Jaka lutownica

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Witam!
W takim razie wybor padl na
http://www.allegro.pl/item797330521_lut ... sruby.html
Krzycho123 dostaje pomogl :wink:
geos

Post autor: geos »

odświeżam temat. mam pytanie, czy ten model to sensowny zakup na początek?

http://www.allegro.pl/item840281499_sta ... ratis.html

czy też możecie polecić coś lepszego za podobne pieniądze?

pozdrawiam,
geos
Saul
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 10 gru 2009, 23:59
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: Saul »

Jakiś czas temu też stanąłem przed tym dylematem. Dużo się naczytałem, przemyślałem i ostatecznie wybrałem lutownicę XYTRONIC 136 ESD. Kosztuje 183zł tutaj: http://ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=20&id_firmy=12 i uważam, że to jest dobra cena za taki sprzęt. Grzałka ceramiczna, moc 60W, lekka, wygodnie trzyma się w ręce, nagrzewa się bardzo szybko, niecała minuta i już możesz lutować. Duży wybór grotów, łącznie z "mikrofalą". Dokupiłem od razu grot 0,4mm. Jestem naprawdę bardzo zadowolony z tej lutownicy.

Ta co podałeś to jednak używana i z tego co wiem to ta żółta gumka z rękojeści potrafi się denerwująco obsuwać.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

dodam, ze warto sprawdzic przed zakupem dostepnosc, jakosc i cene dodatkowych grotow ;-)
kulasart
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek 23 cze 2008, 11:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kulasart »

Witam,
Od dziw w Lidlu można dostać taką oto lutownice:
Obrazek
za 29,99PLN.

Jak myślicie warto w ogóle interesować się takim sprzętem (pytam jako kompletny laik w dziedzinie elektroniki) czy może lepiej dołożyć kilka złotówek i kupić coś lepszego?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

1. przydała by się regulacja temperatury-nie widzę?
2. jak z wymiennymi grotami? Czasem trzeba coś malutkiego zlutować a czasem dobrze przygrzac większym grotem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Wczoraj, a w zasadzie dziś około 1 w nocy, wyzionęła ducha moja kochana "stacja lutownicza". Nadszedł czas na zakup nowego sprzętu. poszukiwania czego w miarę uniwersalnego naprowadziły mnie na taki sprzęt
PT-803

czy ma ktoś doświadczenia z podobnym produktem, jakość, dostępność części zamiennych...
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

używałem parę latek, kilka razy musiałem wymienić grzałkę, sprawdź ale nie powinieneś mieć z jej dostępnością problemów. zastanów się czy nie wolał byś z cyfrowym odczytem temp, trochę ułatwia sprawę, tu będziesz musiał oswoić się z gałkami i wpływem ich pozycji na zachowanie lutowia ;-)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Calineczka pisze:używałem parę latek, kilka razy musiałem wymienić grzałkę, sprawdź ale nie powinieneś mieć z jej dostępnością problemów. zastanów się czy nie wolał byś z cyfrowym odczytem temp, trochę ułatwia sprawę, tu będziesz musiał oswoić się z gałkami i wpływem ich pozycji na zachowanie lutowia ;-)
Fajnie by było, ale koszt dużo wyższy. Na razie bym sobie i tak nie mógł pozwolić, a do gałek już się zdążyłem przyzwyczaić ;)
Jeśli natomiast teraz sobie kupię jakąś tanią, to znowu zakup dobrej się odwlecze.... do następnej awarii.

Jeśli ta jest OK, ponoć cena też atrakcyjna, to będę musiał sobie zrobić "dzień dziecka" ;)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Ja mam tą z cyfrowym wyświetlaczem (pt 852) już kilka lat, nie używam może jakoś bardzo często, ale sprawuje się ok, grzałki nie wymieniałem, ale można kupić za grosze, sam kiedyś przy okazji innych zakupów kupiłem zapasową profilaktycznie za jakieś 20 zł, ale leży i czeka na swoją kolej :). Widzę że chyba podrożały, bo ja za moją z wyświetlaczem płaciłem mniej niż ta z Twojego linka.

EDIT
Aha zauważyłem że ty chcesz tą z kolbą :). Bo ten hotair którego ja używam kosztuje 20 zł drożej, ale nie ma kolby. Nie wiem jednak czy nie lepszym wyjściem było by zakupienie stacji hotair osobno i jakiejś kolbowej osobno :).

Ja mam taką: http://www.allegro.pl/item1035070526_st ... t_852.html
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Dzięki za odpowiedzi, coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu o słuszności wyboru firmy.

:arrow: igi - chcę kupić tą uniwersalną wersję, gdyż do tej pory nie miałem Hot aira, a przydał by się, a posługiwałem sie klasyczną grzałkową. Jak wiesz zakup osobnych urządzeń jest kosztowniejszy. A na razie ważniejszą sprawą jest wymiana chłodnicy w aucie...
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
geos

Post autor: geos »

Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Fajny link, ale czy TRZEBA KRZYCZEĆ WIELKIMI LITERAMI ??
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
LightLover
Posty: 267
Rejestracja: sobota 16 maja 2009, 19:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: LightLover »

Witajcie ponownie po dłuższej przerwie ;)

Czasu na czytanie Światełek ledwo starcza, jednak na pisanie niestety go brakuje...

Co tym razem wzbudza moje wątpliwości?
Jak w temacie - wybór lutownicy.

Typy mam następujące:
1) http://allegro.pl/lutownica-power-up-20 ... 03834.html
Opinie ma bardzo pochlebne.
2) http://allegro.pl/cyfrowa-stacja-lutown ... 31880.html

Wiem, że to dwa zupełnie różne produkty, ale oba mnie kuszą.
Co Wy byście wybrali jako uniwersalne i do wszystkiego?

Dodam, iż obecnie używam starej kolbówki z drewnianą rączką i miedzianym grotem. Jej moc to bodajże 60W.
Planuję zmianę, gdyż irytuje mnie ciągłe włączanie i wyłączanie jej w celu utrzymywania właściwej temperatury.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jezjacek
Posty: 305
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:23
Lokalizacja: Białe Błota
Kontakt:

Post autor: jezjacek »

Wg mnie transformatorówka średnio nadaje się do elektroniki. Ja mam taką stację (tylko z cyfrowym wyświetlaczem). Działa dobrze.
ODPOWIEDZ