PWM a uciążliwe migotanie światła

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
atomic
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 07 wrz 2009, 09:31
Lokalizacja: Poznań

PWM a uciążliwe migotanie światła

Post autor: atomic »

Czy istnieje jakiś prosty sposób na pozbycie się migotania światła latarki?
Czy Wam to nie przeszkadza a może to ja jestem jakiś przewrażliwiony :wink:

Moje stadko latarek rośnie i w niektórych występuje zauważalny efekt migotania światła w trybach mid i low.
Czasem przeszkadza, czasem nie, zależnie od zastosowania.
Najbardziej gdy próbuję przy takim świetle coś przeczytać, wtedy jest to naprawdę denerwujące, wydaje mi się że takie światło szybciej męczy wzrok.

W Ultrafire A10B akurat problem nie występuje. Paradoksalnie, używam ich na rowerze, więc nawet gdyby flicker występował, to nie stanowiłby żadnego problemu.
W pozostałych latarkach np. Trustfire TR-801 i Solarforce L2 MCE wystarczy poświecić na pracujący wentylator albo machnąć ręką to od razu widać efekt disco.

Czy wstawienie jakiegoś kondensatorka równolegle z diodą wyrównałoby przerywany przepływ prądu? Jeżeli tak to jakiej pojemności i czy taki zmieści się wogóle do piguły.
Lecą do mnie także driverki oparte na AMC7135 z kaidomain, czy one także będą powodowały migotanie?

Niestety na elektronice znam się słabo, wyszukiwanie również nic nie dało. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

raczej trzeba wymienić driver na inny taki bez efektu strobo
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

atomic, tak jak pisze Pawelsz, najlepiej wstawić porządny sterownik. Dodanie kondensatora może zdecydowanie poprawić sytuację ALE podniesie Ci jasność danego trybu. Wszystko zależy od częstotliwości i wsp. wypełnienia, kondensatorek powinien Ci wejść do piguły, testuj powiedzmy od 10uF, wystarczy jak będą miały napięcie pracy 5V. Pamiętaj o polaryzacji.
CZy driverki z kai migoczą-nie wiem, zależy pewnie jaki, póki co te z AMC-kami chyba były dość przyzwoicie oprogramowane.
Awatar użytkownika
hagrid
Posty: 167
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: hagrid »

Jeżeli będą to same AMC połączone równolegle to będzie OK, jeżeli jest tam mikroprocesor sterujący AMCkami przez PWM to wszystko zależy od programu. Żeby całkowicie wyeliminować efekt migotania można np. przerobić driverek tak, by jasność danego trybu zależała od ilości włączonych równolegle układów AMC, tylko wtedy wadą mógłby być zbyt jasny tryb najniższy.
A co do tego kondensatorka to myślę, że można by spróbować...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Trochę tych z AMCkami miałem w rękach, lecz przyznam, że żaden nie chodził z fabrycznym oprogramowaniem. Jednak częstotliwość pracy procesora jest ustawiona dość wysoko, więc powinno być OK, o ile nie zastosowali preskalera (dodatkowy dzielnik częstotliwości taktowania liczników) do PWM.
W przerabianych przeze mnie driverkach nie wdać "machanych" palców, lecz przy szybkim machaniu, widać prążki około 3mm, tak jakby cienie palców się wielokrotnie nakładały na siebie.
Niestety w każdym driverku, który tnie zasilanie przez PWM, to zjawisko występuje, w zależności od częstotliwości pracy, jest bardziej lub mniej męczące. Jedynym rozwiązaniem jest płynna regulacja prądu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pyra, nie w każdym ;-). Mi z softem Df w AK47 nie miga nawet przy szybkim machaniu ;-)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Calineczka pisze:Pyra, nie w każdym ;-). Mi z softem Df w AK47 nie miga nawet przy szybkim machaniu ;-)
Ale df stosuje sztuczki, których ja "nie umim" ;)
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

jo tysz ni :mrgreen:
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Tej, e tam, sztuczki - wystarczy wysoka częstotliwość PWM'a, rzędu 50-70kHz (możnaby więcej, ale powyżej 80kHz AMC już się nie wyrabia, jak kiedyś doświadczalnie wykazał Pyra) i nie widać absolutnie żadnego migotania. Mam w ten sposób zrobiony mój sterownik. Ja też jestem wyczulony na tym punkcie, i zauważam migotanie na które inni ludzie nigdy nie zwróciliby uwagi, ale przy takiej częstotliwości nawet machając łapą/wiatraczkiem nie zauważyłem takich efektów.

Przy okazji, dzięki tak szybkiemu PWM'owi nic nam nie piszczy w latarce :roll:

Ale, swoją drogą, faktem jest że df zna dużo ciekawych sztuczek :wink:
Pozdrawiam
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Co do PWM to często chińskie driverki mają niską częstotliwość - poniżej 1kHz.
Ja stosuję teraz zwykle 2,4kHz - sam nie wiem skąd to wyszło :)
Wydaje się, że bez trudu można dać dla Attiny13 - 18kHz. To już nie powinno być zauważalne.

Ale faktem jest, że np. niektóre AMC nie lubią wyższych częstotliwości. Niestety te które ja mam obecnie właśnie tak mają :(, o czym dowiedziałem się niedawno (pod koniec rolki).

Gdy sterujemy inny układ niż AMC7135, maksymalna częstotliwość może jeszcze się zmieniać. Miałem kiedyś z tym problem i musiałem w jednym z rozwiązań zastosować stosunkowo niską częstotliwość.

Tak więc o ile AMC zwykle znoszą dobrze szybki PWM, to przetwornice DC/DC niekoniecznie. Ja, jeśli to możliwe, staram się, aby regulacja była liniowa. Ma to szczególne znaczenie gdy lampa dysponuje olbrzymią jasnością i używamy bardzo niskich trybów.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
atomic
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 07 wrz 2009, 09:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: atomic »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, które rozjaśniły nieco sprawę :grin:
Spieszę powiadomić, że po wymianie drivera na AK-47 w lampce TR-801 migotanie choć istnieje (delikatnie widać "klatki" na pracującym wentylatorze) to nie jest już uciążliwe, prawdopodobnie PWM pracuje na dużej częstotliwości, powyżej progu postrzegania.

Tak, więc jeżeli komuś jeszcze poza mną przeszkadza migotanie to polecam driver AK-47 (3 x AMC7135).

Za jakiś czas będę testował migotanie na podobnym driverze 8 x AMC7135, dam znać o rezultatach.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ