanie z pozadnego akumulatora.
W tej sprawie niech wypowiedza sie rowniez bardziej doswiadczeni fachowcy:)
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Witaj Szeryfie :mrgreen:
Hmm, ten masz ma byc podswietlony mocno czy tylko ledwo diodkami zaznaczone ze tam stoi?Jesli chodzi o przerabianie lampki solarnej-rozkrec jedna, zrob duzo dobrych zdjec, zamiesc je tutaj i zobaczymy co mozna by wykorzystac i w jaki sposob.
Nie wiem jaki efekt chcesz uzyskac ale male diodki swieca raczej tak sobie...no ale to wszystko pojecie wzgledne.Dojdzmy do tego ze zasilisz sobie jak trzeba te twoje diodki i sam ocenisz czy to Ci wystarczy.
Co do paneli solarnych ich napiecie i wydajnosc pradowa zaleza od konstrukcji, i z tego co sie orientuje moga dawac napiecie wieksze, chcocby odpowiednio laczone.
Awatar użytkownika
jjelement
Posty: 62
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jjelement »

Akurat składa sie ze mam taka lampke solarna, wprawdzie juz nie sprawna, ale moze jakas tam mi wisi w pudle, masz akumlatorek, mozesz go wymienic na jakis o wiekszej pojemnosci, ale watpliwe zeby naładował sie cały, ogniwa słoneczne sa b.małe w takiej lampce, diode jaka tam masz, to tez nie jest jakas ekstra klasa, ot biała didoda z tych najsłabszych bo jak podłaczylem takowa pod klasyczne zasilanie swiecila b.slabo, mozesz wymienic sama diode (uciac tamta i wlutowac jakas inna) ja mialem do czynienia z superflux'ami 120stopni i bardzo je lubie wiec takowa mozesz zamontowac, ale co do parametrow i ile to bedzie działac odsyłam do liczenia itd itd. ja nie znam sie tak dobrze, moze reszta uzytkownikow jakos ci pomoze w kwestiach technicznych bo ja sie nie odzywam bo po co mam gadac glupoty :)
pozdrawiam

[/list]
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

Niestety, cudów nie ma! Tworząc/przerabiając coś powinno się mieć elementarną wiedzę na dany temat. W przeciwnym wypadku mogą nas spotkać przeróżne przykre niespodzianki (sam nie raz widziałem "dymek", a prawo oma znam i lutownicę potrafię trzymać ;-) ). Staram się (nie zawsze udaje się! ;-) ) przejrzeć wszystko, może już jest gdzieś potrzebna mi informacja, a dopiero potem zadaję pytanie. Zastanawiam się, jak reagować na takie tematy. Z jednej strony to prawie(?) bezczelność "wpaść" podać trochę danych i oczekiwać na szybką prostą receptę (takich zazwyczaj nie ma!), z drugiej strony podziwiam taki hurraoptymizm ;-)
Może zrobilibyśmy temat da BAZY WIEDZY o zasilaniu małych diod LED (podobnie, jak Latarkowe ABC Dex-tera), mimo, że to nie forum elektroniczne (mógłbym spróbować coś zacząć). Wtedy można by odsyłać tam mających podstawowe problemy.
Proponuję ten temat przenieść do działu "nasze projekty, modyfikacje".
P. S. Zaciekawił mnie ten dwunastometrowy niebieski maszt :-)
Dubito ergo sum!
rzadki
Posty: 29
Rejestracja: środa 01 wrz 2010, 18:55
Lokalizacja: Gdańsk / Biskupiec

Post autor: rzadki »

hej!

przepraszam, że bawię się w archeologa, ale z racji małej wiedzy interesuje mnie ten oto zapis:
jjelement pisze:, masz akumlatorek, mozesz go wymienic na jakis o wiekszej pojemnosci, ale watpliwe zeby naładował sie cały
no i właśnie, planuję wymienić zużyte akumulatorki w takich lampkach, siedziały tam (w różnych lampkach) do tej pory AAA Ni-MH 1.2V 600mAh i AA Ni-MH 1,2V 700mAh.

na allegro jest wysyp tańszych akumulatorów, które chciałbym kupić, mają takie parametry: Sanyo Eneloop R6/AA Ni-MH 2000mAh i Sanyo Eneloop R03/AAA Ni-MH 800mAh. czy występują jakieś przeciwwskazania w stosowaniu akumulatorów o większej pojemności do takich lampek? akumulatory planuję kupić z przeznaczeniem tylko i wyłączenie do tych lampek :)

Pozdrawiam!

ps.
dodam tylko że AA mam w cenie 7zł za szt, a AAA 5,70zł za szt. przy odbiorze osobistym
Ostatnio zmieniony środa 27 kwie 2011, 12:20 przez rzadki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Eneloopy sobie podaruj. Szkoda takich akumulatorów do takich lamp, tym bardziej że to stoi cały rok na zewnątrz.

Kup jakiekolwiek najtańsze akumulatory, efekt będzie taki sam, jak kupisz te o dużej pojemności czyli 2000 mAh zamiast 700 to nic się nie zmieni. Akumulator 2000 będzie ciągle nienaładowany w 100% i tak padnie po mniej więcej roku.
ILPT
ODPOWIEDZ