rzeczywiste pojemności akumulatorów stosowanych w latarkach

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
zgf1
Posty: 185
Rejestracja: poniedziałek 19 kwie 2010, 18:39
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: zgf1 »

Tronic R6 2100mAh ready to use .
Pierwsze rozładowanie prosto ze sklepu wykazało pojemność na poziomie 1900mAh dla wszystkich akumulatorów, następnie funkcja Test w BC700 i mamy wyniki:
Obrazek

Ciekawe jak z samorozładowaniem i trwałością.

jezjacek pisze:
Miodosław pisze: Niestety, BC-700 (BC-900 również) nie ma trybu pomiaru pojemności bez ładowania po rozładowaniu. Takiego akusa po naładowaniu należałoby odstawić na tydzień/dwa i ponownie zmierzyć ile energii w nich zostało.
W BC 700 można zmierzyć sposobem :razz: Ustawiamy rozładowanie i filmujemy kamerką. Potem odtwarzamy avi i widzimy maksymalną wartość przed przełączeniem na ładowanie. :mrgreen:
Da się ;)
Wystarczy dać tryb refersh i po rozładowaniu zostanie ilość eergii oddanej.
(chyba nic mi się nie pomieszało)
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

mauzer, kiepskie nieeneloopowate ni-mh mogą mieć nawet większe samorozładowanie, które z wiekiem wzrasta.
4 x AA eneloop kosztuje ok. 27 zł, paczka tronic'ów (tych nowych) w lidlu chyba 13 zł - różnica spora, więc warto wiedzieć, jak zachowują się tańsze akusy!

Sprytne jezjacek, sprytne! :-D

[ Dodano: 4 Październik 2010, 12:51 ]
zgf1, w trybie refresh ładowarka podaje nam ilość energii oddanej, ale ... ostatniego cyklu! Do oceny ładunku, jaki pozostaje w akusie po leżakowaniu konieczna jest informacja z pierwszego cyklu! Jak nic, tylko zastosować sposób jezjacka!
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
zgf1
Posty: 185
Rejestracja: poniedziałek 19 kwie 2010, 18:39
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: zgf1 »

No tak i dlatego ja pilnowałem ładowarki, te 1900MAh miały po pierwszym rozładowaniu, później włączyłem zwykły TEST.
Teraz może potrzymam te Tronic dwa tygodnie nieużywane i przeprowadzę pomiar pierwszego cyklu, co Wy na to?
Awatar użytkownika
mauzer
Posty: 220
Rejestracja: piątek 13 lut 2009, 18:19
Lokalizacja: Ziemia / KO13nc

Post autor: mauzer »

Miodosław pisze:mauzer, kiepskie nieeneloopowate ni-mh mogą mieć nawet większe samorozładowanie, które z wiekiem wzrasta.
4 x AA eneloop kosztuje ok. 27 zł, paczka tronic'ów (tych nowych) w lidlu chyba 13 zł - różnica spora, więc warto wiedzieć, jak zachowują się tańsze akusy!
po sprawdzeniu swoich recyko moge smialo stwierdzic, ze jezeli ktos chce oszczedzac, to z cala pewnoscia go nie stac na takie eksperymenty z tanimi aku, bo bedzie musial kupic drugie :mrgreen:

btw, po przesiadce na nie, mimo znamionowej mniejszej pojemnosci, w praktyce laduje je ok. 2-3x rzadziej ze wzgledu na znikome samorozladowanie i wieksza tolerancje na skrajne temperatury.
785722
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 03 paź 2010, 15:22
Lokalizacja: wawa

Post autor: 785722 »

Calineczko,
dziękuję za odpowiedź. Natomiast zastanawiam się nad sensem samego pomiaru pojemności. W jaki sposób ma być pewny że np akumulator o pojemności 1800 mAh będzie dłużej działał czy załóżmy "ruszy" w porównaniu z akumulatorkiem o pojemności 800 mAh , skoro ten pierwszy może mieć większą rezystancję wewnętrzną? Mowa tu oczywiście o pojemności zmierzonej "boćkiem"?
Natomiast samorozładowanie o której wspomniał słusznie Miodosław, nie ma istotnego znaczenia w moim przypadku, ponieważ ładowanie nastąpiło parę dni przed rozładowaniem.
Jak zmierzyć rezystancję wewnętrzną?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

785722 pisze: Natomiast samorozładowanie o której wspomniał słusznie Miodosław, nie ma istotnego znaczenia w moim przypadku, ponieważ ładowanie nastąpiło parę dni przed rozładowaniem.
Jak zmierzyć rezystancję wewnętrzną?
Parę dni, robi wielką różnicę ;)

Pomiar rezystancji wewnętrznej przeprowadza się bardzo prostą metodą.
-bierzesz rezystor np. 5,1Ω 5W, czy 2Ω 5W
-mierzysz napięcie na ogniwie U1
-dołączasz rezystor do ogniwa, mierząc jednocześnie napięcie U2
Przepływ prądu spowoduje spadek napięcia na ogniwie o wartość zależną od rezystancji wewnętrznej. Czyli
Uwew = U1 - U2 [V]
teraz wyliczamy prąd
I[A] = U2[V] / R[Ω]
No i mamy rezystancję wewnętrzną
Rwew[Ω] = Uwew[V] / I[A]

Dla przykładu:
U1 = 1,4V
U2 = 1,2V
R = 2Ω
Uwew = U1 - U2 = 1,4V - 1,2V = 0,2V
I = U2 / R = 1,2V / 2Ω = 0,6A
Rwew = Uwew / I = 0,2V / 0.6A = 0,333....Ω czyli sporo, bo załóżmy pobór prądu na poziomie 2A (często spotykany)
U wew = I x Rwew = 2A x 0,3333Ω ≈ 0,67V
Mając nawet świeżo wyjęty akus z ładowarki
1,45V - 0,67V = 0,78V !!!!!
Elektronika kontrolna uznaje ogniwo za całkowicie rozładowane.
Obciążenie się wyłącza, akus ma 1,34V

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
maba
Posty: 547
Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 02:28
Lokalizacja: PDK

Post autor: maba »

zgf1 pisze:Teraz może potrzymam te Tronic dwa tygodnie nieużywane i przeprowadzę pomiar pierwszego cyklu, co Wy na to?
Jak najbardziej! Ciekawe jak wypadną :)
Awatar użytkownika
dodo
Posty: 220
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 16:36
Lokalizacja: USTROŃ

Post autor: dodo »

Witam .
Tronic R6 2100mAh ready to use , rozładowanie prądem 700mA po dziesięciu dniach .
1 - 1863 mAh - 4,9%
2 - 1887 mAh - 5,8%
3 - 1810 mAh - 5,5%
4 - 1929 mAh - 5,2%
ObrazekObrazek
pawelo
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 22:45
Lokalizacja: częstochowa

Post autor: pawelo »

Witam wszystkich serdecznie,

Chcialem sie podzielic moimi spostrzezeniami na temat akumulatorkow z lidla jak i sanyo eneloop z tego wynika ze pojemnosciowo aku tronic dorownuja sanyo eneloop nawet wspolczynnikiem samorozladowania po lezakowaniu na polce za polowe mniejsze pieniadze co udowodnil uzytkownik dodo. Ja zrobie podobny test tylko ze po 14 dniach i miesiacu od ladowania tylko ze pradem 100 mA gdybym mial powerex mh-c9000,ktora planuje kupic to wtedy prad rozladowania bylby 300-400 mA a ladowanie bezpieczne to 400 mA nie powazam duzych pradow poniewaz aku grzeja sie w koncowej fazie co nie jest dobre dla nich na szybkosci mi nie zalezy, poniewaz mam 7 kompletow wszystkich aku AA ktore sprawuja sie bardzo dobrze a maja od 3 lat do teraz. Moim zdaniem im wyzszy prad ladowania tym aku szybciej bedzie tracil swoja moc pojemnosc i spadek napiecia nawet lezakujac. Mam zwykle duracell i energizer 2450 mAh ktore leza ponad 40 dni w aparacie i maja napiecie 1,284 V i pojemnosc okolo 2100 mAh czyli nie jest zle bo u niektorych uzytkownikow forum potrafia aku po tygodniu wysiasc od lezenia. Zawsze laduje je tak jak wczesniej pisalem 200 mA i rozladowuje w aparacie badz w ladowarce do 0,9 V i pradem 100 mA dlatego tak trzymaja. Dodo jak moglbys zmierzyc napiecie na nich bo jestem ciekaw czy maja tyle co moje bo moj 1 komplet bedzie mial tez 10 dni od ladowania i ma napiecie kazdy aku 1,356 V. Posiadam 3 komplety aku Tronic AA 2100 mAh ready to use. Po samym zakupie sprawdzilem napiecia na nich bez zadnego obciazenia i wszystkie 3 komplety posiadaly 1.35 V a data ich produkcji to czerwiec 2010 r. wiec po uplywie 3 miesiecy od dnia produkcji napiecia dosc trzymaja. Nastepnego dnia zrobilem za pomoca funkcji test w ladowarce bc-700 ladowanie pradem 200 mA i rozladowanie 100 mA i ich pojemnosc przedstawia sie nastepujaco:

1. 2080 mAh
2. 2060 mAh
3. 1991 mAh
4. 2100 mAh
napiecia po kilku godzinach od ladowania 1,41 V

Czyli juz po pierwszym cyklu mozna powiedziec niepelnym nawet maja prawie deklarowana pojemnosc.

W drugim komplecie i trzecim wyniki byly podobne ta sama funkcja test tylko prad ladowania 500 mA i rozladowanie 250 mA i wyniki tak sie przedstawiaja:

1. 2130 mAh napiecia po kilku godzinach od ladowania maja 1,42 V
2. 2120 mAh
3. 2240 mAh
4. 2150 mAh i tu przekraczaja deklarowana przez producenta pojemnosc 2100 mAh co w sumie jest normalne dla mnie eneloop wypadaja podobnie chociaz z tego co zauwazylem czasami dopiero po 3 cyklach osiagaja swoja pojemnosc.

Chcialbym sie dowiedziec od Was drodzy forumowicze jakie sanyo eneloop ma samorozladowanie po 10 dniach czy podobne do tronic czy ciut lepsze jak trzyma napiecia lezakujac na polce. Bo jak napiecie spada to i pojemnosc a napiecie jest wazne bo urzadzenia sie wylaczaja pod wplywem spadku napiec do 1,1 V jak aparaty cyfrowe co z tego ze pojemnosc bedzie jak napiecie spadnie np. za miesiac.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziekuje z gory za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

pawelo, po pierwsze witaj, po drugie-jeśli masz możliwość to używaj proszę polskich znaków-ułatwia to wyszukiwanie informacji i łatwiej się czyta. Prosimy o to w regulaminie. ;-)
Napięcie jakie panuje na zaciskach akumulatora nie obciążonego może nieść informację o zgromadzonym ładunku, ale dla różnych modeli akku mogą to być różne wartości(napięcie-pozostała "pojemność") jak i sporo może zależeć od stanu zużycia akumulatora....
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

napięcie, ale pod obciążeniem- to taka drobna, ale bardzo ważna uwaga- ot do przemyślenia :)
dla mnie jedyne akusy które wytrzymują spore prądy nie padając od razu to Eneloopy, a cyfraki, lampy błyskowe oraz latarki ssą chwilowo "dość" wiele prądu i jak V na ogniwie spadnie to jest qpa, pomimo ich pojemności itd
pawelo
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 22:45
Lokalizacja: częstochowa

Post autor: pawelo »

Witam,

Oki nie ma żadnego problemu tak sie przyzwyczailem pisać i nigdy nie używam polskich znaków no, ale oki. Chodziło mi o to że porównywałem aku sanyo eneloop forumowiczów do tronic ready to use, które są połowe tańsze i w sumie raczej warte kupna moim zdaniem. Szkoda tylko ze nikt napięć nie podal tez po kilku godzinach od ladowania i jak jest wlaśnie z samorozladowaniem bo pojemność nie świadczy o tym ze za jakiś czas kiedy będziemy chcieli ich użyć nie będzie można bo napięcia nie będzie odpowiedniego. Mam aku gdzie jest pojemność okolo 2000 mAh a napięcie szybko spada ze za okolo 2 tygodnie nie nadaje się do niczego. Interesuje mnie samorozladowanie w eneloopach po tym samym dniu czyli 10 dniach czy jest podobne jak leżakuje sobie swobodnie i czy ma podobne napięcie bo jest ono ważne w urządzeniach, które się wyłączają gdy osiągna konkretne napięcie. Czy taki sanyo eneloop będzie mial napięcie po 3 miesiącach takie samo jak pare dni od wyjęcia z ładowarki skoro ma niskie samorozladowanie to tak powinno być takie jest moje zdanie. Dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Samo napięcie na zaciskach akumulatorka jest miernym wyznacznikiem zgromadzonego ładunku, dlatego też bardzo trudno zrealizować wskaźnik zgromadzonej energii w odniesieniu do ogniw NiMH.
Jeśli chodzi o odbiorniki, to dla nich bardzo ważnym parametrem jest rezystancja wewnętrzna określająca zdolność "trzymania" napięcia pod obciążeniem. Co z tego, że aku rozładowywane prądem 100mA ma pojemność znamionową, nawet po miesiącu, skoro bardzo duża liczba urządzeń (jak wspomniane aparaty cyfrowe) pobiera ponad 1A.
Kolega dodo wykazał że Tronic po 10 dniach straciły 5% ładunku, to wcale nie tak mało.

Pozdrawiam

PS: Ponawiam prośbę o poprawną pisownię, jest lepiej, ale..... i gdybyś mógł zedytować pierwszy post było by fajnie.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
maba
Posty: 547
Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 02:28
Lokalizacja: PDK

Post autor: maba »

Mój jeden Recyko po ~trzech miesiącach leżakowania/nieużywania miał ~1,26V.

Tylko po rozładowaniu w BC700 prądem 500mA wyszło ~1600mAh, więc tak jakby sporo stracił na pojemności.. :-|
pawelo
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 10 paź 2010, 22:45
Lokalizacja: częstochowa

Post autor: pawelo »

Witam,

Dzięki wielkie maba za odpowiedz. Ciekawe jak moje tronici aa 2100 mAh ready to use wypadną po takim czasie leżakowania na półce. Warto porównać bo skoro mają być zawsze gotowe do użycia to o czymś powinno świadczyć a są o połowe tańsze od sanyo eneloop, więc każdy pewnie jest ciekawy porównania może wypadną podobnie. Ja kupiłem je z ciekawości aż 3 komplety bo nie kosztują dużo, więc można testować i porównywać do innych. Sprawdzą się i nie będą traciły swojej pojemności tak szybko to kupie jeszcze ze 4-5 kompletów i starczy. Chciałem jeszcze duracell activecharge zakupić bo w tej samej fabryce co sanyo eneloop robione made in japan. Mam zwykłe duracell 2450 mAh i jestem zadowolony energizer 2450 mAh też zreszta trzymają dobrze i mają male samorozładowanie bo ponad 950 fotek zrobie na fuji s5600 na 4 szt. aku oczywiście, więc źle nie jest jak na normalne ni-mh. Na rzeczach z LIDL nigdy się nie zawiodłem bo jestem ich maniakiem LIDL ceni jakość i to się sprawdza. Wszystko się okaże jak wypadnie w praktyce bo nie tylko ja mam je, ale z tego co zauważyłem to dodo i zgf1, więc nie będzie to tylko moja opinia, ale bardziej adekwatna bo kilku osób.
Dzięki za wszystko i pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ